Zakup oczyszcza powietrza to prosty sposób, by poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Urządzeniu usuwa z niego liczne zanieczyszczenia, dzięki czemu wszyscy domownicy czują się lepiej i rzadziej chorują. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich, sprawdź, jak wybrać oczyszczacz powietrza odpowiedni do swojego domu.

 


1. Jak działa oczyszczacz powietrza?

2. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczacza powietrza?

3. Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza w mieszkaniu?

Smog, alergeny, kurz, sierść zwierząt i inne zanieczyszczenia są przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Ich obecność w powietrzu powoduje alergie, astmę, a także liczne schorzenia układu oddechowego. U osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe mogą pojawić się również dolegliwości ze strony układu krwionośnego. Jeśli chcesz poprawić jakość powietrza, którym oddychasz we własnym domu, postaw na oczyszczacz powietrza. Urządzenie sprawi, że już wkrótce poczujesz się o wiele lepiej, a uporczywe choroby znikną.

 

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które bez przeszkód można umieścić w każdym budynku. Coraz częściej są w niego wyposażone przedszkola i żłobki, szkoły, szpitale, przychodnie lekarskie, a nawet urzędy. Dzięki niemu z powietrza usuwane są wszelkie zanieczyszczania, co przekłada się na znaczącą poprawę jakości powietrza, którym oddychają wszystkie osoby znajdujące się wewnątrz budynku.

Jak działa oczyszczacz powietrza? W urządzeniu wbudowany jest wentylator, dzięki któremu wymusza się obieg powietrza. W ten sposób sprzęt może wychwytywać alergeny, sierść, kurz i drobinki smogu, które następnie są usuwane przez specjalny filtr. Czyste powietrze jest ponownie wdmuchiwane do pomieszczenia, dzięki czemu wszyscy mogą oddychać w nim świeżym i czystym powietrzem. W zależności od modelu, oczyszczacz może posiadać dodatkowe funkcje, jak na przykład nawilżanie lub jonizacja powietrza.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczacza powietrza?

Schemat działania każdego oczyszczacza powietrza jest taki sam, jednak w zależności od typu urządzenia i jego wydajności, sprzęt może działać z różną głośnością i sprawdzać się w innych przypadkach. Oczyszczacz powietrza Sharp z technologią Plasmacluster jest przykładowo odpowiednim wyborem dla alergików. Alergie wziewne są trudne do wyleczenia, dlatego powietrze powinno być całkowicie oczyszczone z czynników wywołujących niepożądane reakcje organizmu. Specjalne filtry w oczyszczaczach dla alergików wychwytują sierść zwierząt, pyłki traw i drzew, roztocza kurzu domowego, grzyby, a także pleśnie.

Do walki ze smogiem odpowiednie są natomiast oczyszczacze, które są wyposażone w filtr HEPA. Dzięki niemu cząsteczki pyłów i rakotwórczych związków są skutecznie usuwane z pomieszczeń. Aby urządzenie działało sprawnie, filtr HEPA powinien mieść klasę minimum E10. Im wyższa jest klasa filtra, tym więcej zanieczyszczeń jest usuwanych z pomieszczenia. Dodatkowo warto zadbać o to, by oczyszczacz posiadał filtr z węglem aktywnym. Oczyszczacz usuwający z pomieszczeń drobinki smogu przydaje się, nawet gdy mieszkanie jest ogrzewane w sposób ekologiczny. Szkodliwe pyły i rakotwórcze związki przedostają się do domów przez nieszczelne okna, szczeliny w drzwiach wejściowych, a także przez otwory wentylacyjne. Całkowite zapobieganie ich przenikania do budynków jest niemożliwe, gdyż skutkowałoby nagromadzeniem się nieświeżego powietrza w pomieszczeniach, co ma negatywne konsekwencje dla zdrowia i prowadzi do pojawiania się pleśni oraz grzybów na ścianach.

Jeżeli cierpi się z powodu zbyt suchego powietrza w okresie grzewczym, dobrym wyborem jest oczyszczacz powietrza Philips. Urządzenie jest wyposażone w funkcję nawilżania powietrza. Dzięki niej wilgotność w pomieszczeniu utrzymuje się na poziomie około 50-60 procent, co przekłada się na zauważalną poprawę samopoczucia. Zbyt suche powietrze w mieszkaniu przyczynia się do pojawiania się drażniącego kaszlu, problemów z łuszczeniem i przesuszeniem skóry, zapalenia spojówek oraz trudności z zasypianiem.

Dodatkowo warto przemyśleć wybór urządzenia z funkcją jonizacji. Dzięki niej zapobiega się między innymi namnażaniu w pomieszczeniach wirusów grypy i wielu innych drobnoustrojów chorobotwórczych.

 

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza w mieszkaniu?

Miejsce, w którym ustawi się oczyszczacz powietrza w mieszkaniu, powinno się dobrze przemyśleć. Szczególnie ważne jest zapewnienie dostępu do czystego powietrza w sypialni. Czyste powietrze wdychane w czasie snu sprawia, że o poranku budzimy się wypoczęci, a organizm jest dobrze dotleniony i w pełni zregenerowany. Oczyszczacz powinien pojawić się również w pokoju dziecięcym. Małe dzieci są silnie narażone na negatywny wpływ alergenów i smogu, co może przekładać się u nich na problemy zdrowotne w późniejszym życiu. Jeżeli mieszkanie jest niewielkie, jeden oczyszczacz powietrza może w zupełności wystarczyć, by usunąć zanieczyszczenia z wszystkich pomieszczeń o łącznym metrażu 40-50 m2. Wystarczy, że drzwi do pomieszczeń będą otwarte, a cały dom wypełni się czystym, zdrowym powietrzem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku