Małe, duże, ścienne, stojące, okrągłe, kwadratowe — każde lustro to doskonały dodatek zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego wnętrza. Potencjał luster jest ogromny — mogą optycznie powiększyć pomieszczenie, być dekoracją dopełniającą stylizacji lub pełnić funkcję doświetlającą rozpraszając światło.

Lustra we wnętrzach — przedpokój

Lustro w przedpokoju kojarzy się z zerknięciem w ostatnim momencie przed wyjściem z domu — czy czapka dobrze leży, czy kosmyk włosów nie odstaje, czy szminka się nie rozmazała albo krawat nie poluzował. W dużym lustrze można zobaczyć całą sylwetkę i ocenić, czy dobór stylizacji odzieżowej jest odpowiedni. I oczywiście za tą rolę kochamy lustra.

Jeśli sięgniemy pamięcią wstecz, z pewnością przypomnimy sobie do bólu praktyczne, choć mało estetyczne garderoby przedpokojowe z szafką, wieszakami i dużym prostokątnym lustrem. Takie garderobiane lustro często było jedynym dużym zwierciadłem w domu. Obecnie lustro w przedpokoju, oprócz oczywistych walorów użytkowych, pełni przede wszystkim rolę dekoracyjną.

Zatem jakie lustro do przedpokoju kupić? Niezliczona mnogość pomysłów na aranżację wnętrz oraz ogromny wybór form i wzorów luster nie pozwala odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Na pewno wybierając lustro, należy zastanowić się — jaką funkcje powinno spełniać w naszym wnętrzu.

Funkcje użytkowe i dekoracyjne

Przed zakupem lustra do przedpokoju, należy zastanowić się, jaką funkcję w pomieszczeniu będzie pełniło.

  • Doświetlenie ciemnego korytarza — często zdarza się, przeważnie w mieszkaniach w blokach, że przedpokój to ciemna przestrzeń bez okien. W tej sytuacji umieszczenie dużego lustra i właściwy dobór oświetlenia jest sprawą priorytetową. Lustra doskonale potrafią odbijać światło, powodując większą jasność w przedpokoju, a co za tym idzie, poprawiają komfort użytkowania pomieszczenia.
  • Optyczne powiększenie wnętrza — lustro może dowolnie modelować wielkość pomieszczenia. Duże lustro od podłogi do sufitu sprawia wrażenie głębi. Przestrzeń wydaje się większa i szersza niż w rzeczywistości. Zasada jest taka, że im mniejszy przedpokój, tym większe powinno być lustro.
  • Element stylizacji wnętrza — ogromne znaczenie ma tu kształt, wielkość, kolor i wzór ramy. W nowoczesnym wnętrzu doskonale sprawdzi się minimalistyczna, skromna, nierzucająca się w oczy ramka, natomiast we wnętrzu glamour stawiamy na ozdobne ramy ozdobione kryształkami, lub białe ażurowe romantyczne obramowania tafli lustra. Świetną inspiracją nadającą korytarzowi niepowtarzalnego stylu, jest duże lustro stojące. Należy jednak pamiętać, że nie jest to bezpieczne rozwiązanie w sytuacji, kiedy w domu są małe dzieci lub zwierzęta domowe.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Lustro co i jak

Wersja do druku