Wizyta u onkologa z reguły dla każdego pacjenta jest bardzo stresującym przeżyciem, z którym nierozerwalnie łączy się niepewność, niepokój i obawa o stan zdrowia. Czym jest onkologia, jak przygotować się do wizyty w poradni onkologicznej, jak wygląda pierwsze spotkanie z lekarzem i czy potrzebne jest skierowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest onkologia?

Onkologia to dziedzina medycyny, która skupia się na chorobach nowotworowych. Lekarz onkolog natomiast specjalizuje się w rozpoznawaniu nowotworów oraz ich leczeniu. Obecnie istnieje wiele czynników, które wpływają na wzrost zachorowalności na raka, jednak warto pamiętać o tym, że zmiany - zwłaszcza łagodne, są wyleczalne, pod warunkiem, że szybko zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.

Czy do onkologa potrzebne jest skierowanie?

Nie! Aby umówić się na wizytę u onkologa, nie jest wymagane żadne skierowanie od lekarza rodzinnego lub szpitala. Skierowanie może być jednak wymagane np. podczas rejestracji do Poradni Chirurgii Onkologicznej, Poradni Opieki Paliatywnej i Leczenia Bólu.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że każda osoba, która podejrzewa u siebie nowotwór, może zapisać się do poradni onkologicznej w celu konsultacji z lekarzem onkologiem. Jaki jeszcze zakres usług jest świadczony w tego typu placówkach? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na stronie https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/poradnia-onkologiczna/zakres-swiadczen/.

Jak wygląda pierwsza wizyta u onkologa?

To, jak wygląda pierwsza wizyta u onkologa, zależy głównie od tego czy pacjent chce potwierdzić rozpoznanie, które postawił inny lekarz (np. rodzinny), czy też zauważył u siebie pewne niepokojące objawy, które chce skonsultować ze specjalistą.

Wywiad medyczny

Zazwyczaj pierwsza wizyta u lekarza onkologa opiera się przede wszystkim na rozmowie. Specjalista przeprowadza bowiem wywiad z pacjentem i zadaje dużo pytań – niekiedy ogólnych, innym razem bardziej szczegółowych. W trakcie spotkania, onkolog pyta o powód wizyty, dolegliwości bólowe, czas ich trwania, a także ogólny stan zdrowia pacjenta czy historię chorób (również nowotworowych), które pojawiły się w rodzinie.

Dokumentacja medyczna

Choć pacjent, który chce spotkać się z lekarzem onkologiem nie musi mieć przy sobie żadnych wyników badań, z reguły zaleca się, aby przed wizytą wykonać przynajmniej badania podstawowe (morfologia krwi, badania moczu). Warto także zabrać ze sobą dokumentację medyczną (np. z informacjami o przebytych operacjach). Dzięki zgromadzonym dokumentom, lekarz będzie w stanie szybciej ustalić dalszy przebieg diagnostyki, w celu szybszego rozpoznania ewentualnej choroby.

Uwaga: każdy pacjent, u którego istnieje realne podejrzenie choroby nowotworowej, ma zakładaną "Zieloną Kartę DiLO" (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) – dzięki niej ma pierwszeństwo m.in. w wykonywaniu badań diagnostycznych, co zwiększa szanse chorego na szybsze wyzdrowienie.

Podczas pierwszej wizyty, lekarz onkolog może zlecić wykonanie rozszerzonych badań diagnostycznych, skierować pacjenta na dodatkowe konsultacje, a także zmienić dawkowanie dotychczas przyjmowanych leków.

Czy na wizytę u onkologa warto pójść z kimś bliskim?

Wizyta u onkologa to zawsze bardzo stresujące przeżycie, dlatego też warto zabrać ze sobą kogoś bliskiego, kto będzie nie tylko psychicznym wsparciem podczas konsultacji, ale także zapamięta lub zanotuje wskazówki lekarza czy wesprze w kolejnych działaniach, zaleconych przez specjalistę.

Programy profilaktyczne

W trosce o swoje zdrowie, należy pamiętać o tym, jak ważna jest profilaktyka – regularne badania, pozwalają wykryć nowotwór na bardzo wczesnym etapie choroby, a tym samym umożliwiają jej skuteczne zwalczenie.

Przykładowo, program profilaktyki raka szyjki macicy skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonanej cytologii lub są obciążone czynnikami ryzyka i nie miały cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Inną propozycją dla pań jest program profilaktyki raka piersi (mammografia) – mogą skorzystać z niego kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonały mammografii.

W ramach profilaktyki onkologicznej, istnieje również program raka jelita grubego czy nowotworów głowy i szyi.Więcej informacji na temat bezpłatnych programów profilaktycznych, dostępnych jest na stronie https://salve.pl/przychodnie/oferta/bezplatne-programy-profilaktyczne/

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

badanie krwi

Wersja do druku