Zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do nauki, nie powinno ograniczać się wyłącznie do zakupu odpowiednich książek i pomocy naukowych. Niezwykle ważne jest również to, aby każdy uczeń miał do swojej dyspozycji bezpieczne i wygodne biurko i fotel. O ile wybór odpowiedniego biurka nie jest skomplikowany, o tyle w przypadku fotela - zwłaszcza obrotowego - jest zupełnie inaczej.

Fotel obrotowy dla dziecka - czy to dobry wybór? 

Krzesło do biurka nie musi być koniecznie fotelem obrotowym. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie te modele zapewniają dzieciom najlepsze warunki do nauki. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze pociechy podczas nauki siedziały komfortowo, a praca przy biurku była wygodna, zainwestujmy w krzesło obrotowe. Rodzice z pewnością zastanawiają się, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę podczas zakupu, oto kilka z nich: 

  • możliwość regulacji podłokietników, zagłówka, oparcia oraz wysokości i głębokości siedzenia, 
  • materiał wykonania, 
  • stabilność konstrukcji, 
  • komfort użytkowania. 

Fotele obrotowe dla dzieci - charakterystyka 

Siedzisko w fotelu biurowym powinno być przede wszystkim dostatecznie miękkie, aby czas spędzony w pozycji siedzącej nie był udręką dla najmłodszych. Niestety dość częstą praktyką jest kupowanie krzesła rozmiarowo na wyrost, o wiele lepszym rozwiązaniem jest przymierzenie dziecka do konkretnego modelu. 

Jak wybrać głębokość siedziska? Pamiętajmy, że głębokość określa długość ud dziecka. Gdy maluch usiądzie na krzesło, to szerokość siedzenia powinna być nieznacznie większa - wystarczy nawet kilka centymetrów. Możliwość regulacji powinna posiadać także wysokość, dobrze by było, gdyby stopy dziecka opierały się o podłogę. 

Fotele obrotowe wyposażone w podłokietniki to najlepsze rozwiązanie. To właśnie one sprawiają, że jest nam o wiele łatwiej utrzymać wyprostowane plecy, mniejsze jest też wtedy napięcie mięśni w ramionach i rękach. Oczywiście, aby osiągnąć takie efekty, ręce muszą znajdować się na takiej wysokości, aby wraz z podłokietnikami tworzyły kąt prosty. Co prawda w większości modeli istnieje możliwość ich regulowania, jednak przed zakupem warto to sprawdzić. 

W fotelu dla dziecka niezwykle ważne jest także wybranie oparcia, które będzie dopasowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Pamiętajmy o tym, aby podpierało kręgosłup w dwóch miejscach - odcinku piersiowym oraz lędźwiowym.

Wygląd też jest ważny 

Przed zakupem fotela warto zwrócić uwagę na obicie. Najlepiej, jeżeli zostanie ono wykonane z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze. Dzięki temu mamy pewność, że podczas dłuższego siedzenia dziecku nie spocą się plecy i pośladki. Krzesło obrotowe powinno być atrakcyjne wizualnie nie tylko dla nas, lecz przede wszystkim dla naszej pociechy. Wybierzmy materiał, który będzie odporny na zabrudzenia i łatwy do czyszczenia. Dla alergików szczególnie polecana jest eko-skóra, która nie zbiera kurzu. Jeśli szukamy wyjątkowych foteli obrotowych, z pewnością zainteresuje nas oferta sklepu Mirat dostępna pod adresem https://mirat.eu/fotele-obrotowe-dla-dzieci,c189.html/. 

Kiedy kupić pierwszy fotel do biurka? 

Zazwyczaj dziecko potrzebuje biurka oraz fotela obrotowego dopiero wtedy, gdy pójdzie do szkoły. Jeśli jednak zauważymy, że nasz maluch spędza znaczną część czasu w pozycji siedzącej, np. rysując lub grając w gry komputerowe, warto zareagować wcześniej i stworzyć mu odpowiednie do powyższych zajęć warunki. Dzięki stałym obserwacjom z pewnością unikniemy późniejszych wad postawy. 

Ciężkie tornistry i plecaki to zmora większości uczniów. Co więcej, ergonomia szkolnych krzeseł także pozostawia wiele do życzenia, dlatego też tak ważny jest wybór odpowiedniego fotela do nauki w domu. Pamiętając o wszystkich powyższych kwestiach, bez problemu znajdziemy idealny model obrotowego krzesła.  Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

noworodek

Wersja do druku