Tarczyca jest gruczołem, który bardzo często zaburza swoją pracę. Problemy z pracą gruczołu tarczycowego są jednymi z najczęstszych, a ich ilość z każdym rokiem narasta. Przez to choroby tarczycy stały się jednym z problemów dwudziestego pierwszego wieku.

Badania wykonane w 2009 roku, wykazały, że ponad 1 000 000 osób w Polsce cierpi z powodu chorób tarczycy, a liczba tych osób cały czas wzrasta. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, w jaki sposób działa gruczoł tarczycowy oraz jaką on pełni rolę w organizmie człowieka. Tak więc należy to sobie wyjaśnić. Dowiemy się również w jaki sposób wesprzeć pracę tarczycy i zmniejszyć ryzyko rozwoju jej chorób - artykuł przygotowali twórcy https://thyrolin.pl/.

Tarczyca – najczęstsze choroby

Ze względu na wiele czynników, jakie mogą wpływać na pracę gruczołu tarczycowego, pojawia się również wiele chorób, które mogą się rozwinąć w tarczycy. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że kłopoty ze zdrowie i słabe samopoczucie to może być przyczyna problemów z tarczycą. Warto więc dowiedzieć się jakie choroby tarczycy dotyczą największej grupy ludzi na całym świecie.

1.      Niedoczynność tarczycy

Jest to choroba, która zwana jest również hipotyreozą. Jest ona związana z zaburzeniem selekcji hormonów tarczycy, a dokładniej z nieprawidłowych wydzielaniem. Przez to w tarczycy zaczynają pojawiać się zmiany patologiczne, które z niedoboru niektórych hormonów tarczycy, a nawet ich braku. Niedoczynność tarczycy można dzielić na cztery rodzaje. Pierwotna, to taka, która może zostać wywołana przez chorobę Hashimoto, czy innymi deformacjami tarczycy. Jest również niedoczynność wtórna, która wynika zazwyczaj z zaburzeń pojawiających się w obrębie przysadki mózgowej, a także podwzgórza. Wyróżnia się również niedoczynność tarczycy wrodzoną i nabytą. Zazwyczaj podczas diagnozy choroba jest już na zaawansowanym stadium. To właśnie wtedy objawy choroby są już zauważalne i charakterystyczne. Warto wykonać badania, kiedy nasza masa ciała zaczyna się zwiększać, mimo tego, że nie mamy większego apetytu na jedzenie. Objawem tego schorzenia mogą być również łuszczenie się skóry oraz zwiększona jej suchość. Pojawiać się mogą również:

 • ·       Zwiększenie uczucia zmęczenia,
 • ·       Senność,
 • ·       Uporczywe, nieustępujące zaparcia,
 • ·       Problemy z pamięcią i koncentracją,
 • ·       Pojawienie się bólu wieńcowego.

 

2.      Nadczynność tarczycy

To choroba tarczycy, która związana jest z pojawieniem się zespołu objawów klinicznych. Takie zmiany w tym przypadku wynikają zazwyczaj z nadmiernego stężenia trijodotyroniny oraz tetrajodotyroniny w ustroju człowieka. Jest wiele czynników, które sprawiają, że ryzyko rozwoju nadczynności tarczycy zaczynają się zwiększać. Jedne z najczęściej występujących przyczyn to występowanie chorób:

·       Granesa-Basedowa,

·       Plummera,

·       Goetshcha.

W czasie nadczynności tarczycy objawy związane są z chorobami, które przyczyniły się do rozwoju problemów z tarczycą. Jednak oprócz nich pojawiają się również inne, charakterystyczne objawy nadczynności tarczycy, które pomagają nam ją zdiagnozować. Są to objawy typowe dla stanu, który pojawia się podczas nadmiernego wydzielania się selekcji różnych hormonów tarczycy. Kiedy pojawiają się u ciebie takie objawy jak:

 • ·       Zwiększona arytmia,
 • ·       Kołatanie serca,
 • ·       Wzrost masy ciała,
 • ·       Zwiększenie łaknienia,
 • ·       Nadpobudliwość,
 • ·       Rozdrażnienie,
 • ·       Problemy ze snem,
 • ·       Drżenie rąk,
 • ·       Ciepła skóra,
 • ·       Zwiększona wilgoć ciała.
 • ·       Zwiększona aksamitność skóry.

Koniecznie udaj się do lekarza. Powinien on zlecić ci wykonanie badań hormonalny, które wykażą, że pojawiające się u ciebie objawy, to rzeczywiście problemy z tarczycą. Jeśli cierpisz z powody wyżej wymienionych chorób, to koniecznie regularnie rób badania na poziom hormonów tarczycy, by móc szybko odkryć wszelkie zaburzenia.

3.      Hashimoto

To przewlekłe schorzenie tarczycy. Zwane jest ono również autoimmunologicznym lub limfatycznym zapaleniem gruczołu tarczycy. Niestety w przypadku tego schorzenia nie pojawiają się charakterystyczne objawy, które mówią, że jest to właśnie Hashimoto. Przez to często pojawia się niepewna lub mylna diagnoza. Czynnikiem, który wpływa na rozwój choroby Hashimoto jest zaburzenie kliniczne w układzie immunologicznym. Przy tym schorzeniu pojawia się twarda wola, występują również zmiany zapalanie, które pojawiają się w obrębie gruczołu tarczycowego. Mogą pojawić się również problemy w wytwarzaniem się dużej ilości przeciwciał, które w prostym tłumaczeniu przyczyniają się do niszczenia tarczycy. Przebieg choroby jest zróżnicowany. U niektórych może ona przebiegać spokojnie, a u innych objawy i dolegliwości Hashimoto są męczące. Na początku objawy mogą nam się kojarzyć z nadczynnością tarczycy, a kiedy choroba zacznie się rozwijać, to pojawiające się dolegliwości mogą mylnie świadczyć o niedoczynności tarczycy. Warto jednak wiedzieć, że pojawia się lista niepokojących objawów, które powinny nas skłonić do wykonania objawów na zdiagnozowanie choroby Hashimoto. Objawy te to między innymi:

 • ·       Lekkie pobolewanie w okolicy szyi,
 • ·       Bolesne powiększenie się gruczołu tarczycowego,
 • ·       Ból podczas połykania,
 • ·       Uczucie zmęczenia i osłabienia,
 • ·       Niesłabnący stan podgorączkowy.
undefined

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku