Zioła były pierwszymi lekarstwami znanymi ludziom. Ich właściwości zdrowotne i lecznicze doceniane są także dziś. Wiele z nich pomaga w schorzeniach układu pokarmowego, krwionośnego czy oddechowego. Zioła zawierają ogromną ilość aktywnych substancji mających korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak nie wszystkie z nich mogą być stosowane w tak wyjątkowym czasie jakim jest ciąża. Sprawdźmy, które z najczęściej używanych ziół są bezpieczne dla przyszłej mamy, a których powinna unikać.


ZIOŁA BEZPIECZNE W CIĄŻY

W okresie ciąży kobieta może bezpiecznie stosować takie zioła jak mięta, rumianek, melisa i pokrzywa. Przyjrzymy się bliżej ich właściwościom.

MIĘTA: reguluje pracę wątroby, zmniejsza ból żołądka, zmniejsza wzdęcia, odświeża jamę ustną, łagodzi skutki stresu, poprawia pamięć i koncentrację.

RUMIANEK: ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, działa rozkurczowo, łagodzi dolegliwości żołądka, ułatwia trawienie potraw ciężkostrawnych, pomaga w schorzeniach skóry, jest łagodnym środkiem uspokajającym.

MELISA: ma łagodne działanie uspokajające i nasenne, pomaga w astmie i chorobach żołądka, poprawia apetyt i trawienie, zapobiega anemii, łagodzi mdłości, wzmaga laktację u kobiety karmiącej.

POKRZYWA: wspomaga leczenie schorzeń układu moczowego, ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawia stan włosów, pomaga pozbyć się łupieżu, wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega anemii.

ZIOŁA ZAKAZANE W CIĄŻY

Wśród ziół, które mogą stanowić zagrożenie w okresie ciąży, znajdują się m. in. cynamon, szałwia, żeń-szeń oraz aloes. Tym razem skupimy się nie na właściwościach zdrowotnych, a na powodach, dla których przyszłe mamy powinny tych właśnie ziół unikać.

CYNAMON: zawiera kumarynę, która w dużych ilościach może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka poronienia i prowadzić do wad rozwojowych płodu.

SZAŁWIA: zmniejsza laktację (choć niekiedy zalecana jest kobietom w trakcie tzw. nawału pokarmu), przypuszcza się także, że zawarte w szałwii składniki mogą przyczyniać się do poronienia.

ŻEŃ-SZEŃ: badania wykazały, że zawarty w żeń-szeniu składnik aktywny ginsenozyd Rb1 może uszkadzać płód i wywoływać wady rozwojowe.

ALOES: zawiera estrogeny, które mogą zakłócać przebieg ciąży, powoduje przekrwienie miednicy i przedwczesne skurcze macicy, jego działanie przeczyszczające może prowadzić do utraty wody w organizmie. Zawarte substancje aktywne mogą przenikać do mleka matki i wywoływać biegunki u noworodka i niemowlęcia.

Warto pamiętać o tym, aby ziół bezpiecznych używać z umiarem. Z drugiej strony sporadyczne spożycie niewielkiej ilości ziół „zakazanych” zwykle nie stanowi większego zagrożenia dla dziecka i ciąży. Na wszelki wypadek każda kobieta oczekująca narodzin swojego dziecka powinna zapoznać się z informacjami dotyczącymi działania i właściwości ziół, których chciałaby użyć lub które już znajdują się w jej diecie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Odklejenie kosmówki
Ziołolecznictwo ludowe
Zioła na wątrobę

Wersja do druku