Ginekolog jest lekarzem medycyny, zajmującym się diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego, a także położnictwem, czyli opieką nad kobietą podczas ciąży, porodu i połogu.

Warto jest rozpocząć regularne odwiedzanie gabinetu ginekologa, celem uzyskania wiedzy na temat kondycji układu płciowego. Najlepszym momentem na ten czas jest ukończenie 18 roku życia; warto także zacząć odwiedzać ginekologa przed, czy też po pierwszym stosunku seksualnym. Konsultacja z ginekologiem przed stosunkiem seksualnym może okazać się nieocenionym źródłem wiedzy na temat antykoncepcji.

Odwiedzenie ginekologa jest szczególnie ważne, gdy kobieta dostrzeże u siebie pewne niepokojące objawy, mogące zwiastować rozwój chorób układu płciowego. Dotyczy to m.in. raka szyjki macicy - choroby mogącej stanowić zagrożenie życia pacjentki.

Dlaczego warto odwiedzić ginekologa?

Regularne badania profilaktyczne pozwalają nam zapobiec chorobie lub rozpoznać ją na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Kobiety często wstydzą się skorzystać z badania ginekologicznego, jednak bez niego ciężko jest cieszyć się pełnią zdrowia. Choroby układu płciowego mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia pacjentki, dlatego zapobieganie im i ich leczenie jest bardzo ważne.

Regularne odbywanie badań profilaktycznych niesie za sobą ogromną korzyść. Dzięki nim, pacjentka uzyskuje bieżące informacje na temat kondycji jej układu płciowego. Nieświadomość często budzi niepokój, dlatego bycie świadomym stanu swojego zdrowia jest w takiej sytuacji niezwykle istotne.

Prócz tego, badania profilaktyczne pozwalają wykryć choroby mogące wymagać szybkiej reakcji lekarza. Jeśli odbywamy regularne badania profilaktyczne, na przykład co pół roku, jednocześnie nie dajemy chorobom szansy na rozwinięcie się do poważnego stadium, stanowiącego zagrożenie dla zdrowia. Dzięki temu, potencjalne leczenie choroby będzie dużo łatwiejsze.

Cytologia

Cytologia (inaczej - wymaz lub rozmaz cytologiczny) to jedno z podstawowych badań ginekologicznych. Cytologia zalicza się do prostych, bezpiecznych, a przede wszystkim skutecznych metod profilaktyki. Za sprawą cytologii ginekolog jest w stanie wykryć m.in. raka szyjki macicy i czynniki zwiastujące jego rozwój. Rak szyjki macicy rozwija się przez około 10 lat, a wykryty w odpowiednim czasie daje szansę na to, by go wyleczyć. Ze względu na to, warto jest wykonywać badania profilaktyczne nie rzadziej, niż co 3 lata.

Badanie piersi

Badanie piersi to kolejne istotne badanie, zawierające się w obszarze profilaktyki. Badanie piersi powinno być wykonywane regularnie - dzięki temu kobieta będzie w stanie szybko zareagować na rozwój m.in. raka piersi. Nowotwór wykryty w początkowym stadium może zostać skutecznie wyleczony, co uzasadnia słuszność regularnego wykonywania tego rodzaju badań.

Podstawowym badaniem piersi jest badanie palpacyjne, czyli omacywanie piersi palcami, celem stwierdzenia m.in. obecności guzów. Kobieta może wykonywać je samodzielnie, przynajmniej raz w miesiącu. Warto także wykonać co jakiś czas ten rodzaj badania u ginekologa. Inne rodzaje badań, np. USG piersi czy mammografia, pozwalają na jeszcze bardziej precyzyjne sprawdzenie piersi i określenie stopnia rozwoju ewentualnych chorób.

Choroby intymne

Choroby kobiecych narządów rodnych są szeroką grupą schorzeń, zawierającą w sobie m.in. takie choroby jak zapalenie sromu, mięśniaki, torbiele, nowotwory złośliwe (rak jajnika, rak szyjki macicy). Podczas całego życia bardzo trudno jest całkowicie wyeliminować ryzyko powstania infekcji intymnych. Niemniej jednak, ich pojawienie się nie powinno stanowić powodu do wstydu. W takich przypadkach należy skontaktować się z ginekologiem, który na podstawie badań opracuje najskuteczniejszą drogę leczenia.

Antykoncepcja

Antykoncepcja, nazywana także kontrolą narodzin, to grupa metod i środków służących zapobieganiu ciąży. Do metod antykoncepcji zaliczają się m.in. prezerwatywy, tabletki hormonalne, wkładki wewnątrzmaciczne. Aby dobrać najlepszą i najbezpieczniejszą formę antykoncepcji dla danej pacjentki, rekomendujemy konsultację z ginekologiem.

Zapraszamy do naszego gabinetu https://ginkodent.pl/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku