Tabletka dzień po - jak działa i kiedy ją stosować?
1. Tabletka dzień po - jak działa?
2. Tabletka dzień po - kiedy ją stosować?
3. EllaOne i Escapelle - co powinnaś wiedzieć?
Jeśli lubisz mieć poczucie bezpieczeństwa, przekonaj się, że jest ono dosłownie w zasięgu ręki. Więcej potrzebnych informacji znajdziesz na zdalnaprzychodnia.pl.
1. Tabletka dzień po - jak działa?
''Tabletka dzień po'' to potoczna nazwa, która określa tzw. antykoncepcję awaryjną. Czyli taką, którą kobieta może zastosować po stosunku, który - z wielu względów - nie odbył się tak, aby zapewnić maksymalny komfort i zabezpieczenie.Zamiennie stosuje się nazwy tabletka 72 po oraz pigułka dzień po. Wszystkie dotyczą tego samego sposobu antykoncepcji. OI oba preparaty, które są obecnie dostępne w Polsce i kryją się pod tymi nazwami, można kupić jedynie posiadając receptę!
Jak działa antykoncepcja awaryjna?
Pigułkę zażywa się wtedy, gdy zawiodą zastosowane metody antykoncepcji lub - po prostu - po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia. Jej działanie jest dość proste - hamuje lub też opóźnia owulację. Natomiast jeśli już do niej doszło, pigułka sprawia, że nie dochodzi do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy.
Warto jednak wiedzieć, że nie można przesadzać z tym sposobem antykoncepcji. Antykoncepcja awaryjna oznacza stosowanie w wyjątkowych przypadkach. Pigułki tego typu silnie oddziałują na gospodarkę hormonalną kobiecego organizmu.
2. Tabletka dzień po - kiedy ją stosować?
Antykoncepcja awaryjna, czyli tabletka dzień po - powinna być stosowana jedynie w uzasadnionych przypadkach. Przy każdym sposobie antykoncepcji, ważna jest rozwaga i odpowiedzialność, ale każda kobieta (i jej partner) powinni miećś świadomość, że stosowanie pigułki dzień po, stanowi dużą ingerencję w gospodarkę hormonalną kobiety.Dlatego też pigułkę taką należy stosować w następujących sytuacjach:
- gdy uprawiano seks bez żadnego zabezpieczenia, zaś para - z różnych przyczyn - nie planuje w najbliższej przyszłości dziecka. Jest również inna, bardzo przykra, wręcz traumatyczna sytuacja, w której tego typu antykoncepcja może mieć uzasadnienie. Seks bez zabezpieczenia może być przecież nie tylko efektem chwili uniesień i namiętności, ale i efektem gwałtu i zastosowania przymusu...
- gdy podczas stosunku doszło do pęknięcia prezerwatywy
- gdy kobieta posiada wkładkę domaciczną, ale w trakcie stosunku ta samoistnie się wysunęła
- gdy kobieta stosuje plastry antykoncepcyjne, ale plaster założyła w nieodpowiednim czasie, to jest zbyt wcześnie lub zbyt późno
- gdy kobieta stosuje tabletki antykoncepcyjne, ale z jakichś przyczyn pominęła 2 lub nawet więcej dwóch kolejnych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych
W razie jakichkolwiek wątpliwości, nawet jeśli kobieta posiada wykupioną wcześniej tabletkę, przepisaną przez lekarza, powinna koniecznie skonsultować się z ginekologiem lub lekarzem który wystawił jej receptę. Obecnie dzięki internetowi, mamy możliwość odbycia sprawnej i szybkiej konsultacji online, która nie wymaga oczekiwania na termin i straty czasu w poczekalni.
3. EllaOne i Escapelle - co powinnaś wiedzieć?
W Polsce są dostępne dwa preparaty antykoncepcyjne, do stosowania po odbytym stosunku. Jeśli masz wypisaną receptę, możesz je dostać w każdej aptece w Polsce. Jeśli nie, recepta online rozwiąże twój problem!Mowa o escapelle i ellaOne. Czym się różnią te preparaty?
Escapelle to jedyna metoda działająca po stosunku. Jest skutecznym zabezpieczeniem przed nieplanowaną ciążą. Skuteczność preparatu escapelle oceniana jest na 99%. Warto jednak wiedzieć, że pigułka jest najskuteczniejsza przed upływem pierwszej doby po odbytym stosunku. Później jej skuteczność systematycznie spada. Maksymalny czas, w którym skorzystanie z preparatu ma sens (tzn. że będzie działał skutecznie), to 72 godziny.
Bardzo ważne jednak, by zapoznać się z przeciwwskazaniami do stosowania tabletki. A są nimi: ciąża pozamaciczna w przeszłości, zapalenie jajowodów (nawet w odległej przeszłości), choroby, które wpływają na wchłanianie pokarmów, ciąża lub przypuszczenia o ciąży.
EllaOne działa do 120 godzin po stosunku. Jej skuteczność również maleje z upływem czasu. Ale w ciągu pierwszej doby po stosunku, skuteczność pigułki szacuje się nawet na wyższą, niż w przypadku escapelle! Wynosi ona 99,7%.
EllaOne jest jednak kilkukrotnie droższa od tabletki escapelle, której cena waha się w granicach 30-50 zł. Dla wielu osób może to być czynnik decydujący o wyborze, ponieważ w sytuacji awaryjnej nie zawsze stać nas na wydatek w okolicach 90-120 zł.
Niezależnie od wybranego preparatu, należy pamiętać, że najważniejsze jest nasze zdrowie! Dlatego należy zapoznać się z przeciwwskazaniami do stosowania tego typu antykoncepcji. Niezbędne jest również przeczytanie informacji na temat ewentualnych skutków ubocznych.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Rozgrzewające zestawy herbat na zimowe wieczory - przewodnik po najlepszych kompozycjach
Herbaty rozgrzewające stanowią naturalną metodę na podniesienie temperatury ciała i poprawę samopoczucia podczas chłodnych dni. Odpowiednio dobrane kompo
Książeczka sanepidowska online. Czy można ją wyrobić zdalnie?
Książeczka sanepidowska, a konkretnie orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, jest dokumentem, który oficjalnie potwierdza brak przeci
Jak wykonać efekt szronu na paznokciach z produktami Cosmetics Zone? Oto instrukcja krok po kroku
Stwórz z nami jedną z najbardziej oryginalnych zimowych stylizacji paznokci. Efekt szronu inspirowany jest mroźnym krajobrazem i jego szlachetnym pięknem. W
Jak umyć okno bez smug?
Mycie okien to jedno z tych zadań, które często odkładamy na później. Jednak gdy w końcu się do niego zabierzemy, chcemy, aby efekt był perfekcyjny. W
Do czego pasuje torebka typu worek? Sprawdź nasze wskazówki
Torebka typu worek to jeden z najstarszych i najbardziej ponadczasowych fasonów w świecie mody. Ten uniwersalny model łączy w sobie praktyczność z niewymu