Klimatyzacja w dobie obecnych letnich upałów zdaje się być jedynym ratunkiem. Klimatyzatory stają się wszechobecne, wypełniając nasze miejsca pracy, galerie handlowe, autobusy, samochody oraz domy. Dla niektórych życie bez klimatyzacji podczas upałów jest niemożliwe, jednak warto zastanowić się i przeanalizować korzyści oraz ryzyko płynące z częstego używania tych urządzeń.

Jak działa klimatyzacja?

Aby móc zrozumieć, jak klimatyzacja wpływa na zdrowie, należy poznać specyfikację jej pracy. Głównym zadaniem klimatyzatorów jest schładzanie powietrza. Jest to możliwe dzięki czynnikowi odbierającemu ciepło i usuwającemu je na zewnątrz. Dodatkowo większość klimatyzatorów wyposażona jest w filtr, który wychwytuje zanieczyszczenia i alergeny zawarte w powietrzu chłodzonego pomieszczenia. Dlatego klimatyzacja wymaga regularnego czyszczenia oraz konserwacji, co jest podstawowym warunkiem bezpiecznego i higienicznego korzystania.

Po pierwsze: choroby dróg oddechowych

Jednym z najczęstszych powikłań związanych z korzystaniem z klimatyzatorów są infekcje układu oddechowego. Zwykle wywołane są przez znajdujące się na powierzchni filtrów kolonie grzybów lub bakterie. Jeżeli do ich wymiany dochodzi zbyt rzadko lub wcale, istnieje poważne ryzyko zakażenia dróg oddechowych. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na serwisowanie urządzeń znajdujących się w najbliższym otoczeniu np. w samochodzie lub domu. W ten sposób możemy uchronić siebie i swoich bliskich przed zachorowaniem.

Po drugie: przeziębienie

Podczas korzystania z klimatyzacji bardzo niebezpieczne są nagłe zmiany temperatur. Zdarza się tak, gdy np. wchodzimy do schłodzonego pomieszczenia z panującego na zewnątrz gorącego powietrza. Takie sytuacje są bardzo nieprzyjazne dla organizmu i mogą powodować zmniejszenie odporności na infekcje wirusowe i bakteryjne. Stąd w sezonie wakacyjnym często zdarzają się zachorowania podobne do tych w okresie jesienno- zimowym. Nieżyt nosa, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie mogą zwiastować pierwsze objawy przeziębienia. W tym przypadku należy szybko działać, stosując odpowiednie preparaty jak np. lek na przeziębienie Aspirin, który sprawnie radzi sobie z początkowymi symptomami choroby.

Po trzecie: zapalenie zatok

Klimatyzatory oprócz ochładzania powietrza zmniejszają jego wilgotność, powodując, że staje się suche. Ma to bardzo duże znaczenie dla błon śluzowych, które pokrywają nie tylko drogi oddechowe, ale także zatoki. Przewlekłe wysuszenie śluzówek może objawiać się w postaci drapania w gardle, chrypki lub kaszlu. Dodatkowo suche powietrze niekorzystnie wpływa na spojówki naszych oczu oraz skórę, które również tracą swoją wilgotność. Aby zapobiec takim objawom, zaleca się intensywne nawadnianie oraz zakrapianie oczu za pomocą kropli nawilżających. Natomiast na suchość w nosie sprawdzą się preparaty z solą morską lub kwasem hialuronowym. Jednak najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ograniczanie korzystania z silnie klimatyzowanych pomieszczeń lub ustawienie temperatury nieco obniżonej w stosunku do panującej na zewnątrz.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku