Wykańczanie własnego domu to niesamowita przygoda! Warto jednak zauważyć, że czeka cię niejedna zagadka i zagwozdki trudne do rozwiązania. Jeśli jesteś laikiem, masz pełne prawo nie umieć przewidzieć pewnych kwestii i nie znać pojęć, którymi operują najpierw architekci, a później budowlańcy. A gdyby tak się podszkolić? Dowiedzieć się, jak nazywają się rozwiązania, które przykuwają twoją uwagę? Zacznijmy od tego, co najprzyjemniejsze i co może wiązać się z relaksem, ale wcale nie musi. Balkony francuskie - co to takiego, czy na tym wypoczniesz po całym dniu, czy mogą być zamontowane w każdym domu i gdzie pasują? Odpowiadamy na najważniejsze pytania. Po lekturze naszego artykułu balkony francuskie i balustrady francuskie nie będą miały przed tobą tajemnic.

Czym są balkony francuskie?

Ciekawe okazuje się odkrycie, że balkony francuskie nie są żadną nowością. Już barokowi architekci wykorzystywali tego rodzaju rozwiązania, ale w następnych wiekach nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. Aż do czasów współczesnych, gdy do łask powróciła prostota budowli. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uparcie odchodziliśmy od prostych brył, a dziś modernistyczne domy to właśnie klasyka, minimalizm i ład. W takich rozwiązaniach balkony i balustrady francuskie sprawdzają się idealnie. Ale co to takiego?


 

Na pewno udało ci się zaobserwować charakterystyczne przeszklenia o wydłużonej formie. Uwzględniają w swojej budowie także niewielki parapet zewnętrzny, jednak nie jest on specjalnie eksponowany. Całą „konstrukcję” kończą balustrady francuskie zamontowane na elewacji. Tego rodzaju okna najczęściej zaczynają się na wysokości ok. 15 cm powyżej podłogi, a kończą w pobliżu sufitu - nazywamy je „portfenetrami”. Wykorzystuje się w nich zarówno okna balkonowe, otwierane, ale nierzadko także te zamknięte. Balkony francuskie, niezależnie od wybranej formy przeszklenia, niemal zawsze wykończone jest balustradą. Zasada ta jednak nie dotyczy okien nieotwieranych w dolnej części, jeśli wykorzystane zostały w nich klejone P3.

Czy wszędzie można zastosować balkony francuskie?

W zasadzie nie ma przeciwwskazań do tego, by w swoim domu zastosować balkony francuskie. Jak wszystkie inne zewnętrzne rozwiązania, powinny być jednak dopasowane do obranego stylu. Jeśli budujesz modernistyczny dom, balkony francuskie pięknie wtopi się w jego bryłę. Co więcej, zastosowane na kilku poziomach budynku, mogą nadać mu charakterystyczny rytm i wysmuklić optycznie. 


 

Balkony francuskie wykorzystywane są także przez osoby, które cenią sobie działanie dla planety. Dlaczego sprawdzają się na domach energooszczędnych? Z powodu braku płyt balkonowych znacząco maleje szansa na tworzenie się mostków termicznych. Zatem balustrady francuskie nie tylko ładnie wyglądają, ale przede wszystkim okazują się praktyczne. Zastosowanie tego rodzaju okien w niewielkich pomieszczeniach daje dużo naturalnego światła wewnątrz budynku, pozwalając dodatkowo zaoszczędzić na zużyciu prądu. 

Balustrady francuskie

To właśnie balustrady francuskie sprawiają, że tego rodzaju balkony są tak charakterystyczne. Zwykliśmy bowiem traktować balustrady balkonowe jako jeden z elementów użytkowych budynku. Skupiając się na tej ich stronie, rzadziej kładliśmy dotychczas nacisk na dopełnienie estetyki poprzez wybranie właściwego rodzaju rozwiązań. 


 

Tymczasem balustrady francuskie przełamują ten schemat. Wynika to w dużej mierze ze sposobu ich zamontowania - tuż przy przeszkleniu. Stają się one przez to niemal integralnym elementem samego okna, wymusza to ich idealne niemal dopasowanie do niego. 

 

Balkony francuskie wymagają także zastosowania rozwiązań bezpiecznych i chroniących przed pokaleczeniem, nawet w sytuacji, gdy doszłoby do pęknięcia samej szyby. Dlatego właśnie często stosuje się w nich duże tafle szkła bezpiecznego albo też pleksiglas wysokiej jakości. Dodatkowo, taki wybór w wyjątkowy sposób podkreśla nowoczesny charakter budynku. Jeśli dodać do tego balustrady francuskie ze stali nierdzewnej, osiągamy efekt klasycznego i minimalistycznego budynku, który przyciąga uwagę. Jednocześnie zyskujemy odporność na zmienne warunki atmosferyczne, więc całe balkony francuskie wytrzymują długie lata. Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku