Odwodnienie to proces postępujący, narastający w czasie, polegający na utracie znacznej ilości wody z organizmu. Woda pełni wiele ważnych funkcji i fizjologicznie wraz z wiekiem jej ilość maleje w organizmie człowieka. Największa ilość wody znajduje się w ciele noworodków i małych dzieci, jednak to właśnie u nich istnieje największe ryzyko odwodnienia.

Po pierwsze: wzmożona aktywność fizyczna

Małe dzieci zwykle są bardzo energiczne i spędzają dużo czasu na aktywnych zabawach. Podczas intensywnego ruchu z powierzchni ciała wraz z potem wyparowuje woda, co ma za zadanie ochłodzić organizm. Stąd, kiedy dziecko spędza dużo czasu na aktywności ruchowej, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Każdy rodzic powinien mieć to na uwadze i kontrolować poziom wypijanych płynów w ciągu dnia. Dobowe zapotrzebowanie na płyny u zdrowego dziecka rośnie wraz z jego masą ciała, np. u 5-kilogramowego dziecka jest to 500 ml, a u dziecka ważącego 20 kg – 1500 ml.

Po drugie: wymioty i biegunka

U dzieci dosyć często dochodzi do zatruć pokarmowych. Mogą wystąpić z powodu spożycia jedzenia zakażonego bakterią lub w wyniku bezpośredniego zarażenia od osoby z otoczenia. W każdym przypadku wystąpienia wymiotów czy biegunki u dziecka istnieje duże ryzyko odwodnienia. Wraz z wymiotami i płynnym stolcem dochodzi do usuwania dużych ilości wody i elektrolitów, co może zaburzyć równowagę wodno-elektrolitową u małego dziecka. Jeżeli zaobserwujemy objawy zatrucia, należy bardzo szybko wprowadzić nawadnianie dziecka w ilościach proporcjonalnych do wydalanych płynów. W tym przypadku na odwodnienie u dziecka Dicoflor może okazać się skutecznym rozwiązaniem.

Po trzecie: choroby przebiegające z gorączką

Infekcje wirusowe, jak np. grypa czy przeziębienie, bardzo często dotykają dzieci, wśród których szerzenie zakażenia jest ułatwione ze względu na duże skupiska w przedszkolu i szkole. Niestety większości zachorowaniom nie da się zapobiec, a jedynie skupić na leczeniu uciążliwych objawów. Jednym z pierwszych symptomów jest podwyższona temperatura ciała, która gdy jest bardzo wysoka (powyżej 39°C) może zagrażać życiu lub zdrowiu. W takich sytuacjach należy podawać leki obniżające gorączkę oraz zadbać o nawodnienie dziecka. Podwyższona ciepłota ciała sprzyja wyparowywaniu wody z organizmu i stwarza ryzyko powstania odwodnienia, w którego efekcie można zauważyć utratę elastyczności skóry, suche śluzówki jamy ustnej i język, zapadnięte gałki oczne, płacz bez łez oraz ogólne rozdrażnienie. Jeśli zaobserwujemy takie objawy, warto zasięgnąć porady lekarza, który zbada dziecko i oceni poziom odwodnienia. Dodatkowo ważne jest określenie ilości wody, jaką należy podawać dziecku, ponieważ w zależności od wieku może się nieco różnić.

Po czwarte: niewłaściwa dieta

Wbrew pozorom niedostateczna podaż wody nie musi wynikać z chorób i infekcji, spotykających dziecko, ale przede wszystkim z pokarmów i płynów, jakie przyjmuje w ciągu doby. W dzisiejszych czasach na półkach sklepowych zachęca do kupienia mnóstwo artykułów spożywczych z przeznaczeniem dla dzieci. Jednak jak się okazuje, większość z nich pozbawiona jest odżywczych wartości i przepełniona cukrem oraz konserwantami. Dlatego ustalając dietę dla dziecka, należy zwracać szczególną uwagę na skład produktów i pamiętać o proporcjonalnie dużej porcji płynów w ciągu dnia. Poleca się podawanie dziecku do picia czystej, niegazowanej wody, ziołowych herbatek czy niepasteryzowanych soków owocowych. Zdecydowania odradza się dosładzane, kolorowe napoje i smakowe wody.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku