Odzież snowboardowa oprócz tego, że musi być wygodna, ma również wiele zadań do spełnienia. Właściwy komplet pozwoli nam komfortowo przemierzać trasy i wyznaczać własne ścieżki przez wiele godzin. Ważne jest więc, by wybrane przez nas modele spełniały pewne standardy, a cała odzież snowboardowa składała się z właściwych warstw, które będą wzajemnie wspierały swoje właściwości. Sprawdźmy, co powinien mieć w swojej szafie każdy rider.
Pierwsza warstwa - bielizna termoaktywna
Komplet bielizny termoaktywnej jest już obowiązkowym gościem w wyposażeniu każdego miłośnika sportów zimowych, jak i osób, które po prostu nie chcą marznąć zimą. Na zestaw składa się koszulka z długim rękawem oraz długie spodnie, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić całemu ciału właściwości termoaktywne. Taka bielizna wykonana jest z tkanin technicznych, które odpowiadają za wspieranie naszego ciała, zachowywanie jego ciepła, a także odprowadzanie na zewnątrz wytworzonej przez nas wilgoci i jej odparowywanie.
 
Druga warstwa - bluza lub polar
Kolejną warstwę odzieży zakładamy jedynie na górną część naszego ciała, gdyż gubi ona znacznie więcej ciepła niż nogi. Druga warstwa ma za zadanie utrzymywać ciepło naszego ciała i zapobiegać wychłodzeniu, a także wspierać właściwości wybranej przez nas bielizny termoaktywnej. Ważne jest więc, by nasza bluza lub polar również były wykonane z materiałów technicznych, które umożliwiają szybkie odprowadzanie wilgoci.
 
Warstwa wierzchnia - kurtka i spodnie
Odzież snowboardowa zbudowana jest inaczej, niż ta przeznaczona na narty, zwłaszcza jeśli chodzi o krój kurtki, dlatego zawsze należy wybierać ją odpowiednio do uprawianego sportu. Zarówno kurtka, jak i spodnie powinny być wyposażone w membrany, które zapewniają ich wodoodporność oraz przepuszczalność powietrza, a także wypełnienia, które pomogą utrzymać prawidłową temperaturę ciała użytkownika. Odzież snowboardowa powinna być nieco luźna, by umożliwiać nam swobodne poruszanie się, a kurtka przedłużona by swobodnie siadać na śniegu wypinając i wpinając buty w wiązania. Szwy tych dwóch elementów odzieży powinny być wodoodporne i klejone, tak samo jak suwaki. Wyboru dokonujemy jednak głównie biorąc pod uwagę parametry membrany, które powinny wynosić minimum 5000|5000. Pierwszy z nich odpowiada za wodoszczelność, określoną w milimetrach słupa wody/24h. Drugi parametr to oddychalność, czyli inaczej ilość wytworzonej przez użytkownika wilgoci, jaką odzież jest w stanie odprowadzić na zewnątrz - określa się ją w gramach/m2/24h.

 
Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl
 
Dodatki, o których nie można zapomnieć
W wyposażeniu każdego snowboardzisty poza odpowiednią odzieżą powinno się znaleźć również kilka przydatnych akcesoriów. Małe rzeczy mogą zapewnić nam ogromną zmianę w komforcie i rozregulować humor na cały wyjazd. Warto więc przygotować sobie skarpety snowboardowe o pożądanej przez nas grubości. Konieczne są również rękawice - a w przypadku osób jeżdżących ekstremalnie rękawice z ochraniaczami nadgarstków - by nasze dłonie zawsze pozostawały osłonięte przed niekorzystną aurą. Miłośnicy parków i skoków powinni pomyśleć nad ochraniaczami kręgosłupa i bioder, dzięki którym mogą uniknąć nieprzyjemnych kontuzji. W wyposażeniu również warto posiadać kominiarkę, komin lub maskę, dzięki którym osłonimy szyję i twarz przed wiatrem i opadami.
 
Właściwa odzież snowboardowa to podstawa udanego wyjazdu zimowego. To, czy jest nam ciepło i wygodnie rzutuje na to jak spędzamy czas na snowboardzie. Tylko odpowiednio wyposażeni jesteśmy w stanie w pełni zatracić się w sporcie i trenować bez żadnych ograniczeń. 
 
Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020? Kup w sklepie online -> SnowShop.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych: 
 
1,2) Warszawa, ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38b
3) Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211
 
Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Softshell damsk

Wersja do druku