Lustro to niezbędny element każdej łazienki i przedpokoju. Może rozświetlić i optycznie powiększyć pomieszczenie. Warto zadbać o dobór materiału, który zapewnia naturalne odbicie. Ważny jest także sposób montażu i rodzaj wykończenia – lustro może znaleźć się w ramie lub zostać wklejone między płytki.

Wiele sposobów obróbki szkła (w tym także luster) sprawia, że gotowy produkt może prezentować się nowocześnie lub pasować bardziej do wnętrza w stylu glamour. Co koniecznie trzeba wiedzieć przed zakupem lustra i jak je dobrać do aranżacji wnętrza?

Nowoczesne lustra – efekt głębi czy filtr dla naturalnego odbicia?

Obecnie do wykonania luster wykorzystuje się nowoczesne materiały, dzięki którym odbicie wygląda naturalnie. Może to być na przykład lustro z delikatnym brzoskwiniowym filtrem, który niweluje chłodny odcień oświetlenia LED i halogenowego. Odcień lustra może także wpadać w kolor grafitowy – takie wykończenie delikatnie przyciemni i przytłumi odbicie. Tafle tego typu są chętnie stosowane w przedpokojach oraz do wykonania drzwi przesuwnych do szaf. Warto także zwrócić uwagę na szkło ekologiczne wykonane z dbałością o środowisko – bez użycia ołowiu czy rozpuszczalników organicznych. Na uzyskanie wyjątkowego efektu pozwala szkło z efektem lustra MIRASTAR, które w zależności od panujących warunków oświetleniowych zachowuje się jak lustro bądź jak przezroczyste, przepuszczające światło szkło. Może być stosowane do wykonania parawanów prysznicowych i ścianek działowych, ale także w roli tradycyjnego lustra. Jego zaletą jest efekt głębi i ciekawe możliwości aranżacyjne.

Obróbka lustra – jak poprawić jego właściwości dekoracyjne?

Gotowe lustra lub te przygotowywane na zamówienie mogą wyróżniać się pewnymi parametrami, które wpływają na jego walory wizualne. Jedną z metod obróbki luster jest stosowanie barwnego lub monochromatycznego wzoru wykonanego metodą cyfrową lub za pomocą sitodruku. Możliwe jest również piaskowanie wybranych fragmentów tafli, tak by stały się matowe. Najczęściej takie ozdoby umieszcza się na krawędziach. Ciekawie prezentuje się lustro fazowane, w którym wykonuje się ozdobne szlifowanie krawędzi. W nowoczesnych łazienkach warto zamontować lustro podświetlane diodami LED – mogą się one znaleźć na powierzchni szkła lub w specjalnej ramie. Najlepiej wybierać gotowe lustra z funkcją podświetlenia.

Montaż i wykończenie lustra – w ramie czy bez?

Tradycyjnym sposobem wykończenia lustra jest umieszczenie go w ramie, która może być wykonana między innymi z metalu, plastiku lub drewna. Lustra w ramach bogato zdobionych rzeźbieniami czy kryształkami świetnie sprawdzą się we wnętrzach eklektycznych oraz w stylu glamour. Proste i cienkie ramy będą odpowiednie do łazienek skandynawskich. Zaletą lustra w ramie jest opcja zmiany aranżacji i powieszenia go w innym miejscu. W przypadku zwierciadła wklejonego klejem montażowym między płytki łazienkowe nie ma już takiej możliwości. Zaletą takiego sposobu mocowania jest jednak możliwość uzyskania równej powierzchni ściany, co sprawdza się przede wszystkim w nowoczesnych aranżacjach.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Lustro w sypialni
Sznurek do makramy

Wersja do druku