Wybierając się na stok narciarski warto zadbać o odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo. Kask narciarski chroni naszą głowę i pozwala swobodnie czerpać radość z szusowania. Choć nie jest obowiązkowy, warto się w niego zaopatrzyć.

 


Normy i przepisy

W Polsce kaski narciarskie zgodnie z przepisami prawa wymagane sÄ… u osób do 16 roku życia.  Pomimo tego coraz rzadziej na stokach spotykamy dorosÅ‚ych narciarzy bez ochrony gÅ‚owy. W tej kwestii rozsÄ…dek i bezpieczeÅ„stwo to kwestie priorytetowe. Narciarstwo to sport wysoko urazowy. Na stoku jesteÅ›my narażeni na upadki, zderzenia z innymi narciarzami czy przeszkodami. Kiedy nasze umiejÄ™tnoÅ›ci rosnÄ… i jeździmy coraz pewniej, wypadki zdarzajÄ… siÄ™ rzadziej, jednak mogÄ… być znacznie groźniejsze w skutkach. Ochrona gÅ‚owy jest zatem w dalszym ciÄ…gu zasadna. Kask, który używamy musi speÅ‚niać normy. W tym celu szukamy odpowiednich oznaczeÅ„ – EN 1077:2007 (norma europejska) albo ASTM 2040 (norma amerykaÅ„ska). Tak oznaczony kask gwarantuje nam odpowiedniÄ… ochronÄ™ gÅ‚owy i bezpieczeÅ„stwo.

Rozmiar i model

PoszukujÄ…c odpowiedniego dla nas kasku bierzemy pod uwagÄ™ dobór pod wzglÄ™dem rozmiaru oraz oczekiwanej funkcjonalnoÅ›ci. Producenci podajÄ… tabele rozmiarów oznaczonych w systemie literowym – S, M, L, XL oraz zakresy w centymetrach, np. 54-56 czy 54-58. Rozmiary kasków narciarskich nie sÄ… standaryzowane, zatem zawsze należy porównać pomiar obwodu gÅ‚owy (w najszerszym punkcie, nad liniÄ… brwi) z tabelÄ… rozmiarów danego producenta. Wybór danego rozmiaru może okazać siÄ™ jednak niewystarczajÄ…cy. Nasze gÅ‚owy majÄ… różny ksztaÅ‚t i kask w dalszym ciÄ…gu może uciskać lub leżeć nieprawidÅ‚owo. Nie może on być za luźny – gdy opada na oczy lub na kark nie speÅ‚nia swojej funkcji ochronnej. Jedynym rozwiÄ…zaniem jest przymierzenie kilku modeli, by wybrać ten wÅ‚aÅ›ciwy. W dokÅ‚adniejszym dopasowaniu pomaga pokrÄ™tÅ‚o umiejscowione z tyÅ‚u kasku (mikroregulacja) lub regulowany pasek pod brodÄ…. Kaski narciarskie powinny trzymać siÄ™ gÅ‚owy nawet bez zapiÄ™tego paska w taki sposób, że podczas lekkiego potrzÄ…sania gÅ‚owÄ… skorupa nie porusza siÄ™ znacznie. Pod wzglÄ™dem funkcjonalnoÅ›ci dostÄ™pne sÄ… kaski peÅ‚ne (z twardÄ… skorupÄ…), kaski ¾ (z miÄ™kkimi uszami) oraz kaski zawodnicze (profesjonalne). Kaski narciarskie peÅ‚ne chroniÄ… caÅ‚Ä… gÅ‚owÄ™, razem ze szczÄ™kÄ… i karkiem i bÄ™dÄ… odpowiednie dla zaawansowanych narciarzy. Kaski ¾ twardÄ… skorupÄ™ majÄ… w rejonie czaszki, zaÅ› uszy chroniÄ… miÄ™kkim materiaÅ‚em. To dobry wybór dla osób jeżdżących rekreacyjnie, poczÄ…tkujÄ…cych oraz Å›redniozaawansowanych.

Inne ważne cechy

KupujÄ…c kask narciarski warto zwrócić uwagÄ™ czy pasek pod brodÄ… posiada miÄ™kkÄ… wyÅ›cióÅ‚kÄ™, także na zapiÄ™ciu. DziÄ™ki temu unikniemy nieprzyjemnych otarć i podrażnieÅ„. Samo zapiÄ™cie powinno być dobrej jakoÅ›ci i Å‚atwo zapinać i odpinać w rÄ™kawicach narciarskich. KupujÄ…c kask warto od razu wybrać odpowiednie gogle. Na rynku dostÄ™pne sÄ… modele dedykowane dla siebie, co daje gwarancjÄ™ dobrego dopasowania. PomiÄ™dzy goglami a kaskiem może być szpara szerokoÅ›ci maksymalnie kilku milimetrów. W przeciwnym razie narażamy naszÄ… gÅ‚owÄ™ na zbyt duże wychÅ‚odzenie. Dobre kaski narciarskie posiadajÄ… wentylacjÄ™ z możliwoÅ›ciÄ… regulacji, co jest konieczne w cieplejsze dni lub przy bardziej intensywnym wysiÅ‚ku fizycznym. Wyjmowana wyÅ›cióÅ‚ka kasku pozwoli na lepsze dbanie o higienÄ™ i odÅ›wieżenie kasku gdy jest to konieczne. Kask powinien także być wyposażony w zapinki lub wsuwki na gumkÄ™ gogli, co bÄ™dzie zapobiegaÅ‚o jej poruszaniu. Producenci kasków narciarskich formuÅ‚ujÄ… zalecenia dotyczÄ…ce okresu czasu, po upÅ‚ywanie którego należy kask wymienić, czego trzeba bezwzglÄ™dnie przestrzegać. MateriaÅ‚y użyte do produkcji kasków starzejÄ… siÄ™ i zużywajÄ…. Okres używalnoÅ›ci kasków to ok. 3-5 lat. Poważne upadki, a zwÅ‚aszcza pÄ™kniÄ™cia skorupy caÅ‚kowicie wyÅ‚Ä…czajÄ… kask z użytku.

Kaski narciarskie majÄ… za zadanie ochronić nas przed urazami a także przed mrozem i wiatrem. Chociaż nie sÄ… obowiÄ…zkowe, mogÄ… uratować nam życie lub znacznie zminimalizować nieprzyjemne skutki wypadków.

Wykorzystaj ostatnie dni sezonu narciarskiego 2019/2020! Kup sprzÄ™t i odzież online w sklepie internetowym -> SnowShop.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych: 

Warszawa, ul. Wrocławska 25

Warszawa, ul. Ostrobramska 38b

Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211


ŹródÅ‚o: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku