Święta Bożego Narodzenia to dla bardzo wielu osób niezwykle ważny okres. Nie powinno więc dziwić, że każda z nich stara się, by jej dom czy mieszkanie było pięknie przystrojone. Dlatego też w tym tekście podpowiadamy, jakie dekoracje umieścić na oknie i parapecie. źródło zdjęcia: stock.adobe.com | autor: FotoHelin

Dekoracje świąteczne na okno – dlaczego warto?

W jakich miejscach umieszcza się ozdoby bożonarodzeniowe? Oczywiście w takich, w których są one dobrze widoczne. Z pewnością więc obok drzwi czy stołu, to okna i parapety są jedną z najbardziej naturalnych lokalizacji. Zaletą umieszczania w nich dekoracji jest oczywiście możliwość obserwowania ich zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo też umieszczone w nich stroiki czy lampki nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu pomieszczenia, a obecność szyby pozwala na częściowe odbijanie światła, co dodatkowo poprawia efekt estetyczny. Z pewnością więc warto umieścić ozdoby we wnękach okiennych i cieszyć się z tworzonej przez nie świątecznej atmosfery.

O czym pamiętać przygotowując bożonarodzeniowe dekoracje okien?

Ozdabianie okien to z całą pewnością dobry pomysł. Jednak także i w tym przypadku koniecznie trzeba dobrze przemyśleć całość przygotowanej kompozycji. Jakich błędów nie wolno popełniać?

  • Przesadna liczba dekoracji – która sprawi, że poszczególne elementy będą się przytłaczać.
  • Zakrycie zbyt dużej powierzchni okna – zimą w Polsce każdy promień słońca jest na wagę złota. Nadmierne zasłonięcie światła jest więc bardzo niekorzystne dla domowników.
  • Zła wielkość ozdób – zarówno zbyt duże, jak i małe elementy mogą okazać się problemem i psuć efekt całości.
  • Zbyt dużo oświetlenia – wszelkiego rodzaju lampki są nieodłącznym elementem kompozycji, jednak przesycenie nimi może zepsuć atmosferę.
  • Nieprzemyślane użycie klasycznych świec – może okazać się niebezpieczne, szczególnie w oknach z firankami czy wolno wiszącymi roletami.

Zasłony świetlne, świece LED, stroiki – poznaj najciekawsze ozdoby na okno i parapet!

Szukając idealnych dekoracji na okna, dobrze jest wiedzieć, jakie ma się możliwości. Dlatego poniżej prezentujemy pięć naszym zdaniem najciekawszych rozwiązań.

  1. Kurtyna świetlna LED – będzie ona idealną alternatywą dla klasycznych lampek choinkowych. Jej układ pozwala na estetyczne oświetlenie całej wnęki okiennej w jednolity sposób. Użycie diod ledowych sprawi z kolei, że jej użycie nie wpłynie znacząco na wysokość rachunków za prąd.
  2. Stroik świąteczny – czyli zawsze modna klasyka gatunku. Co jasne, można go wykonać samodzielnie lub też zakupić w sklepie. Świetnym uzupełnieniem ozdoby tego typu będzie też świeca LED, która rozjaśni i nada świątecznego charakteru całej kompozycji.
  3. Świecznik świąteczny – nieco zapomniana alternatywa dla stroików, która może też zastąpić lampki zewnętrzne świąteczne. W tym przypadku możemy skorzystać ze zwykłej podstawki na klasyczne świece lub też kupić nowoczesne rozwiązanie pozwalające na umieszczenie w nim świeczek elektrycznych LED.
  4. Figurki świąteczne – z reguły cieszą się one największym zainteresowaniem ze strony dzieci. Mogą być to zarówno zwykłe, jak i większe podświetlane figurki bożonarodzeniowe.
  5. Ozdoby podwieszane – można je łatwo wykonać zarówno w domu, jak i kupić gotowe wzory w sklepie. Mogą mieć one najróżniejsze kształty i kolory, niektóre z nich posiadają także dodatkowe podświetlenie LED.

Kupić, czy wykonać samemu – skąd wziąć dekoracje na Święta?

Każdy chciałby, by ozdoby w jego domu lub mieszkaniu były nie tylko piękne, ale też tanie. W końcu przecież ilość kosztów ponoszonych przy okazji Świąt Bożego Narodzenia jest bardzo duża. Dlatego też warto choć część dekoracji wykonać w ramach DIY. Pozwoli to na obniżenie wydatków, a także będzie doskonałą zabawę zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Nie znaczy to jednak, by całkowicie zrezygnować z kupnych elementów, szczególnie że wiele ozdób bardzo trudno wykonać samemu. Dotyczy to szczególnie wszelkiego rodzaju świecących dekoracji, które najlepiej nabyć w dobrych sklepach z oświetleniem – gdyż oferują one duży wybór produktów oraz niskie ceny.

Pięknie ozdobione okna z pewnością wprowadzą świąteczny nastrój do każdego domu. Z pewnością więc warto zdecydować się na ich udekorowanie!

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

?wiece sojowe

Wersja do druku