Dla wielu osób czytanie książek kojarzy się z traumą z dzieciństwa, kiedy byliśmy zmuszani do czytania długich i nudnych lektur szkolnych. Rozwój nowoczesnych serwisów streamingowych udostępniających filmy i seriale również nie pomaga w popularyzacji czytania tradycyjnych książek. A jest to jeden z najefektywniejszych sposobów na relaks w domowym zaciszu. Szczególnie w długie, zimowe wieczory, kiedy niskie temperatury nie zachęcają do wychodzenia z domu. Zatem dlaczego warto sięgnąć po dobrą książkę?


Czytanie książek – korzystne dla rozwoju naszego umysłu

Ostatnio bardzo polarne jest zjawisko tzw. binge-watchingu. To określenie powinni znać wszyscy zagorzali fani seriali, które wyrastają jak grzyby po deszczu. Binge-watching to nic innego jak oglądanie kilku odcinków serialu z rzędu. Można zaryzykować stwierdzenie, że z każdą kolejną godziną robimy to coraz bardziej bezwiednie. Czytanie książek z kolei działa na nasz umysł pobudzająco – wytężamy swoje szare komórki i poszerzamy horyzonty. Niezależnie od tego, po jaką książkę sięgamy – czy to po horror, czy po romans czy po kryminał – nasza wyobraźnia wchodzi na wyższe obroty. Tym samym odrywamy się od codzienności, a nasz umysł może się w pełni „zresetować”.

Czytanie książek – ogólnodostępna rozrywka dla każdego

Wbrew pozorom era cyfryzacji niemal każdej sfery życiowej człowieka nie wpłynęła destrukcyjnie na przemysł wydawniczy. Książki w wersji papierowej wciąż cieszą się sporą popularnością, szczególnie wśród miłośników dobrej fikcji czy wstrząsających reportaży. Kolekcjonowanie książek to hobby wielu Polaków, które przyczynia się do rozwoju intelektualnego całej rodziny. Powiększanie domowej kolekcji książek daje wiele satysfakcji, a wartościowe pozycje wydawnicze można zakupić w naprawdę przystępnych cenach.

Co zrobić ze starymi książkami?

Każdemu z nas zdarzyło się otrzymać kompletnie nietrafiony prezent świąteczny lub urodzinowy. Zdarza się również, że ilość książek znacznie przekracza możliwości naszej domowej biblioteczki. Niektóre tytuły wydawnicze po prostu już nie znajdują się w kręgu zainteresowań, a wolne miejsce na kolejne zdobycze książkowe zawsze się przyda. Ze starych książek można zrobić dobry pożytek. Dobrym pomysłem jest oddanie używanych książek do biblioteki – ktoś z pewnością ucieszy się z naszego gestu. Innym sposobem jest skup książek Kraków lub w innym mieście. Pozbędziemy się niechcianych książek i jednocześnie odzyskamy część pieniędzy z ich zakupu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku