Szacuje się, że ból głowy dotyka każdego roku niemal 90 proc. populacji. Niektórzy zmagają się z nim nawet kilka razy w tygodniu. Ból głowy może wiązać się zarówno z przeziębieniem, przemęczeniem, jak również stanowić objaw poważnej choroby bądź być chorobą samą w sobie. Co może być przyczyną bólu głowy i kiedy wymaga on konsultacji lekarskiej?

Ból głowy – przyczyny

Ból głowy bardzo często wymaga przyjęcia tabletki przeciwbólowej, dzięki której dolegliwość ta przechodzi nawet po kilkunastu minutach. Każdego roku dolegliwość ta skutkuje hospitalizacją około 35 tys. Polaków, co oznacza, że stanowi ona 10 proc. przyczyn pobytów w szpitalu, biorąc pod uwagę 30 głównych schorzeń. Jednocześnie ból głowy to dla 8 proc. cierpiących na tę dolegliwość, powód wizyty u specjalisty. Na liście możliwych przyczyn bólu głowy należy wymienić:

  • Odwodnienie – nie oznacza to, że ból głowy poczujesz dopiero po kilku dniach bez przyjmowania odpowiedniej ilości wody. Według WHO należy wypijać dziennie około 2–3 litrów płynów. Ulgę w takim przypadku przynieść może wypicie nawet szklanki wody. Z piciem nie należy czekać do momentu, aż pojawi się pragnienie. Warto systematycznie nawadniać organizm przez cały dzień, najlepiej niewielką ilością płynów na raz.
  • Głód – przyczyną bólu głowy może być to, że dana osoba nie zjadła na czas, np. śniadania, jednak każdy organizm reaguje inaczej. Spożycie posiłku może spowodować, że dolegliwość ustąpi, ale w wielu przypadkach konieczne będzie przyjęcie leku przeciwbólowego.
  • Nieprawidłowe ciśnienie tętnicze – często pojawia się rano, ale może być również odczuwalne w ciągu całego dnia. Może wystąpić u każdego, ale najczęściej dotyczy osób starszych. Z reguły powoduje ból w obszarze potylicy. Rozwiązaniem problemu jest przyjmowanie leków obniżających ciśnienie – w przypadku wielu pacjentów już do końca życia. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może zagrażać życiu.
  • Leki – warto zerknąć na ulotkę przyjmowanych stale leków, gdyż jednym z efektów ubocznych ich brania może być ból głowy. Przyczynę takiego bólu może stanowić również nadużywanie np. leków na bazie kwasu acetylosalicylowego. Jeśli częste bóle głowy pojawiły się wraz z wprowadzeniem danego leku, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Być może przepisze on inny farmaceutyk, bez takich działań niepożądanych.

Międzynarodowe Towarzystwo Bólu Głowy podzieliło bóle głowy na pierwotne i wtórne. Z bólem wtórnym mamy do czynienia wtedy, kiedy jest on konsekwencją innej choroby. Do jego najczęstszych przyczyn należy zakażenie ogólnoustrojowe, które statystycznie dotyczy 63 proc. przypadków. Ból wtórny może wynikać z nadciśnienia, zapalenia zatok czy uszkodzeń kości, ale również z wielu innych powodów. Natomiast przyczyny pierwotnego bólu głowy to: napięciowy ból głowy (69 proc.), migrena (16 proc.), idiopatyczny kłujący ból głowy (2 proc.), wysiłkowy ból głowy (1 proc).

Ból głowy pojawia się przy wielu schorzeniach, z którymi być może i ty się zmagasz. Należą do nich grypa, alergia, zapalenie ucha, zapalenie zatok, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienia kręgosłupa, choroby zębów i dziąseł. Kiedy ból głowy powinien być skonsultowany z lekarzem? Po czym rozpoznać, że może on być wynikiem poważnej dolegliwości? Twój niepokój powinny wzbudzić nieprawidłowe wyniki badania neurologicznego, ból głowy przy schylaniu się, ból z tkliwością miejscową, ale także ból, który z dużą intensywnością wystąpił po raz pierwszy w życiu.

Wskazanie przyczyny bólu

Rozpoznanie przyczyny bólu głowy może być trudne dla lekarza, szczególnie jeśli bólowi nie towarzyszą żadne inne dolegliwości. W takim przypadku ważnym etapem jest wywiad z pacjentem, a także analiza wyników niezbędnych badań. Lekarz może zlecić morfologię, OB, badania obrazowe czy biochemiczne. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku