8 popularnych zabiegów fizykoterapeutycznych

Hydroterapia
Wskazana jest m.in. w przypadku:
- osteoporozy,
- ciąży,
- chronicznego zmęczenia,
- zapalenia kości i stawów,
- powrotu do zdrowia po operacji ortopedycznej,
- obrzęku limfatycznego.
Hydroterapia jest korzystna niezależnie od liczby dotkniętych stawów. Ciepło wody rozluźnia mięśnie i łagodzi ból stawów. Łagodzi dolegliwości bólowe i zwiększa zakres ruchu. Poprawia siłę mięśni.
Terapia manualna
Istnieje wiele różnych technik stosowanych w terapii manualnej. Można je podzielić na dwie grupy: manipulacja i terapia tkanek miękkich. Są często stosowane razem, by przyspieszyć powrót do zdrowia. Manipulacja może obejmować rozmaite techniki mające na celu złagodzenie nacisku w problematycznym obszarze. Natomiast masaż tkanek miękkich pomaga stymulować gojenie i rozluźnia mięśnie.
Ćwiczenia
Program ćwiczeń zazwyczaj obejmuje szeroki zakres działań, od prostych ćwiczeń oddechowych po szybkie chodzenie do bieżni. Ćwiczenia dostarczają energii, wzmacniają mięśnie. Pozwalają spalić dużą liczbę kalorii i poprawiają nastrój. Fizjoterapeuta dostosuje je indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Istotną rolę w leczeniu bólu i stanów zapalnych mięśni odgrywają ćwiczenia oporowe. Zwiększają siłę mięśni. Angażują wszystkie partie mięśniowe.
Terapia ciepłem i zimnem
Terapia zimnem zmniejsza stan zapalny i obrzęk w ostrych urazach tkanek miękkich. Zwęża bowiem naczynia krwionośne. Z kolei terapia ciepłem leczy ucisk i skurcze mięśnie. Zmniejsza dolegliwości bólowe. Jednocześnie zwiększa mobilność i elastyczność tkanek. Można ją stosować przy rozciąganiu mięśni, ścięgien i więzadeł.
Terapia ultradźwiękami
Wykorzystuje fale dźwiękowe w celu stymulacji dotkniętych tkanek. Jest szeroko stosowana w medycynie sportowej i fizjoterapii. Pomoże m.in. w leczeniu urazów mięśniowo-szkieletowych. Przyspiesza proces gojenia poprzez zwiększenie przepływu krwi w dotkniętym obszarze. Łagodzi stany zapalne i obrzęki, co z kolei zmniejsza ból. Zmiękcza wszelkie istniejące tkanki bliznowate.
Trakcja
Trakcja kręgosłupa jest formą terapii dekompresyjnej, która odciąża kręgosłup. Można ją wykonać ręcznie lub zastosować profesjonalny sprzęt do rehabilitacji. Stosuje się ją głównie w leczeniu rwy kulszowej, przepukliny i dyskopatii. Przyspiesza powrót do zdrowia bez interwencji chirurgicznej.
Laseroterapia
Fizjoterapeuci wykorzystują laser niskiego poziomu do emitowania fal świetlnych, które stymulują gojenie. Oprócz leczenia stanów zapalnych, bólu i zmęczenia mięśni, terapia laserowa zmniejsza też dyskomfort podczas terapii manualnej.
Stymulacja elektryczna
Elektryczna stymulacja mięśni (EMS) może pomóc w leczeniu urazów lub dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Łagodzi ból i dyskomfort. Zmniejsza skurcze mięśni. Przywraca napięcie mięśniowe.
Podobne artykuły:
DRUKUJ
Szukaj
Piękna dekoracja okna
Rolety zdominowały okienne stylizacje. Wiele osób decyduje się na taką aranżację lub też uzupełnia w ten sposób klasyczne firany i zasłony. Producenci oferują b
Modne buty damskie - trendy 2021
Wraz z nowym rokiem 2021 zmieniają się nieco trendy w kategorii obuwia damskiego, choć nadal kwestia subtelnej elegancji i komfortu odgrywa kluczową rolę. Zarów
Jakie wybrać prezenty na chrzest?
Dylematy dotyczące prezentów, które chcemy oferować z okazji chrztu to coś normalnego. Nie ma znaczenia, czy będziemy szli na taką uroczystość do
Roczek dziecka z przytupem
Pierwsze urodziny dziecka to zdecydowanie okazja do świętowania. Pierwsze 12 miesięcy przemija niczym mgnienie oka, zarówno dla rodziców pochłonię
BeGlossy "Love Yourself"
Każdego dnia pełnimy odpowiedzialne role: w pracy, w domu, w szkole… Stawiamy czoła różnorakim problemom, powierzonym zadaniom. Wymagamy od siebie