8 popularnych zabiegów fizykoterapeutycznych

Hydroterapia
Wskazana jest m.in. w przypadku:
- osteoporozy,
- ciąży,
- chronicznego zmęczenia,
- zapalenia kości i stawów,
- powrotu do zdrowia po operacji ortopedycznej,
- obrzęku limfatycznego.
Hydroterapia jest korzystna niezależnie od liczby dotkniętych stawów. Ciepło wody rozluźnia mięśnie i łagodzi ból stawów. Łagodzi dolegliwości bólowe i zwiększa zakres ruchu. Poprawia siłę mięśni.
Terapia manualna
Istnieje wiele różnych technik stosowanych w terapii manualnej. Można je podzielić na dwie grupy: manipulacja i terapia tkanek miękkich. Są często stosowane razem, by przyspieszyć powrót do zdrowia. Manipulacja może obejmować rozmaite techniki mające na celu złagodzenie nacisku w problematycznym obszarze. Natomiast masaż tkanek miękkich pomaga stymulować gojenie i rozluźnia mięśnie.
Ćwiczenia
Program ćwiczeń zazwyczaj obejmuje szeroki zakres działań, od prostych ćwiczeń oddechowych po szybkie chodzenie do bieżni. Ćwiczenia dostarczają energii, wzmacniają mięśnie. Pozwalają spalić dużą liczbę kalorii i poprawiają nastrój. Fizjoterapeuta dostosuje je indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Istotną rolę w leczeniu bólu i stanów zapalnych mięśni odgrywają ćwiczenia oporowe. Zwiększają siłę mięśni. Angażują wszystkie partie mięśniowe.
Terapia ciepłem i zimnem
Terapia zimnem zmniejsza stan zapalny i obrzęk w ostrych urazach tkanek miękkich. Zwęża bowiem naczynia krwionośne. Z kolei terapia ciepłem leczy ucisk i skurcze mięśnie. Zmniejsza dolegliwości bólowe. Jednocześnie zwiększa mobilność i elastyczność tkanek. Można ją stosować przy rozciąganiu mięśni, ścięgien i więzadeł.
Terapia ultradźwiękami
Wykorzystuje fale dźwiękowe w celu stymulacji dotkniętych tkanek. Jest szeroko stosowana w medycynie sportowej i fizjoterapii. Pomoże m.in. w leczeniu urazów mięśniowo-szkieletowych. Przyspiesza proces gojenia poprzez zwiększenie przepływu krwi w dotkniętym obszarze. Łagodzi stany zapalne i obrzęki, co z kolei zmniejsza ból. Zmiękcza wszelkie istniejące tkanki bliznowate.
Trakcja
Trakcja kręgosłupa jest formą terapii dekompresyjnej, która odciąża kręgosłup. Można ją wykonać ręcznie lub zastosować profesjonalny sprzęt do rehabilitacji. Stosuje się ją głównie w leczeniu rwy kulszowej, przepukliny i dyskopatii. Przyspiesza powrót do zdrowia bez interwencji chirurgicznej.
Laseroterapia
Fizjoterapeuci wykorzystują laser niskiego poziomu do emitowania fal świetlnych, które stymulują gojenie. Oprócz leczenia stanów zapalnych, bólu i zmęczenia mięśni, terapia laserowa zmniejsza też dyskomfort podczas terapii manualnej.
Stymulacja elektryczna
Elektryczna stymulacja mięśni (EMS) może pomóc w leczeniu urazów lub dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Łagodzi ból i dyskomfort. Zmniejsza skurcze mięśni. Przywraca napięcie mięśniowe.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Luźna smyczWersja do druku
Szukaj
Czy faktycznie trzeba bać się gastroskopii?
Ze wszystkich możliwych badań można bez problemu wyróżnić takie, którego obawiają się wszyscy pacjenci – jest to gastroskopia. Powsze
Mikrodermabrazja - sposób na nieskazitelnie piękną skórę
Mechaniczne złuszczanie skóry przy pomocy kryształków diamentów pozwala pozbyć się martwego naskórka, co korzystnie wpływa na w
Jaka lampę stojącą wybrać do salonu?
Gdy wykańczamy i aranżujemy nasze wnętrza musimy skupić się na wielu detalach. Są jednak również elementy, bez których żadne pomieszczenie
Jak dbać o kosiarki i podkaszarki?
Do pielęgnacji ogrodu, a nawet przydomowego trawnika, potrzeba sporo narzędzi. Zdecydowanie najważniejsze są kosiarki oraz podkaszarki. Dzięki nim przystrz
Olej CBD na problemy ze snem i bezsennością
Miliony ludzi na całym świecie każdej nocy doświadczają problemów z zasypianiem, jakością snu czy bezsennością. W ostatnich latach wzrasta popul