Fizjoterapeuci leczą szerokie spektrum dolegliwości i zaburzeń ruchowych. Od zapalenia kaletki i bólu pleców do choroby zwyrodnieniowej stawów, lista jest naprawdę długa. Pomogą osobom mającym problemy z poruszaniem się po urazie lub operacji. Swoje usługi kierują również do pacjentów cierpiących na artretyzm, ból pleców lub ramion, porażenie mózgowe, osteoporoza. Wspierają też osoby po urazie rdzenia kręgowego lub wylewie.

Hydroterapia

Wskazana jest m.in. w przypadku:

  • osteoporozy,
  • ciąży,
  • chronicznego zmęczenia,
  • zapalenia kości i stawów,
  • powrotu do zdrowia po operacji ortopedycznej,
  • obrzęku limfatycznego.

Hydroterapia jest korzystna niezależnie od liczby dotkniętych stawów. Ciepło wody rozluźnia mięśnie i łagodzi ból stawów. Łagodzi dolegliwości bólowe i zwiększa zakres ruchu. Poprawia siłę mięśni.

Terapia manualna

Istnieje wiele różnych technik stosowanych w terapii manualnej. Można je podzielić na dwie grupy: manipulacja i terapia tkanek miękkich. Są często stosowane razem, by przyspieszyć powrót do zdrowia. Manipulacja może obejmować rozmaite techniki mające na celu złagodzenie nacisku w problematycznym obszarze. Natomiast masaż tkanek miękkich pomaga stymulować gojenie i rozluźnia mięśnie.

Ćwiczenia

Program ćwiczeń zazwyczaj obejmuje szeroki zakres działań, od prostych ćwiczeń oddechowych po szybkie chodzenie do bieżni. Ćwiczenia dostarczają energii, wzmacniają mięśnie. Pozwalają spalić dużą liczbę kalorii i poprawiają nastrój. Fizjoterapeuta dostosuje je indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Istotną rolę w leczeniu bólu i stanów zapalnych mięśni odgrywają ćwiczenia oporowe. Zwiększają siłę mięśni. Angażują wszystkie partie mięśniowe.

Terapia ciepłem i zimnem

Terapia zimnem zmniejsza stan zapalny i obrzęk w ostrych urazach tkanek miękkich. Zwęża bowiem naczynia krwionośne. Z kolei terapia ciepłem leczy ucisk i skurcze mięśnie. Zmniejsza dolegliwości bólowe. Jednocześnie zwiększa mobilność i elastyczność tkanek. Można ją stosować przy rozciąganiu mięśni, ścięgien i więzadeł.

Terapia ultradźwiękami

Wykorzystuje fale dźwiękowe w celu stymulacji dotkniętych tkanek. Jest szeroko stosowana w medycynie sportowej i fizjoterapii.  Pomoże m.in. w leczeniu urazów mięśniowo-szkieletowych. Przyspiesza proces gojenia poprzez zwiększenie przepływu krwi w dotkniętym obszarze. Łagodzi stany zapalne i obrzęki, co z kolei zmniejsza ból. Zmiękcza wszelkie istniejące tkanki bliznowate.

Trakcja

Trakcja kręgosłupa jest formą terapii dekompresyjnej, która odciąża kręgosłup. Można ją wykonać ręcznie lub zastosować profesjonalny sprzęt do rehabilitacji. Stosuje się ją głównie w leczeniu rwy kulszowej, przepukliny i dyskopatii. Przyspiesza powrót do zdrowia bez interwencji chirurgicznej.

Laseroterapia

Fizjoterapeuci wykorzystują laser niskiego poziomu do emitowania fal  świetlnych, które stymulują gojenie. Oprócz leczenia stanów zapalnych, bólu i zmęczenia mięśni, terapia laserowa zmniejsza też dyskomfort podczas terapii manualnej.

Stymulacja elektryczna

Elektryczna stymulacja mięśni (EMS) może pomóc w leczeniu urazów lub dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Łagodzi ból i dyskomfort. Zmniejsza skurcze mięśni. Przywraca napięcie mięśniowe.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Luźna smycz

Wersja do druku