Istnieje wiele powodów ku temu, aby zapewnić swoim dzieciom kontakt z książkami już od najmłodszych lat. Czytanie wpływa pozytywnie na całościowy rozwój dziecka, przygotowuje je do samodzielnego życia, a także stanowi świetnie źródło rozrywki.Uczy empatii

Bohaterowie baśni czy opowiadań dla najmłodszych często zmagają się z trudnościami takimi jak bieda, wyśmiewanie, lekceważenie czy niesprawiedliwe traktowanie. Dziecko dzięki czytaniu może nauczyć się współodczuwania i udzielania bezinteresownej pomocy potrzebującym. 

Szukasz ciekawych książek dla swojego dziecka? Odwiedź: https://tantis.pl/ksiazki-dla-dzieci-c5062.html

Rozwija wyobraźnię i kreatywność

W trakcie lektury maluch może się przenieść do kolorowego świata, gdzie wszystko staje się możliwe. Poznaje magiczne istoty i różne sposoby rozwiązywania problemów. Lektura pobudza jego wyobraźnię i kreatywność, uczy planowania, organizowania i wyposaża w zdolność logicznego myślenia.

Przekazuje ważne wartości moralne

Literatura dziecięca zawiera liczne morały, które pozwalają najmłodszym przekazać uniwersalne wartości, takie jak przyjaźń, uczciwość, bezinteresowność, pracowitość, współczucie, szczerość czy dobroduszność. Dziecko uczy się dzięki temu odróżniać dobro od zła i podejmować w życiu właściwe wybory.

Wpływa na rozwój emocjonalny

W książkach dla dzieci często jest przedstawiany świat wewnętrznych przeżyć bohaterów. Maluch dzięki lekturze uczy się więc rozpoznawania w sobie i nazywania różnych stanów emocjonalnych. Nabywa zdolność rozmawiania o problemach, co jest niezwykle istotne dla jego rozwoju emocjonalnego.

Dzieci tak samo, jak dorośli odczuwają stres i napięcie nerwowe. Zobacz jak sobie z tym radzić: https://tantis.pl/self-reg-opowiesci-dla-dzieci-o-p866328.html

Pomaga stawić czoło lękom

Postaci literatury dziecięcej nieraz zmagają się z podobnymi obawami, jak młody czytelnik. Można do nich zaliczyć m.in. pierwszy dzień w szkole czy przedszkolu, wizyta u lekarza czy pojawienie się na świecie braciszka lub siostrzyczki. Jeżeli książka przedstawia tego typu sytuacje z poczuciem humoru, dziecko może nabrać do nich dystansu i odważnie stawić im czoło.

Przygotowuje do szkolnych wyzwań

Książki dla dzieci wielokrotnie są wartościową lekturą pod kątem edukacyjnym. Maluch ma więc nie tylko zapewnioną rozrywkę, lecz także poznaje literki i cyfry, uczy się pisać, czytać, rysować czy liczyć. Czytanie pozwala również znacząco rozszerzyć zakres słownictwa. W efekcie dziecko znacznie lepiej radzi sobie z pierwszymi wyzwaniami w szkole i unika niepotrzebnego stresu.

Rozbudza pasję

Maluchy czytające książki od najmłodszych lat swojego życia nie wiedzą, co to nuda. Dzięki lekturze odnajdują wiele twórczych pomysłów na spędzanie wolnego czasu, nieustannie się wszystkiemu dziwią i chętnie poznają otaczający je świat. 

Artykuł powstał we współpracy z tantis.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku