Kurz otacza nas każdego dnia, osadzając się na różnych przedmiotach domowego użytku. W skład kurzu wchodzą przede wszystkim roztocza, mikroskopijnych wielkości włókna materiałów, fragmenty ludzkiego naskórka, sierść zwierząt domowych, a także zarodniki grzybów. Kurz zawiera w sobie ogromne ilości różnorodnych mikroorganizmów, ale dla wystąpienia alergii najbardziej istotne są roztocza.

Czym są roztocza?

Roztocza to rodzaj pajęczaków z rodzaju Dermatophagoides pteronyssinus lub farinae, których naturalnym pożywieniem jest złuszczony ludzki i zwierzęcy naskórek. Na ich żywotność mają wpływ: temperatura powietrza i odpowiednia wilgotność pomieszczeń. Roztocza lubią ciepło, natomiast giną w niskich temperaturach, dlatego ich bardzo duże ilości znajdują się w materacach i pościeli. Znajdziemy je także w innych tapicerowanych elementach wyposażenia domu oraz w dywanach, zasłonach i pluszowych zabawkach dzieci.

Skąd się bierze i jakie są objawy alergii na kurz?

Alergia na kurz domowy wynika z nadwrażliwości organizmu na specjalny rodzaj białka, który wydalają z siebie i z których są zbudowane roztocza. Jest to tak zwany alergen, który w kontakcie z organizmem stymuluje układ obronny do wytworzenia swoistych przeciwciał przeciw niemu. U osób podatnych wywołuje to objawy uczulenia w postaci dolegliwości ze strony skóry, układu oddechowego i oczu. Najczęściej początek objawów ma miejsce podczas sprzątania lub odkurzania domowych pomieszczeń. Wtedy mogą pojawić się katar, kichanie, zmniejszona drożność nosa, zaczerwienienie i łzawienie oczu oraz świąd skóry.

Co zaostrza alergię i czego unikać?

Nadwrażliwość na kurz jest niestety rodzajem alergii całorocznej, która zdecydowanie nasila się w miesiącach jesienno-zimowych. Sprzyja temu ograniczone wietrzenie pomieszczeń, co powoduje że powietrze w domu jest ciepłe i suche. Dodatkowo obecność centralnego ogrzewania w mieszkaniach oraz niskiej wilgotności powietrza nasila koncentrację alergenów w kurzu domowym. Aby złagodzić objawy, należy codziennie wietrzyć pomieszczenia, pozbyć się z otoczenia wszystkich niepotrzebnych materiałowych akcesoriów, a te najczęściej używane (pościel, koce, poduszki, pokrowce materaca) prać w wysokich temperaturach (60 stopni). Dodatkowo można zaopatrzyć się w osuszacz powietrza, który pomoże zmniejszyć wilgotność powietrza. Obecne są także na rynku specjalnego przeznaczenia środki roztoczobójcze, które bezpośrednio hamują rozmnażanie i niszczą roztocza.

Jak leczyć alergię na kurz?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie objawy alergii, najlepszym wyjściem będzie skierowanie się do lekarza alergologa, który może przeprowadzić próby uczulające, aby upewnić się co do czynnika wywołującego alergię. W przypadku potwierdzenia alergii można wdrożyć leczenie przeciwalergiczne w postaci leków przeciwhistaminowych, donosowych kropli rozrzedzających wydzielinę oraz steroidów redukujących obrzęk błony śluzowej nosa. Kiedy pojawia się alergia na kurz Claritine jako lek zawierający loratadynę, blokującą receptory dla histaminy, może okazać się skutecznym rozwiązaniem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Usuń skutecznie kurz

Wersja do druku