Już co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna po 45r. życia myślą o tym, jak usunąć żylaki. Niestety, ale żylaki kończyn dolnych są dość częstą przypadłością, a ich konsekwencje mogą być dla naszego zdrowia bardzo groźne. Sprawdź nowoczesne metody usuwania i leczenia żylaków.

Żylaki to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jest to dolegliwość niezwykle wstydliwa, ponieważ powoduje znaczne zmiany w wyglądzie skóry, które mogą prowadzić do powstawania kompleksów. Jednak często zapomina się o tym, że żylaki to przede wszystkim choroba, która nieleczona może powodować poważne konsekwencje. Co wpływa na powstawanie żylaków i jakie są najpopularniejsze metody leczenia?

Jak powstają żylaki?

Żylaki powstają, gdy krew płynąca w naczyniach żylnych cofa się, ze względu na uszkodzone zastawki. Prawidłowo działająca zastawka przepuszcza krew tylko w jednym kierunku. Jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, to krew będzie przepływać w obu kierunkach, co spowoduje gromadzenie się krwi w żyłach nóg. Im więcej krwi będzie znajdowało się w jednym miejscu, tym bardziej rozciągną się ściany żyły i powstaną żylaki. Dlatego należy zdać sobie sprawę z tego, że żylaki to nie tylko problem natury estetycznej, ale i choroba, którą należy leczyć. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów najlepiej udać się do specjalisty, który dokona wstępnej diagnozy.

Żylaki najczęściej powstają na skutek uwarunkowań genetycznych. Jeśli oboje rodziców choruje na żylaki, to ryzyko ich rozwoju wynosi nawet 90%. Istotna jest również praca, jaką dana osoba wykonuje. Statystycznie na żylaki najbardziej są narażone osoby pracujące w ciągłej pozycji stojącej lub siedzącej. Rozwijaniu się żylaków sprzyja również wysoka temperatura oraz podnoszenie ciężkich przedmiotów. Poza tym bardzo często przyczyną niewydolności żylnej jest otyłość. W przypadku kobiet ciąża również może zaostrzyć ryzyko pojawienia się tej choroby.

Najczęstsze objawy żylaków

Początkowe objawy są dosyć łagodne i pojawiają się głównie wieczorem, szczególnie po całym dniu intensywnej pracy. Nogi wydają się niezwykle ciężkie i wolne, poruszanie nimi wymaga nieco większego wysiłku niż zazwyczaj. Dopiero po czasie pojawiają się nieco poważniejsze objawy. Ból zaczyna pojawiać się w okolicy kostek, a od czasu do czasu bolą również łydki. Nocą nasilają się skurcze łydek, co wiele osób mylnie interpretuje jako brak odpowiednich witamin (głównie magnezu). Jednak do tej pory spora część pacjentów lekceważy objawy, licząc na ich samoistne ustąpienie. Dopiero tzw. "pajączki naczyniowe" sprawiają, że pacjent udaje się na konsultację do specjalisty. Jest to już zaawansowane stadium choroby i żylaki najczęściej pojawiają się krótko po wystąpieniu pajączków naczyniowych.

Ważne, aby nie lekceważyć początkowych objawów, ponieważ im szybciej podejmie się leczenie, tym lepiej dla organizmu. Bagatelizowanie problemu może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jednym z powikłań może być zakrzepica żył. Gdy powstają żylaki, krew gromadzi się w jednym miejscu i nie ma możliwości swobodnego przepływu. W takim stanie szybko może dojść do stanu zapalnego, a następnie do powstania skrzepu, który może być poważnym zagrożeniem dla życia. Dlatego niewątpliwe żylaki warto leczyć, tym bardziej że nowoczesne metody są wyjątkowo skuteczne. 

Nowoczesne metody leczenia żylaków 

Czasy, kiedy żylaki można było wyeliminować jedynie przy pomocy poważnej operacji, dawno minęły. Nowoczesne metody leczenia są mało inwazyjne i bezbolesne. W  placówka flebologicznych takich jak Kriocentrum - leczenie i usuwanie żylaków z podwarszawskiego Józefowa można wykonać usuwanie żylaków kończyn dolnych technikami, które są skuteczne, a jednocześnie nie wymagają hospitalizacji oraz nie pozostawiają śladów po zabiegu.

Jedną z popularniejszych obecnie metod leczenia żylaków, jest leczenie przy użyciu lasera. Zabieg zwykle przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Do wnętrza żyły wprowadza się światłowód, a następnie za jego pomocą rozgrzewa ściany naczynia. Podczas leczenia wykorzystuje się USG, dzięki któremu można wyłączyć z krążenia tylko niewydolne żyły. Leczenie laserem daje znakomite efekty. Skuteczność najlepszych systemów na rynku waha się w granicach 95% - 97%. Aby efekty po zabiegu laserowym były jak najlepsze, zaleca się stosowanie specjalnych pończoch uciskowych przez 6 tygodni od wykonania zabiegu. Dodatkowo warto na dwa tygodnie wstrzymać się od wysiłku fizycznego. 

Kolejną nowoczesną metodą jest usuwanie żylaków za pomocą wewnątrznaczyniowego leczenia falami radiowymi (z ang. Endovenous Radiofrequency Therapy - EVRF). To mało inwazyjna metoda leczenia, która stała się świetną alternatywą dla operacji przeprowadzanych przy użyciu skalpela. Metoda EVRF wykorzystuje termoablację i zamyka żylaki pod wpływem wysokiej temperatury. Podstawowymi wskazaniami do zabiegu metodą EVRF są żylaki kończyn dolnych i dodatkowe objawy typu ból przy kostkach, obrzęk nóg, skurcze łydek czy nawet owrzodzenie na podudziach. 

Jeszcze inną metodą leczenia żylaków jest tzw. "klejenie" przy użyciu nowoczesnych systemów typu VenaSeal. Cechą charakterystyczną tego zabiegu jest delikatność i brak ewentualnych blizn po zakończeniu. Nakłucia na skórze wykonywane są bardzo delikatnymi zestawami, dlatego nie ma potrzeby rozcinania naskórka. Do naczyń krwionośnych wprowadza się specjalny klej, który powoduje ich zamknięcie. W ten sposób eliminuje się wszystkie powstałe żylaki. Zabieg jest niezwykle krótki i nieinwazyjny. Wyleczenie dwóch dolnych kończyn pacjenta zajmuje zwykle nieco ponad 40 minut. Następnie pacjent może natychmiast wrócić do codziennych obowiązków. 

Więcje informacji o nowoczesnych zabiegach z zakresu flebologii, chirurgii i medycyny estetycznej na stronie:

medycynaestetyczna.waw.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku