8 popularnych zabiegów fizykoterapeutycznych

Hydroterapia
Wskazana jest m.in. w przypadku:
- osteoporozy,
- ciąży,
- chronicznego zmęczenia,
- zapalenia kości i stawów,
- powrotu do zdrowia po operacji ortopedycznej,
- obrzęku limfatycznego.
Hydroterapia jest korzystna niezależnie od liczby dotkniętych stawów. Ciepło wody rozluźnia mięśnie i łagodzi ból stawów. Łagodzi dolegliwości bólowe i zwiększa zakres ruchu. Poprawia siłę mięśni.
Terapia manualna
Istnieje wiele różnych technik stosowanych w terapii manualnej. Można je podzielić na dwie grupy: manipulacja i terapia tkanek miękkich. Są często stosowane razem, by przyspieszyć powrót do zdrowia. Manipulacja może obejmować rozmaite techniki mające na celu złagodzenie nacisku w problematycznym obszarze. Natomiast masaż tkanek miękkich pomaga stymulować gojenie i rozluźnia mięśnie.
Ćwiczenia
Program ćwiczeń zazwyczaj obejmuje szeroki zakres działań, od prostych ćwiczeń oddechowych po szybkie chodzenie do bieżni. Ćwiczenia dostarczają energii, wzmacniają mięśnie. Pozwalają spalić dużą liczbę kalorii i poprawiają nastrój. Fizjoterapeuta dostosuje je indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Istotną rolę w leczeniu bólu i stanów zapalnych mięśni odgrywają ćwiczenia oporowe. Zwiększają siłę mięśni. Angażują wszystkie partie mięśniowe.
Terapia ciepłem i zimnem
Terapia zimnem zmniejsza stan zapalny i obrzęk w ostrych urazach tkanek miękkich. Zwęża bowiem naczynia krwionośne. Z kolei terapia ciepłem leczy ucisk i skurcze mięśnie. Zmniejsza dolegliwości bólowe. Jednocześnie zwiększa mobilność i elastyczność tkanek. Można ją stosować przy rozciąganiu mięśni, ścięgien i więzadeł.
Terapia ultradźwiękami
Wykorzystuje fale dźwiękowe w celu stymulacji dotkniętych tkanek. Jest szeroko stosowana w medycynie sportowej i fizjoterapii. Pomoże m.in. w leczeniu urazów mięśniowo-szkieletowych. Przyspiesza proces gojenia poprzez zwiększenie przepływu krwi w dotkniętym obszarze. Łagodzi stany zapalne i obrzęki, co z kolei zmniejsza ból. Zmiękcza wszelkie istniejące tkanki bliznowate.
Trakcja
Trakcja kręgosłupa jest formą terapii dekompresyjnej, która odciąża kręgosłup. Można ją wykonać ręcznie lub zastosować profesjonalny sprzęt do rehabilitacji. Stosuje się ją głównie w leczeniu rwy kulszowej, przepukliny i dyskopatii. Przyspiesza powrót do zdrowia bez interwencji chirurgicznej.
Laseroterapia
Fizjoterapeuci wykorzystują laser niskiego poziomu do emitowania fal świetlnych, które stymulują gojenie. Oprócz leczenia stanów zapalnych, bólu i zmęczenia mięśni, terapia laserowa zmniejsza też dyskomfort podczas terapii manualnej.
Stymulacja elektryczna
Elektryczna stymulacja mięśni (EMS) może pomóc w leczeniu urazów lub dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Łagodzi ból i dyskomfort. Zmniejsza skurcze mięśni. Przywraca napięcie mięśniowe.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Luźna smyczWersja do druku
Szukaj
Co to są fascynatory i do jakich stylizacji pasują?
Fascynatory to ciekawe nakrycia głowy zakładane na specjalne okazje, które swoją sławę zyskały przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. To modny dodat
Serum do twarzy – jak wybrać odpowiednie dla swojego typu cery?
Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia pielęgnacja skóry sprawia, że staje się ona zdrowa i promienna. Dobrze dobrane kosmetyki, dostosowane do typu ce
Księgowość online jak skutecznie prowadzić finanse bez biura rachunkowego?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to ogromne wyzwanie, zwłaszcza dla kobiet, które często łączą życie zawodowe z obowiązkami rodzin
Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?
Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobi
4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie
Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwes