Endomorfik to osoba, która ma z natury zaokrągloną sylwetkę - zwracają uwagę specjaliści z https://nutrigolab.pl/. Jej cechą charakterystyczną, jest to, że ma ona dość sporo tkanki tłuszczowej. A dodatkowo ma ona tendencję do szybkiego przybierania na wadze, a proces redukowania tkanki tłuszczowej, zachodzi u niej powolnie. Osoby mające taką sylwetkę zwykle mają problem z osiągnięciem celu, jakim jest utrata zbędnej masy ciała. U nich pojawia się łatwość z przybierania na wadze, nawet jeżeli w jakimś momencie udało im się zrzucić zbędne kilogramy. To osoby, które przykuwają uwagę pełniejszymi kształtami, a nawet trzymanie się wymagających diet i wylewanie z siebie hektolitrów potu na siłowni nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.

(Wypróbuj https://nutrigolab.pl/p/nutrigo-lab-burner)

Cechy charakterystyczne dla endomorfika:

 • ·       Naturalnie wysoki poziom tkanki tłuszczowej,
 • ·       Częsta walka z nadwagą i otyłością,
 • ·       Grube kości,
 • ·       Duże stawy,
 • ·       Ciało jest miękkie i zaokrąglone,
 • ·       Szerokie biodra i talia,
 • ·       Wolny metabolizm,
 • ·       Niska tolerancja na węglowodany,
 • ·       Spożywane kalorie w nadmiarze przekształcają się w tkankę tłuszczową,
 • ·       Skuteczne treningi kardio,
 • ·       Trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała,
 • ·       Uczucie ciągłego zmęczenia,
 • ·       Ospałość,
 • ·       Brak energii,
 • ·       Niski poziom aktywności,
 • ·       Brak termogenezy lub jej niska aktywność nawet podczas treningu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rady dla endomorfika- trening, odżywanie, styl życia

Jeżeli chodzi o trudną walkę z tłuszczem  u osób, które mają sylwetkę endomorfika, to niestety, ale konieczne jest zaplanowanie dobrego podejścia do planu dietetycznego i treningowego. Osoby o tej sylwetce mają wiele trudności z utrzymaniem dobrej kondycji całego ciała i organizmu. To sprawia, że bardzo istotne staje się dla nich przestrzeganie planu posiłków, a także uważanie, by w ciągu dnia nie spożywać nadwyżki kalorii, które szybko przekształcą się w dodatkową tkankę tłuszczową. Codzienna dieta powinna być monitorowana, a bogata musi być w mikroskładniki. Zaleca się ograniczenie spożywania węglowodanów, ponieważ to właśnie one najczęściej są przyczyną problemów z nadwagą i otyłością. Najlepsza strategia dla endomorfika, to stała aktywność fizyczna, prowadzenie aktywnego trybu życia, regularne ćwiczenia kardio i z obciążeniem. Życie endomorfika, który chce zadbać o swoją sylwetkę musi być zdyscyplinowane na wielu płaszczyznach.

·       Redukcja węglowodanów

U endomorfików problemem jest niska tolerancja węglowodanów. Dlatego strategią dobrego odżywiania w ich przypadku, jest obniżenie podaży węglowodanów i tłuszczy, a podniesienie podaży białek. Dodatkowo warto wybierać produkty, które bogate są w błonnik, ponieważ reguluje on pracę układu trawiennego i wspomaga oczyszczanie jelit ze złogów. To ma korzystny wpływ na zdrowie i wygląd sylwetki.

Dieta endomorfika powinna składać się głownie ze zdrowych produktów, a najlepiej unikać spożywania nie wartościowych i wysoko przetworzonych posiłków.

·       Staraj się nie zarywać nocy

Niestety nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale sen może mieć wpływ na to jaką sylwetkę mamy. Tak więc osoby, które mają problemy ze snem często narażone są na zwiększenie masy ciała, co potwierdzone jest przez liczne badania. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeżeli masz sylwetkę endomorfika. To właśnie ich ciało, a także organizm są narażone na problemy z nadmiarem kilogramów, a dodatkowe zaburzenia snu, mogą prowadzić do jeszcze większych zaburzeń w pracy metabolizmu. Warto więc zadbać o to, by codziennie przesypiać około osiem godzin dziennie. Nie warto również zarywać nocy, ponieważ to będzie miało zły wpływ na to, jak pracuje układ trawienny.

·       Suplementacja

W przypadku takiej budowy ciała lepiej nie sięgać po suplementy diety, które zawierają w składzie węglowodany, czy za duże ilości tłuszczy. Jeżeli chcesz zbudować masę mięśniową, to pamiętaj o tym, by skupiać się na treningu, a nie na suplementacji. Na początku najlepiej sięgać po preparaty, które przyśpieszają metabolizm, a dzięki temu zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Co więcej można również wybrać suplementy diety, które zostały stworzone dla osób z nadwagą. Tego rodzaju preparaty również mogą się okazać pomocne, zwłaszcza jeżeli zależy Ci na tym, by w szybkim tempie pobyć się namiaru kilogramów, a dodatkowo rozbudować masę mięśniową.

undefined

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ćwiczenia w trakcie pandemii

Wersja do druku