Sen jest bardzo szczególnie ważny w życiu małego dziecka. Noworodki i niemowlęta do 3. miesiąca życia przesypiają od 16 do 20 godzin na dobę – rytm dobowy malucha składa się z następujących po sobie okresów snu i czuwania. Z kolejnymi miesiącami liczba godzin snu zmniejsza się i roczne dziecko  potrzebuje zwykle około 12 godzin nocnego odpoczynku i krótkiej drzemki w ciągu dnia. Niektóre dzieci są z natury śpiochami, inne do snu ułożyć jest trudno. Podpowiadamy, co zrobić, aby ułatwić dziecku zasypianie. 
Zadbaj o wygodne miejsce do spania
 
Wygodne łóżeczko będzie najlepszą zachętą do snu. Pościel powinna być lekka i dopasowana do rozmiarów dziecka, prześcieradło i powłoczki wykonane z przyjemnego w dotyku naturalnego materiału. Należy pamiętać o tym, że łóżeczko nie powinno kojarzyć się dziecku z energiczną zabawą, dlatego dobrze jest zorganizować dla malucha osobne miejsce dziennej aktywności.
 
Zapewnij dziecku odpowiednie warunki do snu
 
Na kilkanaście minut przed snem pokój dziecka należy przewietrzyć, ponieważ odpowiednia ilość tlenu ułatwia zasypianie. W zimowy dzień unikaj wyziębienia pokoju – w chłodnym pomieszczeniu dziecku będzie tak po prostu nieprzyjemnie. W zasypianiu pomaga cisza, choć niektóre niemowlęta preferują stały szum czy przyciszone dźwięki dochodzące z oddali, które dają im poczucie bezpieczeństwa (głęboka cisza zwykle niepokoi dzieci). Ostre światło tak samo jak jego zupełny brak utrudniają dziecku zasypianie, dlatego dobrze zostawiać na noc włączoną lampkę z łagodnym światłem, a w słoneczny dzień zasłonić okna zasłonami czy roletami.
 
Zadbaj o to, by dziecko było najedzone i miało czystą pieluszkę
 
Głodne dziecko stanie się marudne i trudno będzie mu zasnąć. Mamy zwykle szybko odkrywają, że dzieci najchętniej zasypiają tuż po karmieniu, a ich sen jest wtedy długi i spokojny. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym zwykle śpią dłużej ze względu na dłuższy czas trawienia pokarmu. Kładąc niemowlę do snu warto założyć mu świeżą pieluszkę, ponieważ wilgoć może działać na nie drażniąco.
 
Załóż dziecku wygodne ubranka do snu
Najlepsze do snu wydają się body i śpioszki. Ważne, aby dziecku nie było zbyt chłodno ani zbyt ciepło – jego ubranie powinno być dopasowane do temperatury otoczenia. Ubranie niemowlaka powinno być w odpowiednim rozmiarze i wykonane z naturalnych tkanin, które wchłaniają wilgoć. Niewygodne dla dziecka mogą być zatrzaski na plecach, czapeczki wiązane pod szyją czy zbyt luźne śpioszki.
 
Zapewnij dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa
 
Niektóre maluchy boją się zostawać w pokoju same, dlatego zaczynają płakać natychmiast po tym, jak rodzic znika za drzwiami. Dobrze jest przed snem przytulić dziecko, zaśpiewać mu cicho kołysankę czy pocałować. Czynności należy wykonywać tak, by dziecko uspokoić, ale nie zachęcić do zabawy. Jeśli zostawione samo w pokoju dziecko płacze, rodzic może na krótko wrócić, pocałować je i ponownie wyjść. W wielu przypadkach ten sposób sprawdza się i maluchy są spokojniejsze, ponieważ wiedzą, że rodzic przyjdzie zawsze wtedy, gdy tego potrzebują.
 
Spróbuj ustalić stałe pory snu i stałe rytuały związane z zasypianiem
 
Spora część dzieci sama reguluje sobie tryb snu i czuwania, podczas gdy inne maluchy zasypiają o różnych porach, co może być dla rodziców męczące i dezorganizować im codzienne życie. Jeśli Twoje dziecko zasypia o różnych porach, spróbuj ustalić stałe godziny drzemek i snu nocnego. Ważne są także rytuały związane z zasypianiem: powtarzanie tych samych czynności (np. kąpiel, przewijanie, przytulanie i kołysanka) to informacja dla dziecka, że właśnie nadeszła pora snu. Dzieci czują się lepiej wtedy, gdy mogą przewidywać bieg wydarzeń, dzięki temu wzmacnia się ich poczucie bezpieczeństwa.  
 
Porozmawiaj z lekarzem, gdy niepokoi Cię sen Twojego dziecka
 
Warto pamiętać o tym, że z kolejnymi miesiącami dziecko śpi coraz mniej, co zwykle objawia się niechęcią malucha do odbycia drzemki w ciągu dnia. Jeśli maluch w dzień nie chce już spać – nie zmuszaj go do tego. Ważne jest także stopniowe wydłużanie snu nocnego, dzięki czemu również rodzice mogą w nocy odpocząć. Zbyt mała lub zbyt duża ilość snu, nagłe przebudzanie się z płaczem czy wyjątkowo częste budzenie się w nocy mogą być objawem różnych schorzeń, dlatego powinny być zawsze zgłaszane lekarzowi pediatrze. 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku