Antyseptyczne i odkażające działanie ałunu znane jest od wieków. Poznaj ałun – antyperspirant bez aluminium, który jest skutecznym środkiem na walkę z potem.
Ałun, czyli antyperspirant bez aluminium – co warto o nim wiedzieć?
 
Nastała era naturalnej pielęgnacji. Znacznie chętniej sięgamy po wolne od szkodliwych substancji kosmetyki, świadomość w zakresie troski o skórę nieustannie rośnie, a na rynku pojawia się coraz więcej przyjaznych dla skóry rozwiązań. Jednym ze zdobywających popularność kosmetyków naturalnych jest ałun, czyli antyperspirant bez aluminium. Co warto o nim wiedzieć?
 

Ałun – co to jest i jakie ma zalety?


Po wielu latach dominacji syntetycznych kosmetyków na rynku, do łask wracają ich zdrowsze, naturalne zamienniki - z ałunem na czele. Co to jest ałun? Ałun (in. ałun potasowy), to naturalnie występujący, pozyskiwany ze skał minerał. W wyniku krystalizacji przybiera formę skupień ziarnistych. Jest bezbarwny, bezwonny i kruchy. Stosowany przede wszystkim w kosmetyce jako antyperspirant oraz kamień po goleniu, ale nie tylko. Z powodzeniem wykorzystywany jest między innymi w przemyśle spożywczym i chemicznym.  
 
Ciekawostką może fakt, że lecznicze właściwości tego minerału znane są wieków. Już w starożytności ludzie stosowali ałun jako antyperspirant bez aluminium. Pomimo upływu tysięcy lat, z dobrodziejstw niesionych przez ałun wciąż korzysta wiele osób. Jakie właściwości ma ałun? Kluczową zaletą tego minerału jest jego antyseptyczne działanie. Ałun blokuje namnażanie się drobnoustrojów i tym samym eliminuje problem przykrego zapachu. Minerał ten sprawdza się jednak nie tylko w roli antyperspirantu bez aluminium.
 
Dzięki swoim odkażającym i ściągającym właściwościom pomaga w przypadku różnego rodzaju zadrapań i innych skaleczeń. Łagodzi szczypanie, hamuje krwawienie oraz dezynfekuje powstałe ranki, zapobiegając powstaniu stanów zapalnych. Antybakteryjny ałun wykazuje korzystne działanie w przypadku trądziku oraz innych problemów skórnych.
 

Antyperspirant bez aluminium – czym się wyróżnia?


Antyperspirant bez aluminium - czym się wyróżnia? Największą zaletą tego typu produktu jest oczywiście wyeliminowanie ze składu syntetycznego aluminium i zastąpienie go naturalnymi składnikami. Syntetyczne sole aluminium nie tylko oblepiają skórę gęstą powłoką blokującą pory, ale również odpowiedzialne są za generowanie wielu problemów skórnych i podrażnień. Jednak tym, co stanowi największy zarzut, jest potencjalna rakotwórczość.
 
Na rynku mamy coraz więcej antyperspirantów bez aluminium, które wyróżniają się naturalnymi składnikami. i nie stanowią one ryzyka dla naszego zdrowia, a wręcz przeciwnie – pielęgnują skórę i pomagają jej przywrócić równowagę. Jednym z nich jest ałun - antyperspirant bez aluminium, który gwarantuje skuteczną i długotrwałą ochronę przed potem i nieprzyjemnym zapachem. Należy pamiętać, że nie zawiera on żadnych syntetycznych szkodliwych substancji, które mogłyby zatkać pory lub zostać wchłonięte przez ciało. Zaaplikowany pokrywa naskórek niewidzialną powłoką działającą jak osłona bakteriobójcza – eliminuje już istniejące siedliska bakterii i zapobiega powstawaniu nowych, a to właśnie one odpowiedzialne są za przykry zapach.
 
Co więcej, ałun łagodzi stany zapalne i regeneruje skórę. Jest nietoksyczny, hipoalergiczny i niedrażniący, w związku z czym mogą go stosować również osoby z wrażliwą skórą. Warto dodać, że ałun jest również bardzo ekonomiczny – kamień rozpuszcza się bardzo powoli, starczając na niezliczoną liczbę aplikacji.
 

Rosnąca popularność dezodorantów bez aluminium


Rosnąca popularność dezodorantów bez aluminium sprawia, że znajdziemy je w wielu sklepach. Znacznym udogodnieniem jest także dostępność w różnych postaciach.  Antyperspiranty bez aluminium, jakie znajdziemy w drogeriach i aptekach, występują z reguły w kulce i sprayu. Jeśli jednak jesteśmy zainteresowani bardziej niszowymi rozwiązaniami, możemy postawić na formę sztyftu czy kostki, a nawet mydła.
Antyperspiranty bez aluminium bardzo często wzbogacane są o inne substancje pielęgnujące skórę. Dodatki takie jak olejek kokosowy, czy skwalan świetnie nawilżają skórę i stanowią tym samym doskonałe uzupełnienie naturalnego przeciwpotnego kosmetyku.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Dno oka

Wersja do druku