Rodzina jest najważniejsza – chyba każdy zgodzi się z tym twierdzeniem. A skoro najważniejsza, to powinna mieć do dyspozycji najlepszy z możliwych rodzinnych samochodów. Na ogół rzeczywiście jest to jeden z priorytetowych celów każdej rodziny, dlatego producenci samochodów muszą dysponować szeroką ofertą aut rodzinnych. Na pewno taką ofertą może pochwalić się Ford.

Poszukiwanie dobrego samochodu rodzinnego może być nie lada wyzwaniem. To nieco jak szukanie igły w stogu siana – na rynku aut rodzinnych jest od zatrzęsienia, nie wszystkie do końca można takimi nazwać (choć producenci niekiedy mają nieco inne zdanie na ten temat). Dlatego w pierwszej kolejności, przed otworzeniem katalogu, warto ustalić z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Jako przykładowy katalog weźmiemy ofertę samochodów rodzinnych Forda, która wydaje się szczególnie interesująca i bogata, przede wszystkim jeśli chodzi o samochody 7-osobowe. W ramach przeglądu rzucimy okiem na takie modele, jak Ford C-MAX oraz Grand C-MAX, Ford Tourneo Connect czy Ford Galaxy, prezentowane na stronie https://www.ford.pl/osobowe/rodzinne.

Cechy dobrego samochodu rodzinnego

Samochód rodzinny to nie puste słowa – stoi za nimi konkretna treść. No właśnie, ale jaka? Czym musi odznaczać się dane auto, aby móc o nim powiedzieć: „Oto prawdziwy samochód rodzinny”. Cóż, wyróżnić takich cech można pewnie więcej niż kilka, ale wspomnijmy choćby o najważniejszych, aby móc następnie szybko przeskoczyć do opisu tych modeli z katalogu Forda, które te cechy posiadają.

Dobre auto rodzinne powinno charakteryzować się bezpieczeństwem, komfortem jazdy, funkcjonalnością, odpowiednim typem podwozia, a najlepiej gdyby przy tym mało paliło na 100 km i miało atrakcyjną cenę. […] Pamiętajmy też, że diabeł tkwi w szczegółach. Podczas podróży z małymi dziećmi bardzo często niezbędne okazują się takie akcesoria jak duże tylne drzwi (łatwiejsze wkładanie fotelika lub zapinanie pasów malca), rolety chroniące przed słońcem, tapicerka, którą łatwo wyczyścić z rozlanego soku czy dodatkowe schowki i uchwyty na napoje – pisze o ważnych dla samochodu rodzinnego cechach w „Dzienniku Bałtyckim”.

Do tego można dodać jeszcze jedną, w zasadzie niezwykle istotną cechę samochodu rodzinnego – musi być on pojemny, aby pomieścić nie tylko wszystkich członków rodziny, ale także niezbędne bagaże (na przykład w związku z wyjazdem na wakacje). Kwestii pojemności poświęcimy w tym tekście trochę miejsca, zwłaszcza przy opisie samochodów 7-osobowych. W tym miejscu zaznaczmy jeszcze tylko, że w zakresie idealnych cech samochodu rodzinnego sam Ford wymienia między innymi system multimedialny SYNC 3, nowatorski system Ford EcoMode oraz inteligentny tempomat. Zobaczmy na czym polega ich działanie na przykładzie konkretnych modeli Forda.

Ford C-MAX i Grand C-MAX – oszczędność i przestrzeń

Na pierwszy ogień weźmy dwa pokrewne modele: Ford C-MAX oraz Grand C-MAX. Długo by wymieniać wszystkie funkcje, w jakie producent wyposażył te modele. Jednak o kilku z nich wręcz nie sposób napisać kilku słów – przynajmniej w kontekście aut rodzinnych. Wspomnijmy choćby o adaptacyjnym tempomacie, który utrzymuje daną prędkość do chwili rozpoznania przed nami innego pojazdu. A jeśli już przy kontroli prędkości jesteśmy, to nie sposób nie wymienić również systemu rozpoznawania znaków drogowych, który wykona za nas całą pracę, jeśli któregoś nie zauważymy. Natomiast wspomniany system SYNC 3 (charakterystyczny zresztą dla wielu modeli Forda) to swoiste centrum dowodzenia samochodu, któremu można wydawać polecenia głosowe i wyświetlać na dużym, 8-calowym ekranie dane z naszego telefonu.

W zakresie ekonomiki jazdy Ford C-MAX i Grand C-MAX wyposażone są również w szereg ciekawych rozwiązań, w tym system Auto Start-Stop. Jego działanie najlepiej sprawdza się w warunkach miejskich, kiedy stoimy w korku albo przed sygnalizacją świetlną. Wówczas system automatycznie wyłącza silnik, tym samym oszczędzając paliwo – jednocześnie nie odcinając dostawy energii elektrycznej, potrzebnej do działania radia, reflektorów, elektrycznych szyb itp. W celu ponownego odpalenia silnika wystarczy – w zależności od skrzyni manualnej lub automatycznej – nacisnąć pedał sprzęgła lub gazu.

Prócz tego Ford C-MAX oraz Grand C-MAX mogą oczywiście pochwalić się – jak na dobry samochód rodzinny przystało – zupełnie satysfakcjonującą przestrzenią.

Pięcioosobowy Ford C-MAX i siedmioosobowy Grand C-MAX to połączenie funkcjonalności i stylu. System elastycznej konfiguracji foteli w drugim rzędzie pozwala w pełni wykorzystać przestrzeń, zapewniając pasażerom komfortową podróż i umożliwia wygodne przewożenie bagaży. Dzięki tylnym drzwiom przesuwnym, które ułatwiają dostęp do wnętrza samochodu, Ford Grand C-MAX pomaga cieszyć się pełnią życia rodzinnego – pisze Ford.

Ford Tourneo Connect – więcej miejsca, ekonomiczna jazda

Kolejny z rodzinnych modeli Forda, czyli Tourneo Connect, to połączenie funkcjonalności z oryginalną stylistyką. Jak pisze Tomasz Kamiński z portalu „Auto Świat”:

– Ford Tourneo Connect jest dowodem na to, że praktyczność nie musi być w opozycji do udanej stylistyki. W przypadku tego auta to przede wszystkim zasługa przodu z mocno pochyloną maską zwieńczoną wąskimi reflektorami. Jeżeli do tego dodamy dużą atrapę chłodnicy i pokaźny wlot powietrza w zderzaku to możemy nawet zaryzykować stwierdzenie, że w tym nadwoziu wyczuwa się nieco sportowego ducha. Z tyłu to już zupełnie co innego. Auto przybiera kształt skrzynki typowej dla modeli o dostawczym rodowodzie. Takie połączenie dwóch odmiennych koncepcji okazało się całkiem udane pod względem wizualnym. Poza tym daje radość, bowiem możemy cieszyć się atrakcyjną stylistyką, a jednocześnie można liczyć na praktycznie rozplanowane wnętrze.

Ford Tourneo Connect to również ciekawe rozwiązanie dla rodzin ze względów oszczędnościowych. Podobnie jak pozostałe ekonomiczne samochody Forda, Tourneo może pochwalić się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają na celu pozostawienie więcej pieniędzy w rodzinnym portfelu. Niskie spalanie w połączeniu z wysokim komfortem jazy w Fordzie Tourneo Connect zapewnia nowoczesna 8-biegowa automatyczna skrzynia biegów. Ponadto mamy tu System Auto Start-Stop, o którym wspominaliśmy wyżej. Pod maską natomiast Ford Tourneo Connect posiada 1,5-litrowy silnik wysokoprężny EcoBlue o mocy 100 lub 120 KM, charakteryzujący się niskim zużyciem paliwa i poziomem emisji dwutlenku węgla.

Ford Galaxy – solidna konstrukcja, szybka aranżacja wnętrza

Na zakończenie przyjrzyjmy się jeszcze jednemu modelowi z serii samochodów rodzinnych Forda, a mianowicie Fordowi Galaxy. W modelu tym uderza między innymi łatwość aranżacji wnętrza. Panel sterowania, który umieszczony jest w bagażniku, pozwala szybko i bez problemu złożyć fotele drugiego i trzeciego rzędu, w wydatny sposób zwiększając przestrzeń bagażową pojazdu. Komfort jazdy, a zarazem dobrą przyczepność i kontrolę nad autem zapewnia natomiast inteligentny i niezwykle czuły napęd na cztery koła.

W zakresie bezpieczeństwa Ford Galaxy wykorzystuje nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne oraz technologiczne. W pierwszym wypadku mowa o wykonanej z solidnej stali konstrukcji auta, w drugim natomiast – między innymi o układzie stabilizacji toru jazdy, przednich i bocznych poduszkach powietrznych oraz kurtynach powietrznych.

Do tego dodać można jeszcze, że Ford Galaxy dostępny jest w dwóch wersjach: Trend oraz Titanium.

Wybór należy do rodziny

Katalog samochodów rodzinnych Forda nie kończy się oczywiście na tych modelach, które pokrótce tylko tutaj opisaliśmy. Wśród rodzinnych samochodów 7-osobowych można by dodać choćby Forda S-MAX – SAV-a o dynamicznej, a zarazem eleganckiej sylwetce. Ford Mondeo, Ford Focus czy sportowy i nowoczesny Ford Kuga to również świetne opcje dla rodziny. Choć wiele z tych aut posiada dużo podobnych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa i komfortu jazdy, każdy model ma jednak swoje charakterystyczne cechy.

Biorąc to wszystko pod uwagę należy stwierdzić, że w szerokiej ofercie Forda każda rodzina powinna znaleźć coś dla siebie.

Źródła:


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku