Libido to inaczej popęd seksualny. Pojęcie to zdefiniował i wprowadził do użytku Zygmunt Freud. Według niego libido to energia życiowa rozumiana jako energia seksualna. Współczesna definicja mówi, że jest to psychiczne pobudzenie seksualne, którego celem jest zaspokojenie potrzeb organizmu. Wiele czynników może mieć wpływ na zmniejszenie zainteresowania seksem zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Spadek libido jest złożonym i długotrwałym procesem uwarunkowanym pozornie niezwiązanymi ze sferą intymną przyczynami. Na takie niedysponowanie mogą mieć wpływ przyjmowane leki, choroby, poziom hormonów, stres, dieta czy relacje z partnerem. Z powtarzającym się bądź utrzymującym się spadkiem libido można (i trzeba) walczyć, niezależnie od tego, czy jego przyczyny są zdrowotne, czy też psychologiczne. Oto 5 praktycznych porad, jak zwiększyć libido.

1. Zbadaj poziom hormonów

Libido sterowane jest głównie przez czynniki endogenne, czyli wewnętrzne. Regulacja popędu seksualnego odbywa się przede wszystkim w mezolimbicznym szlaku domapinergicznym. Oznacza to, że libido regulowane jest przez występowanie w organizmie takich substancji jak: testosteron, estrogen, noradrenalina, progesteron, dopamina, serotonina, acetylocholina, oksytocyna. Zatem libido to w głównej mierze proces chemiczny. Jeżeli wytwarzanie hormonów i ich poziom jest prawidłowy, również popęd seksualny powinien znajdować się na odpowiednim poziomie. Od tego zatem należy rozpocząć poszukiwania przyczyny spadku libido. Jeżeli stan spadku popędu płciowego utrzymuje się dłużej, w pierwszej kolejności należy zbadać poziom hormonów.

2. Zrezygnuj z używek

Stosowanie używek przyczynia się do obniżenia libido. Badania pokazują, że osoby z nałogami (takimi, jak alkohol, papierosy) mają znacznie więcej problemów z popędem niż te, które są od nich wolne. Wpływ na libido ma przede wszystkim alkohol, ponieważ wpływa on na gospodarkę hormonalną, skraca i spłyca sen, a także prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby. Sporadyczne spożywanie alkoholu może być jednak korzystne. Rozrzedza on bowiem krew, zwiększa jej ciśnienie i poprawia krążenie, co przekłada się na lepszy nastrój. Takie działanie wykazuje przede wszystkim bogate w polifenole czerwone wino. Umiarkowane ilości szczególnie sprzyjają kobiecemu libido, stymulując pobudzenie płciowe, wzmagając ochotę na bliskość i poprawiając sprawność seksualną. Jeden kieliszek może być korzystny, jednakże przy kolejnych ujawniają się niekorzystne działania alkoholu: trudności z osiągnięciem orgazmu u kobiet czy zaburzenia erekcji u mężczyzn. Uszkodzenia wątroby powstałe na skutek spożywania alkoholu wpływają na gospodarkę hormonalną – zaburzają ją, co w efekcie prowadzi do obniżenia libido.

Palenie papierosów to kolejny czynnik rozwoju zaburzeń erekcji. Przyczyną jest przede wszystkim zwężenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do ograniczenia dopływu krwi do narządów płciowych. Chroniczne palenie ma również negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną, co przekłada się na obniżenie libido.

3. Zadbaj o sen i relaks

Obniżony popęd jest bardzo często wynikiem stresu, przemęczenia i niewystarczającej ilości oraz jakości snu. Niewysypianie się wzmaga wydzielanie kortyzolu, który rozregulowuje gospodarkę hormonalną całego organizmu. W nocy w organizmie mężczyzn wydziela się najwięcej testosteronu – zbyt krótki sen sprawia, że w organizmie znajdzie się niewystarczająca ilość tego hormonu. Niewyspanie się zmniejsza też kobiece libido.

Stres to kolejny wróg libido. Presja czasu, ogrom obowiązków i życie w ciągłym pędzie sprawia, że brakuje czasu na relaks, regenerację i odpoczynek. To w efekcie powoduje, że ochota na zbliżenia jest dużo mniejsza. Konflikty z bliskimi, gorsze relacje z partnerem to także źródła stresu, które znacząco wpływają na zaburzenia hormonalne. Wydzielany hormon stresu – kortyzol – zakłóca funkcjonowanie całego organizmu, w tym również produkcję hormonów płciowych. Często zbyt duże napięcie powoduje, że trzeba sięgnąć po preparaty na stres bądź na potencję. Łagodne środki poprawiające sprawność seksualną można znaleźć w aptekach internetowych, np. na Wapteka.pl.

4. Zmień dietę

Zła dieta i związane z nią problemy zdrowotne często przekładają się na problemy z erekcją u mężczyzn. To z kolei wpływa na niskie libido. Sprawnemu krążeniu krwi, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, szkodzi żywność przetworzona (fast food, gotowe przekąski). Winowajcami są szkodliwe tłuszcze, które zwiększają lepkość krwi, utrudniając jej krążenie. One także zwiększają produkcję wolnych rodników, które zaburzają procesy rozszerzania się naczyń krwionośnych przy podnieceniu. Tłuszcze zawarte w daniach gotowych są źródłem związków hormonalnych, które dobrze się w nich rozpuszczają. Mogą one zakłócać pracę gruczołów dokrewnych, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie libido. Aby zadbać o popęd seksualny, warto zwracać uwagę na spożywane posiłki: unikać dań przetworzonych i ciężkostrawnych.

5. Zadbaj o aktywność fizyczną

Siedzący tryb życia i brak ruchu powoduje, że mniej krwi dopływa do narządów dna miednicy, co z kolei przekłada się na obniżone libido. Skutecznie można temu przeciwdziałać aktywnością fizyczną. Uprawianie sportu sprzyja wydzielaniu endorfin. Wówczas czujemy się bardziej zrelaksowani i mamy lepszy nastrój. Podczas ćwiczeń obniża się poziom stresu, co również wpływa korzystnie na poziom libido. Bodźcem powodującym wzrost testosteronu jest uprawianie ćwiczeń siłowych.

Problemy z libido mogą wymagać również stosowania leków na potencję. Nie zależy ich jednak nadmiernie stosować bez konsultacji z lekarzem. Czasem sama zmiana nawyków, diety oraz zadbanie o redukcję stresu powoduje wzrost libido i poprawia jakość życia seksualnego. Więcej przydatnych informacji można uzyskać z innej publikacji: „Rodzaje leków na potencję, czym są, jak działają”.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Dieta pudełkowa
Ile kalorii ma olej rzepakowy
Ile kalorii ma wino czerwone
masło kcal łyżeczka
Krakersy Pikantne kcal

Wersja do druku