Soczewki kontaktowe - co musisz wiedzieć na start Problemy ze wzrokiem dotyczą coraz większej liczby osób. Niegdyś jedyną możliwością, stosowaną w przypadku pogorszenia widzenia, było noszenie okularów. Jednak wiązało się to ze znaczącym dyskomfortem i licznymi ograniczeniami. Dyskwalifikowały one z uprawiania wielu sportów, m.in. gimnastyki, jazdy konnej czy pływania. Co więcej, ich szkła zachodziły parą podczas zmiany temperatur, mokły w czasie opadów atmosferycznych i ograniczały pole widzenia. Wszystkie te niedogodności zniknęły, gdy naprzeciw wyszły im soczewki kontaktowe. Zapoczątkowały one pewnego rodzaju rewolucję w dziedzinie optyki.

 

Czym są soczewki kontaktowe?

 

Soczewki kontaktowe - jak sama nazwa mówi - są zaokrąglonymi soczewkami, które w celu korekcji wzroku (lub rzadziej, dla samej zmiany wyglądu tęczówki bądź źrenicy), umieszcza się na filmie łzowym pokrywającym rogówkę. Dzięki swojej elastyczności, dopasowują się do jej powierzchni. Korygują one wszystkie wady: zarówno krótko - i dalekowzroczność, starczowzroczność, jak i astygmatyzm. W zależności od rodzaju, dostępne są w mocach od +6 do -12 (soczewki systematycznej wymiany, czyli jednodniowe, 2-tygodniowe i miesięczne) oraz od +30 do -30 (soczewki kwartalne i roczne). Z reguły są naturalnie przezroczyste, choć niejednokrotnie zostają delikatnie zabarwione na mleczny odcień, co ułatwia użytkowanie. Choć ich pierwszy projekt został stworzony już w XV wieku przed Leonarda da Vinci, dopiero 4 stulecia później niemiecki specjalista od szkła, Friedrich Anton Muller, stworzył soczewkę, która rzeczywiście działała korzystnie na poprawę widzenia, nie niosąc ze sobą skutków ubocznych. Wtenczas nastąpił gwałtowny rozwój tej techniki korekcji wzroku. Prototypy szkieł kontaktowych udoskonalano przez lata, aż w końcu powstały pierwsze miękkie soczewki, wytwarzane z hydrożelu, w wkrótce także soczewki silikonowo-hydrożelowe o wysokiej tlenoprzepuszczalności - stosowane dzisiaj najczęściej. Lecz to nie jedyny podział, który je obejmuje.

Podział soczewek kontaktowych 

 

Ze względu na różnorodność indywidualnych potrzeb użytkowników, wybór soczewek jest bardzo duży. Poza podstawowym rozróżnieniem, uwzględniającym ich moc i rodzaj korygowanej wady, istnieją następujące podziały:

1. Ze względu na materiał:

●        Twarde - ze szkła organicznego (PMMA) o wysokiej sztywności

●        Miękkie - z miękkich, komfortowych materiałów, takich jak:

- materiał hydrożelowy -  lekkie, delikatne, wręcz niewyczuwalne podczas noszenia

- silikonowo-hydrożelowy - lepiej przepuszczają tlen, ale dodatek silikonu je usztywnia, co nie zawsze wpływa pozytywnie na komfort ich użytkowania

2. Ze względu na czas noszenia:

●         soczewki jednodniowe - https://www.kontaktowe.pl/69-soczewki-jednodniowe

●         soczewki wielokrotnego użytku

soczewki dwutygodniowe - https://www.kontaktowe.pl/68-soczewki-dwutygodniowe

soczewki miesięczne - https://www.kontaktowe.pl/67-soczewki-miesieczne

soczewki trzymiesięczne

●          soczewki roczne (konwencjonalne)

3. Ze względu na tryb noszenia:

●         soczewki dzienne (noszone 6-14 godzin w ciągu doby) 

●         soczewki elastyczne (noszone przez kilka dni bez przerwy)

●         soczewki ciągłe (noszone do 30 doby bez przerwy)

4. Ze względu na zastosowanie:

●        Soczewki korekcyjne - korygujące nabyte lub wrodzone wady wzroku. Rozróżnia się:

- Soczewki sferyczne - stosowane przy dalekowzroczności lub krótkowzroczności

- Soczewki toryczne - stosowane przy astygmatyzmie

- Soczewki multifocalne - stosowane przy starczowzroczności

●        Soczewki lecznicze / terapeutyczne - stanowią nośniki leków lub opatrunki, np. przy urazach rogówki

●        Soczewki kosmetyczne - najczęściej stosowane w celu zmiany koloru tęczówki, ale także do zamaskowania zaćmy bądź zmiany kształtu źrenicy

 

Ile kosztują, gdzie kupić soczewki kontaktowe i na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Przed zakupem soczewek korekcyjnych, warto najpierw udać się do okulisty, by przeprowadzić badanie wzroku. Pełny koszt wizyty (która często oprócz badania zawiera także dobór odpowiednich soczewek kontaktowych i naukę ich zakładania, zdejmowania i pielęgnacji) wynosi około 100 zł. Statystycznie dzienny koszt noszenia soczewek miesięcznych, wraz z ich odpowiednią pielęgnacją specjalistycznym płynem, oscyluje w granicach 45 zł miesięcznie (90 groszy dziennie soczewka i 60 groszy płyn). Z kolei dzienny koszt noszenia jednodniowych soczewek kontaktowych szacuje się na około 4,5 zł. Są one produkowane głównie dla osób, które zakładają je od czasu do czasu. 

Soczewki kontaktowe należy w odpowiedni sposób pielęgnować

 

W momencie obcowania z przedmiotami, które mają kontakt ze śluzówką, niezbędne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Trzeba mieć na uwadze, że na soczewkach kontaktowych osadzają się tzw. osady lipidowo-białkowe, stanowiące idealne warunki dla namnażania się bakterii. Aby nie pogarszać zdrowia oczu, niezwykle istotna jest właściwa pielęgnacja soczewek, obejmująca kilka kroków: 

1. Zdjęcie pierwszej soczewki (przy uprzednim umyciu zarówno rąk, jak i pojemniczka, wykorzystywanego do ich przechowywania)

2. Umiejętne czyszczenie: 

  -  położywszy ją na czystej dłoni, zaaplikować kilka kropel płynu pielęgnacyjnego, po czym pocierać jej powierzchnię małym palcem dłoni przez 10 sekund, a następnie dokładnie spłukać płynem

3. Przechowywanie: 

- wyczyszczone soczewki należy umieścić w komorach pojemnika, napełnionych płynem (soczewki powinny być całkowicie zanurzone), nie zapominając o dokładnym jego zamknięciu

- płyn należy wylać z pojemnika każdorazowo po wyjęciu z niego soczewek

- pojemnik, tak samo jak soczewki, należy dezynfekować codziennie 

Jak zakładać soczewki kontaktowe? 

 

Z racji, że powodem powstania soczewek jest poprawienie komfortu osób cierpiących na wady wzroku, oczywistym wydaje się być fakt, że kwestie techniczne, tj. zakładanie i zdejmowanie ich, również nie powinny sprawiać problemu. Wystarczy trzymać się kilku ogólnych zaleceń, by szybko dojść do wprawy, nie napotykając na drodze żadnych komplikacji:

1. Dokładnie umyć i osuszyć ręce. 

2. Jeżeli wyjęta z opakowania soczewka ma półkulisty kształt, soczewka jest na właściwej stronie. W innym przypadku, należy ją po prostu odwrócić na drugą stronę, delikatnie odginając brzegi.

3. Zakładając soczewki, zaczyna się od prawego oka. 

4. Sam proces zakładania, obejmuje kolejno: ułożenie soczewki na opuszku palca wskazującego, następnie odciągnięcie środkowym palcem dolnej powieki, a palcami drugiej dłoni odsunięcie górnej powieki, przechodząc do nałożenie soczewki na oko - bez pośpiechu. 

5. Soczewka powinna sama dopasować się do gałki ocznej. Jednak aby jej w tym nieco pomóc, warto spojrzeć kilka razy w górę, w dół oraz na boki, mrugnąć, a na koniec zamknąć na chwilę oczy. Jeśli soczewka jest niewyczuwalna, można mieć pewność poprawnego jej założenia. 

 

Pamiętaj: zakupu soczewek kontaktowych dokonuj wyłącznie w sprawdzonych sklepach np. na stronie https://www.kontaktowe.pl/14-soczewki-kontaktowe.

Salony Optyczne Online sp. z o.o.

ul. Jaworowa 9

55-003 Nadolice Wielkie

Telefony:

+48 801 103 206

+48 76 870 32 20

+48 502 304 150

Kontakt e-mail:

sklep@kontaktowe.pl

 

undefined

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku