Jesienna aura sprzyja tęsknocie za latem i świeżymi owocami prosto z domowego ogrodu. Co można jednak zrobić, gdy wymarzone gniazdo posiada tylko niewielki skrawek zieleni? W jaki sposób połączyć słodycz owoców z estetyką oraz zapewnieniem dostępu światła do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych?

 

1. Jakie drzewka owocowe wybrać?

2. Sadzonki drzew owocowych - gdzie najlepiej je kupić

3. Jak pielęgnować drzewka kolumnowe

 

Założenie własnego ogrodu dla wielu kojarzy się z koniecznością całodziennego wyrywania chwastów oraz dbaniem o rośliny ozdobne. Jednak wraz z rozpowszechnieniem trendu slow life i przykładaniem coraz większej uwagi do spożywanej żywności wzrasta zainteresowanie własnym ogrodem.  Można powiedzieć, że drzewka owocowe to najprostsze w utrzymaniu uprawy. Nie wymaga on zastosowania wielokrotnej pielęgnacji, a efekt hodowli zadowoli każdego smakosza.

Jakie drzewka owocowe wybrać?

Wybierając drzewka owocowe pierwszą rzeczą jest wybór odpowiedniego gatunku. Istotny będzie też rozmiar działki jaką  się dysponuje. Jeśli można pozwolić sobie na kilka okazałych drzew, warto wybrać wysokopienne jabłonie lub grusze. Pierwszych owoców z tych drzew należy spodziewać się dopiero po kilku latach, gdy zakończą wzrost. W małych przestrzeniach sprawdzą się  drzewa niskopienne: brzoskwinie, śliwki oraz morele. W bardzo małych przestrzeniach należy również skupić się na zapewnieniu dostępu światła do pomieszczeń. W tej sytuacji rozwiązaniem będą drzewka owocowe kolumnowe.

Sadzonki drzew owocowych - gdzie najlepiej je kupić

Wczesną wiosną sadzonki drzewek owocowych pojawiają się w wielu miejscach. Jeśli jednak myśli się o tym, aby  drzewko było zdrowe i mogło służyć  latami warto skorzystać ze sprawdzonych źródeł. Takim rozwiązaniem będzie udanie się do szkółki drzewek owocowych. Pracownicy szkółki wypytają nie tylko o preferencje, ale także  dobiorą idealną odmianę do miejsca, w którym zapanowano posadzenie . Co więcej, wizyta w szkółce lub centrum ogrodniczym pozwoli na zapoznanie się z trendami w urządzaniu ogrodów. Do trentów tych zaliczają się obecnie drzewka kolumnowe owocowe.

 

Jak pielęgnować drzewka kolumnowe

Wybierając drzewka kolumnowe do ogrodu trzeba pamiętać, że są one mniej odporne na mróz. Powinny zatem zostać okryte w okresie zimowym. Dzięki swojemu kształtowi pozwalają jednak na bardziej obfite plony. Dodatkowym atutem jest ograniczenie konieczności przycinania tych drzewek - wykonujemy wyłącznie cięcia, które usuną stałe i zaschnięte gałęzie. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla początkujących.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku