Przeprowadzone w ubiegłym roku badania dostarczyły pozytywnej wiadomości na temat fundusz Polaków – już dwie na trzy osoby deklarują posiadani oszczędności. Wartość ta stanowi zauważalny wzrost w porównaniu do dwóch poprzednich lat, kiedy to regularne oszczędzanie zadeklarowało 50 ankietowanych. Najwięcej oszczędzających deklaruje posiadanie kwoty pomiędzy jedną a trzema miesięcznymi pensjami. Aby zwiększyć posiadane oszczędności, warto opracować przemyślany domowy budżet. W jaki sposób rozpisać plan wydatków, aby 2020 rok zakończyć z jak najlepszym wynikiem finansowym?


Wypisz ponoszone koszty

Podstawowym krokiem w organizowaniu domowego budżetu jest usystematyzowanie ponoszonych wydatków. Najczęściej spotykaną metodą tworzenia struktury kosztów jest podział ze względu na częstotliwość. Część osób decyduje się na opracowanie budżetu w skali miesięcznej, inni preferują przygotowanie planu finansowego na cały rok.

Budżet miesięczny i plan roczny

Rozpiska ponoszonych co miesiąc kosztów powinna zawierać przede wszystkim wydatki stałe, m.in.:

  • artykuły spożywcze

  • chemia gospodarcza i lekarstwa

  • czynsz, media i opłaty abonamentowe

  • koszt transportu

  • hobby i nałogi.

Suma powyższych kwot stanowi przybliżony wydatki w budżecie miesięcznym. Po drugiej stronie tabelki powinny się znaleźć przychody. Te stałe, ale warto uwzględnić też np. pieniądze za dodatkową pracę, przewidywane premie i bonusy.

Plan roczny można rozpisać w postaci symbolicznego równania. Od dwunastu miesięcznych wpływów w gospodarstwie domowym - należy odjąć dwanaście miesięcznych zestawień wydatków oraz koszty: sezonowe i stałe.

Jak odróżnić koszty stałe od sezonowych?

Źródło: TaktoFinanse.pl – Szybkie Pożyczki Online Na Raty

Koszty stałe to wydatki, które z regularną częstotliwością przejawiają się każdego roku. W zależności od przyjętych kryteriów, do grupy tej zaliczyć można m.in. prezenty urodzinowe dla rodziny i przyjaciół, letni urlop, zimowe ferie czy prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia. O ile część wymienionych wydatków co roku wypada w innym terminie, odpowiednio wcześnie zarezerwowana gotówka pomoże Ci zorganizować rodzinny wyjazd bez problemów.

Koszty sezonowe to wydatki, które mogą (choć nie muszą) się pojawić. Do kategorii tej można zaliczyć zwłaszcza opłaty za lekarstwa i wizyty u specjalisty, które mogą pojawić się szczególnie w okresie zimowym. Przykładem wydatków sezonowych jest również odzież, którą nie zawsze kupuje się w każdym miesiącu – zwiększone wydatki na ubrania wiążą się zazwyczaj ze zmianą pór roku.

Powyższe wyliczenia pomogą Ci w wyliczeniu różnicy pomiędzy zarobkami a wydatkami – pozostała kwota może posłużyć za punkt wyjścia do niezbędnych inwestycji bądź stanowić wkład w osobiste oszczędności. Niestety, oszczędności to czasem za mało – w przypadku, w którym brakuje Ci funduszy na nagłe wydatki pomocna okaże się pożyczka przez Internet. Wśród wielu dostępnych na rynku pożyczkodawców, warto wyróżnić firmę TAKTO Finanse. Oferowana pożyczka przez Internet może wynosić nawet 25 tys. złotych, a kwotę tę można rozłożyć na wygodne 36 rat. Już dziś wypełnij formularz na stronie TAKTO Finanse i przekonaj się, jak dużym wsparciem może okazać się wygodna i szybka pożyczka przez Internet.

Złóż wniosek jeszcze dziś i przekonaj się, że szybka pożyczka online może zostać udzielona szybko i na prostych zasadach.
Znajdziesz nas pod adresem: ul. Szczytnicka 11, 50-382 Wrocław lub na naszej stronie: www.TaktoFinanse.pl

Źródło: TaktoFinanse.pl – Szybkie Pożyczki Online Na RatyNajczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku