Wybór lamp nie zawsze jest traktowany priorytetowo podczas aranżacji wnętrz. Skupiamy się na doborze mebli i dodatków takich jak ozdoby i dekoracje. Niemniej wybranie właściwego oświetlenia wpływa na samopoczucie oraz spełnia przede wszystkim ważne funkcje praktyczne. Jakie lampy powinny znaleźć się w każdym domu bądź mieszkaniu? Czym się kierować przy wyborze oświetlenia? Na te pytania, odpowiedzi można znaleźć w poniższym artykule.

Które lampy warto wybrać do mieszkania?

Aranżując mieszkanie, chyba nikt nie zapomina o oświetleniu sufitowym. Lampy podwieszane na suficie bardzo dobrze oświetlają pomieszczenie z góry. Wśród  propozycji producentów można znaleźć lampy pojedyncze bądź z rozgałęzieniami. Modne są również powracające do łask tradycyjne żyrandole, nie tylko dają doskonałe źródło światła, nowoczesne modele mają funkcję wyboru mocy oświetlenia pomieszczenia. Można włączyć kilka żarówek bądź wszystkie jednocześnie.

Innym przydatnym typem dającym klimatyczne oświetlenie są lampy stojące. Te, z możliwością regulowania kąta nachylenia oświetlenia sprawdzą się bardzo dobrze do czytania. Ponadto szeroki wybór różnych kloszy zapewnia budowanie odpowiedniej atmosfery we wnętrzu. Tkaninowe klosze z pewnością pomogą stworzyć bardziej domowy klimat niż nowoczesne lampy z metalu. Niemniej ważny jest wybór żarówki o odpowiedniej barwie. Białe światło neutralne nadaje się do pracy i czytania, z kolei ciepłe pozwala się zrelaksować i wyciszyć po całym dniu pełnym wyzwań i obowiązków.

Jeśli często pracujemy również w domu przy komputerze, przyda się lampa biurkowa, w sam raz do dokończenia ważnego projektu, wypełniania dokumentów, a także rozwijania zdolności manualnych, jak rysowanie czy malowanie. Lampy biurkowe również mają regulowany kąt nachylenia oświetlenia. Wspólne spędzanie czasu przy stole można umilić, stawiając dekoracyjną lampę stołową. Miękkie światło uzyskane dzięki właściwej barwie żarówki, a także odpowiedniemu rodzajowi klosza sprawi, że każda uczta przeciągnie się do późna, a czas spędzony na rozmowach zapamiętamy na długo.

Czym się kierować przy wyborze lamp do domu?

Szeroki wybór lamp jest pomocny, jednak z pewnością tak duże pole manewru czasem wydaje się być męczące. Warto zawęzić wtedy pole poszukiwań idealnej lampy do kilka najważniejszych cech. Po pierwsze, należy znać przeznaczenie danej lampy, czy jest potrzebna do salony, kuchni, a może pokoju dziecięcego. W ten sposób wybór prowadzi do przejrzenia kilku podstawowych kategorii sklepów z oświetleniem. Drugą istotną kwestią jest styl, w jakim urządzone jest wnętrze. Pomieszczenia zaaranżowane w duchu minimalizmu z pewnością dobrze zostaną uzupełnione w lampy o prostym wzornictwie. Z kolei we wnętrzach stylizowanych na loft sprawdzą się bardziej lampy z modnymi żarówkami Edisona. Te i inne style lamp można znaleźć w sklepie Mariner Lampy. Inną kwestią braną pod uwagę jest wysoka jakość wykonania i użytych materiałów. Obecnie produkowane lampy można znaleźć w zróżnicowanych cenach, stylach spośród których, każdy wielbiciel światła znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku