Wybierając się na stok narciarski warto zadbać o odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo. Kask narciarski chroni naszą głowę i pozwala swobodnie czerpać radość z szusowania. Choć nie jest obowiązkowy, warto się w niego zaopatrzyć.

 


Normy i przepisy

W Polsce kaski narciarskie zgodnie z przepisami prawa wymagane są u osób do 16 roku życia.  Pomimo tego coraz rzadziej na stokach spotykamy dorosłych narciarzy bez ochrony głowy. W tej kwestii rozsądek i bezpieczeństwo to kwestie priorytetowe. Narciarstwo to sport wysoko urazowy. Na stoku jesteśmy narażeni na upadki, zderzenia z innymi narciarzami czy przeszkodami. Kiedy nasze umiejętności rosną i jeździmy coraz pewniej, wypadki zdarzają się rzadziej, jednak mogą być znacznie groźniejsze w skutkach. Ochrona głowy jest zatem w dalszym ciągu zasadna. Kask, który używamy musi spełniać normy. W tym celu szukamy odpowiednich oznaczeń – EN 1077:2007 (norma europejska) albo ASTM 2040 (norma amerykańska). Tak oznaczony kask gwarantuje nam odpowiednią ochronę głowy i bezpieczeństwo.

Rozmiar i model

Poszukując odpowiedniego dla nas kasku bierzemy pod uwagę dobór pod względem rozmiaru oraz oczekiwanej funkcjonalności. Producenci podają tabele rozmiarów oznaczonych w systemie literowym – S, M, L, XL oraz zakresy w centymetrach, np. 54-56 czy 54-58. Rozmiary kasków narciarskich nie są standaryzowane, zatem zawsze należy porównać pomiar obwodu głowy (w najszerszym punkcie, nad linią brwi) z tabelą rozmiarów danego producenta. Wybór danego rozmiaru może okazać się jednak niewystarczający. Nasze głowy mają różny kształt i kask w dalszym ciągu może uciskać lub leżeć nieprawidłowo. Nie może on być za luźny – gdy opada na oczy lub na kark nie spełnia swojej funkcji ochronnej. Jedynym rozwiązaniem jest przymierzenie kilku modeli, by wybrać ten właściwy. W dokładniejszym dopasowaniu pomaga pokrętło umiejscowione z tyłu kasku (mikroregulacja) lub regulowany pasek pod brodą. Kaski narciarskie powinny trzymać się głowy nawet bez zapiętego paska w taki sposób, że podczas lekkiego potrząsania głową skorupa nie porusza się znacznie. Pod względem funkcjonalności dostępne są kaski pełne (z twardą skorupą), kaski ¾ (z miękkimi uszami) oraz kaski zawodnicze (profesjonalne). Kaski narciarskie pełne chronią całą głowę, razem ze szczęką i karkiem i będą odpowiednie dla zaawansowanych narciarzy. Kaski ¾ twardą skorupę mają w rejonie czaszki, zaś uszy chronią miękkim materiałem. To dobry wybór dla osób jeżdżących rekreacyjnie, początkujących oraz średniozaawansowanych.

Inne ważne cechy

Kupując kask narciarski warto zwrócić uwagę czy pasek pod brodą posiada miękką wyściółkę, także na zapięciu. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych otarć i podrażnień. Samo zapięcie powinno być dobrej jakości i łatwo zapinać i odpinać w rękawicach narciarskich. Kupując kask warto od razu wybrać odpowiednie gogle. Na rynku dostępne są modele dedykowane dla siebie, co daje gwarancję dobrego dopasowania. Pomiędzy goglami a kaskiem może być szpara szerokości maksymalnie kilku milimetrów. W przeciwnym razie narażamy naszą głowę na zbyt duże wychłodzenie. Dobre kaski narciarskie posiadają wentylację z możliwością regulacji, co jest konieczne w cieplejsze dni lub przy bardziej intensywnym wysiłku fizycznym. Wyjmowana wyściółka kasku pozwoli na lepsze dbanie o higienę i odświeżenie kasku gdy jest to konieczne. Kask powinien także być wyposażony w zapinki lub wsuwki na gumkę gogli, co będzie zapobiegało jej poruszaniu. Producenci kasków narciarskich formułują zalecenia dotyczące okresu czasu, po upływanie którego należy kask wymienić, czego trzeba bezwzględnie przestrzegać. Materiały użyte do produkcji kasków starzeją się i zużywają. Okres używalności kasków to ok. 3-5 lat. Poważne upadki, a zwłaszcza pęknięcia skorupy całkowicie wyłączają kask z użytku.

Kaski narciarskie mają za zadanie ochronić nas przed urazami a także przed mrozem i wiatrem. Chociaż nie są obowiązkowe, mogą uratować nam życie lub znacznie zminimalizować nieprzyjemne skutki wypadków.

Wykorzystaj ostatnie dni sezonu narciarskiego 2019/2020! Kup sprzęt i odzież online w sklepie internetowym -> SnowShop.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych: 

Warszawa, ul. Wrocławska 25

Warszawa, ul. Ostrobramska 38b

Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211


Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.plNajczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku