Każdy człowiek traci od 50 do 100 włosów dziennie i jest to zjawisko naturalne, związane z cyklem rozwoju włosa. Problem powstaje, kiedy ta ilość gwałtownie się zwiększa, a czupryna nie tylko przerzedza się, ale na głowie widać coraz więcej odsłoniętych partii skóry.
 
  1. Dlaczego włosy wypadają?
  2. Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów? 
Problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. U obu płci przyczyny zazwyczaj bywają różne, nie wszystkie jednak mają związek z chorobą lub zachwianiem równowagi gospodarki hormonalnej. Wypadanie włosów może być też spowodowane nieprawidłową pielęgnacją, błędami dietetycznymi, mechanicznymi uszkodzeniami lub zbyt częstym stosowaniem zabiegów fryzjerskich.
 
Dlaczego włosy wypadają?
 
Wyróżnia się trzy fazy wzrostu włosa - anagen, katagen i telogen. Ostatnia z nich to faza spoczynku, w której włos powoli obumiera i wypada, a na jego miejsce pojawia się nowy. Nadmierne wypadanie włosów wiąże się z zaburzeniem fazy ich rozwoju - zbyt duża ilość włosów pozostaje w fazie telogenu, a jednocześnie nie są one zastępowane nowymi włosami. Przyczyny tych zaburzeń znajdują swoje podłoże w stylu życia oraz biologicznych procesach, zachodzących w ludzkim organizmie. Na wypadanie włosów wpływ ma stres i dieta, nieobojętne są również stany chorobowe, a nawet wiek. U kobiet dodatkowym czynnikiem może być ciąża.
 
Samodzielne, jednoznaczne określenie, która z przyczyn jest powodem wypadania włosów, wydaje się być niemożliwe. Diagnoza wymaga zwykle wykonania badań i przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. W zapanowaniu nad problemem pomaga dermatolog lub trycholog - specjalista, zajmujący się badaniem m.in. skóry głowy, cebulek włosowych oraz diagnozowaniem i leczeniem nadmiernego wypadania włosów.
 
Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?
 
Przeciwdziałać wypadaniu włosów można na dwa sposoby - samodzielnie w domu lub w ramach leczenia zaordynowanego przez lekarza specjalistę. Obie drogi obejmują działania, zmierzające do poprawy stanu włosów i skóry, zahamowania procesu wypadania oraz pobudzenia wzrostu nowych włosów.
 
Leczenie domowe opiera się głównie na aplikowaniu preparatów kosmetycznych i suplementów diety, zawierających składniki wzmacniające strukturę włosów. Można więc nabyć i stosować kosmetyki zawierające aloes, olejek jojoba, kolagen, masło karite, minerały morskie, glicerynę, olej z awokado, ceramidy, czy witaminy A i E. Składniki te zawarte są w ampułkach do włosów, szamponach i odżywkach. Pojawiają się również w tabletach i suplementach, dostępnych w aptece - skuteczne tabletki na wypadanie włosów posiadają zwykle bogaty skład, złożony z naturalnych wyciągów z roślin, uzupełnionych o witaminy i minerały, potrzebne włosom do naturalnego wzrostu. Dużą skuteczność przypisuje się również regularnemu olejowaniu włosów, pod warunkiem, że używany olej jest dobrze dopasowany do stanu włosów i skóry głowy.
 
W ramach samodzielnej terapii można także zmienić codzienne nawyki pielęgnacyjne. Efekty leczenia mogą być widoczne szybciej, jeśli do mycia włosów używany będzie naturalny szampon, bez parabenów i SLS, a włosy po umyciu będą spłukiwane letnią lub chłodną wodą, a nie gorącą. Pomóc może także ich delikatne traktowanie - brak szarpania podczas rozczesywania i rezygnacja ze związywania ich w ciasny kucyk lub warkocz.
 
Samodzielne zabiegi niekiedy mogą być niewystarczające, a wtedy konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia. Po wykonaniu niezbędnych badań, lekarz trycholog przepisze właściwe preparaty do pielęgnacji, może też nakazać zmianę diety lub konsultację z innym specjalistą, np. dietetykiem lub endokrynologiem.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku