Soczewki kontaktowe - co musisz wiedzieć na start Problemy ze wzrokiem dotyczą coraz większej liczby osób. Niegdyś jedyną możliwością, stosowaną w przypadku pogorszenia widzenia, było noszenie okularów. Jednak wiązało się to ze znaczącym dyskomfortem i licznymi ograniczeniami. Dyskwalifikowały one z uprawiania wielu sportów, m.in. gimnastyki, jazdy konnej czy pływania. Co więcej, ich szkła zachodziły parą podczas zmiany temperatur, mokły w czasie opadów atmosferycznych i ograniczały pole widzenia. Wszystkie te niedogodności zniknęły, gdy naprzeciw wyszły im soczewki kontaktowe. Zapoczątkowały one pewnego rodzaju rewolucję w dziedzinie optyki.

 

Czym sÄ… soczewki kontaktowe?

 

Soczewki kontaktowe - jak sama nazwa mówi - sÄ… zaokrÄ…glonymi soczewkami, które w celu korekcji wzroku (lub rzadziej, dla samej zmiany wyglÄ…du tÄ™czówki bÄ…dź źrenicy), umieszcza siÄ™ na filmie Å‚zowym pokrywajÄ…cym rogówkÄ™. DziÄ™ki swojej elastycznoÅ›ci, dopasowujÄ… siÄ™ do jej powierzchni. KorygujÄ… one wszystkie wady: zarówno krótko - i dalekowzroczność, starczowzroczność, jak i astygmatyzm. W zależnoÅ›ci od rodzaju, dostÄ™pne sÄ… w mocach od +6 do -12 (soczewki systematycznej wymiany, czyli jednodniowe, 2-tygodniowe i miesiÄ™czne) oraz od +30 do -30 (soczewki kwartalne i roczne). Z reguÅ‚y sÄ… naturalnie przezroczyste, choć niejednokrotnie zostajÄ… delikatnie zabarwione na mleczny odcieÅ„, co uÅ‚atwia użytkowanie. Choć ich pierwszy projekt zostaÅ‚ stworzony już w XV wieku przed Leonarda da Vinci, dopiero 4 stulecia później niemiecki specjalista od szkÅ‚a, Friedrich Anton Muller, stworzyÅ‚ soczewkÄ™, która rzeczywiÅ›cie dziaÅ‚aÅ‚a korzystnie na poprawÄ™ widzenia, nie niosÄ…c ze sobÄ… skutków ubocznych. Wtenczas nastÄ…piÅ‚ gwaÅ‚towny rozwój tej techniki korekcji wzroku. Prototypy szkieÅ‚ kontaktowych udoskonalano przez lata, aż w koÅ„cu powstaÅ‚y pierwsze miÄ™kkie soczewki, wytwarzane z hydrożelu, w wkrótce także soczewki silikonowo-hydrożelowe o wysokiej tlenoprzepuszczalnoÅ›ci - stosowane dzisiaj najczęściej. Lecz to nie jedyny podziaÅ‚, który je obejmuje.

PodziaÅ‚ soczewek kontaktowych 

 

Ze wzglÄ™du na różnorodność indywidualnych potrzeb użytkowników, wybór soczewek jest bardzo duży. Poza podstawowym rozróżnieniem, uwzglÄ™dniajÄ…cym ich moc i rodzaj korygowanej wady, istniejÄ… nastÄ™pujÄ…ce podziaÅ‚y:

1. Ze względu na materiał:

●        Twarde - ze szkÅ‚a organicznego (PMMA) o wysokiej sztywnoÅ›ci

●        MiÄ™kkie - z miÄ™kkich, komfortowych materiaÅ‚ów, takich jak:

- materiaÅ‚ hydrożelowy -  lekkie, delikatne, wrÄ™cz niewyczuwalne podczas noszenia

- silikonowo-hydrożelowy - lepiej przepuszczajÄ… tlen, ale dodatek silikonu je usztywnia, co nie zawsze wpÅ‚ywa pozytywnie na komfort ich użytkowania

2. Ze wzglÄ™du na czas noszenia:

●         soczewki jednodniowe - https://www.kontaktowe.pl/69-soczewki-jednodniowe

●         soczewki wielokrotnego użytku

soczewki dwutygodniowe - https://www.kontaktowe.pl/68-soczewki-dwutygodniowe

soczewki miesiÄ™czne - https://www.kontaktowe.pl/67-soczewki-miesieczne

soczewki trzymiesiÄ™czne

●          soczewki roczne (konwencjonalne)

3. Ze wzglÄ™du na tryb noszenia:

●         soczewki dzienne (noszone 6-14 godzin w ciÄ…gu doby) 

●         soczewki elastyczne (noszone przez kilka dni bez przerwy)

●         soczewki ciÄ…gÅ‚e (noszone do 30 doby bez przerwy)

4. Ze względu na zastosowanie:

●        Soczewki korekcyjne - korygujÄ…ce nabyte lub wrodzone wady wzroku. Rozróżnia siÄ™:

- Soczewki sferyczne - stosowane przy dalekowzrocznoÅ›ci lub krótkowzrocznoÅ›ci

- Soczewki toryczne - stosowane przy astygmatyzmie

- Soczewki multifocalne - stosowane przy starczowzrocznoÅ›ci

●        Soczewki lecznicze / terapeutyczne - stanowiÄ… noÅ›niki leków lub opatrunki, np. przy urazach rogówki

●        Soczewki kosmetyczne - najczęściej stosowane w celu zmiany koloru tÄ™czówki, ale także do zamaskowania zaćmy bÄ…dź zmiany ksztaÅ‚tu źrenicy

 

Ile kosztujÄ…, gdzie kupić soczewki kontaktowe i na co zwrócić szczególnÄ… uwagÄ™?

 

Przed zakupem soczewek korekcyjnych, warto najpierw udać siÄ™ do okulisty, by przeprowadzić badanie wzroku. PeÅ‚ny koszt wizyty (która czÄ™sto oprócz badania zawiera także dobór odpowiednich soczewek kontaktowych i naukÄ™ ich zakÅ‚adania, zdejmowania i pielÄ™gnacji) wynosi okoÅ‚o 100 zÅ‚. Statystycznie dzienny koszt noszenia soczewek miesiÄ™cznych, wraz z ich odpowiedniÄ… pielÄ™gnacjÄ… specjalistycznym pÅ‚ynem, oscyluje w granicach 45 zÅ‚ miesiÄ™cznie (90 groszy dziennie soczewka i 60 groszy pÅ‚yn). Z kolei dzienny koszt noszenia jednodniowych soczewek kontaktowych szacuje siÄ™ na okoÅ‚o 4,5 zÅ‚. SÄ… one produkowane gÅ‚ównie dla osób, które zakÅ‚adajÄ… je od czasu do czasu. 

Soczewki kontaktowe należy w odpowiedni sposób pielÄ™gnować

 

W momencie obcowania z przedmiotami, które majÄ… kontakt ze Å›luzówkÄ…, niezbÄ™dne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Trzeba mieć na uwadze, że na soczewkach kontaktowych osadzajÄ… siÄ™ tzw. osady lipidowo-biaÅ‚kowe, stanowiÄ…ce idealne warunki dla namnażania siÄ™ bakterii. Aby nie pogarszać zdrowia oczu, niezwykle istotna jest wÅ‚aÅ›ciwa pielÄ™gnacja soczewek, obejmujÄ…ca kilka kroków: 

1. ZdjÄ™cie pierwszej soczewki (przy uprzednim umyciu zarówno rÄ…k, jak i pojemniczka, wykorzystywanego do ich przechowywania)

2. UmiejÄ™tne czyszczenie: 

  -  poÅ‚ożywszy jÄ… na czystej dÅ‚oni, zaaplikować kilka kropel pÅ‚ynu pielÄ™gnacyjnego, po czym pocierać jej powierzchniÄ™ maÅ‚ym palcem dÅ‚oni przez 10 sekund, a nastÄ™pnie dokÅ‚adnie spÅ‚ukać pÅ‚ynem

3. Przechowywanie: 

- wyczyszczone soczewki należy umieÅ›cić w komorach pojemnika, napeÅ‚nionych pÅ‚ynem (soczewki powinny być caÅ‚kowicie zanurzone), nie zapominajÄ…c o dokÅ‚adnym jego zamkniÄ™ciu

- płyn należy wylać z pojemnika każdorazowo po wyjęciu z niego soczewek

- pojemnik, tak samo jak soczewki, należy dezynfekować codziennie 

Jak zakÅ‚adać soczewki kontaktowe? 

 

Z racji, że powodem powstania soczewek jest poprawienie komfortu osób cierpiÄ…cych na wady wzroku, oczywistym wydaje siÄ™ być fakt, że kwestie techniczne, tj. zakÅ‚adanie i zdejmowanie ich, również nie powinny sprawiać problemu. Wystarczy trzymać siÄ™ kilku ogólnych zaleceÅ„, by szybko dojść do wprawy, nie napotykajÄ…c na drodze żadnych komplikacji:

1. DokÅ‚adnie umyć i osuszyć rÄ™ce. 

2. Jeżeli wyjÄ™ta z opakowania soczewka ma póÅ‚kulisty ksztaÅ‚t, soczewka jest na wÅ‚aÅ›ciwej stronie. W innym przypadku, należy jÄ… po prostu odwrócić na drugÄ… stronÄ™, delikatnie odginajÄ…c brzegi.

3. ZakÅ‚adajÄ…c soczewki, zaczyna siÄ™ od prawego oka. 

4. Sam proces zakÅ‚adania, obejmuje kolejno: uÅ‚ożenie soczewki na opuszku palca wskazujÄ…cego, nastÄ™pnie odciÄ…gniÄ™cie Å›rodkowym palcem dolnej powieki, a palcami drugiej dÅ‚oni odsuniÄ™cie górnej powieki, przechodzÄ…c do naÅ‚ożenie soczewki na oko - bez poÅ›piechu. 

5. Soczewka powinna sama dopasować siÄ™ do gaÅ‚ki ocznej. Jednak aby jej w tym nieco pomóc, warto spojrzeć kilka razy w górÄ™, w dóÅ‚ oraz na boki, mrugnąć, a na koniec zamknąć na chwilÄ™ oczy. JeÅ›li soczewka jest niewyczuwalna, można mieć pewność poprawnego jej zaÅ‚ożenia. 

 

Pamiętaj: zakupu soczewek kontaktowych dokonuj wyłącznie w sprawdzonych sklepach np. na stronie https://www.kontaktowe.pl/14-soczewki-kontaktowe.

Salony Optyczne Online sp. z o.o.

ul. Jaworowa 9

55-003 Nadolice Wielkie

Telefony:

+48 801 103 206

+48 76 870 32 20

+48 502 304 150

Kontakt e-mail:

sklep@kontaktowe.pl

 

undefined

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku