Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wiąże się ryzykiem zachorowania na różnego rodzaju choroby układu oddechowego. Zdecydowaną większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, w których jakość powietrza nie zawsze jest odpowiednia, dlatego coraz większą popularnością cieszą się oczyszczacze powietrza. Niestety większość zanieczyszczeń jest niewidoczna dla ludzkiego oka, dlatego mylnie można założyć, że w ogóle nie istnieją. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych, które decydują o komfortowym użytkowaniu tego typu urządzenia.

Oczyszczacze powietrza - najważniejsze informacje

Wybierając konkretny model, na początku trzeba określić pożądaną wydajność urządzenia, która jest wyrażana w m2. W tym celu należy zmierzyć największe pomieszczenie w domu czy mieszkaniu i dodać 15%. W taki sposób mamy pewność, że sprzęt będzie wystarczająco wydajny, a co za tym idzie, w 100% wypełni swoją podstawową funkcję jaką jest oczyszczanie powietrza. Kolejną kwestią do ustalenia przed zakupem jest dodatkowa funkcjonalność, którą powinien mieć oczyszczacz. Każdy użytkownik najlepiej wie czego oczekuje od urządzenia. W zależności od producenta oraz konkretnego egzemplarza, mamy do wyboru następujące opcje.

  • Wbudowane czujniki wilgotności, temperatury, obecności kurzu oraz nieprzyjemnych zapachów, które pomagają urządzeniu wybrać najwłaściwszy tryb pracy, dostosowany do obecnie panujących warunków.
  • Funkcja zimnej mgiełki wodnej jest niezwykle przydatna podczas upalnych dni ponieważ nie tylko oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, ale również obniża odczuwalną temperaturę oraz podnosi wilgotność.
  • Jednymi z najważniejszych elementów oczyszczacza są filtry. To właśnie ich liczba oraz skuteczność w największym stopniu odpowiadają za stan powietrza.
  • Tryb przeciwpyłkowy jest bardzo ważny dla osób cierpiących na alergię, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy dane urządzenie jest w niego wyposażone.

Oprócz powyższych funkcji, należy również zwrócić uwagę na poziom hałasu emitowany przez oczyszczacz. Im jest on niższy, tym użytkowanie tego typu urządzenia będzie bardziej komfortowe, zwłaszcza w sypialni. Warto również dopasować design oczyszczacza powietrza do aranżacji pomieszczenia, tak aby jego obecność była praktycznie niezauważalna.

Jaki oczyszczacz wybrać?

Jeżeli oczekiwania wobec nowego urządzenia zostały już sprecyzowane, należy się zastanowić nad wyborem konkretnego modelu. Kupując oczyszczacz przez Internet, mamy do wyboru szereg modeli renomowanych producentów.

  • SHARP KC-D60EUW - wyróżnia się nowoczesnym designem i minimalistycznym wzornictwem. Oczyszczacz jest przeznaczony do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni do 48m2. Sprzęt charakteryzuje się niezwykle cichym działaniem. Poziom emitowanego hałasu wynosi zaledwie 23 dB. Urządzenie emituje do 660 ml mgiełki parowej na każdą godzinę pracy. Ponadto, oprócz oczyszczania powietrza oferuje również jonizację.
  • Oczyszczacz powietrza DAIKIN MC70L - eliminuje bakterie, wirusy, nieprzyjemne zapachy, w tym dym tytoniowy. Urządzenie charakteryzuje się niskim poborem prądu, dzięki czemu nawet intensywne użytkowanie nie podnosi drastycznie rachunków za energię. Sprzęt jest wyposażony w niezwykle użyteczny tryb turbo, który przydaje się zwłaszcza podczas zapraszania gości lub w przypadku gdy domowników często nie ma w domu.
  • Oczyszczacz powietrza Beurer LR 330 - charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami i stosunkowo niską wagą, dzięki czemu idealnie pasuje do niewielkich mieszkań i pomieszczeń. Urządzenie jest wyposażone w automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa oraz zbiornik na wodę o pojemności 4,6 litra.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku