Grzybica skóry gładkiej (łac. tinea corporis) występuje zazwyczaj w obrębie tułowia oraz kończyn. Jest to klasyczna infekcja grzybicza, którą wywołują grzyby zwane dermatofitami. Choroba ta zazwyczaj pojawia się na nieowłosionych częściach ciała, a jej objawy zależą od stopnia rozwoju i nasilenia infekcji. Zakażenia skóry gładkiej stanowią około połowę infekcji grzybiczych.

Objawy grzybicy skóry gładkiej

Do najczęściej spotykanych symptomów choroby zaliczamy:

  • okrągłe wykwity na skórze z silnie zmienionymi zapalnie brzegami, charakterystycznymi, wklęsłymi i jasnymi środkami, przez które zmiana może sprawiać wrażenie „zdrowiejącej”;
  • popękaną i silnie swędzącą skórę w obrębie zakażenia;
  • duże, łuszczące się zaczerwienienia na obrzeżach zmian skórnych.

Najczęściej zmiany występują pojedynczo, jednak jeśli choroba trwa dłużej, ogniska infekcji  pojawiają się w coraz to nowych miejscach lub zlewają się ze sobą, zajmując coraz większy obszar na skórze.

Skuteczne leczenie grzybicy skóry gładkiej

Skuteczna w leczeniu grzybicy skóry gładkiej jest maść przeciwgrzybicza Canespor®, krem z bifonazolem o udowodnionej skuteczności klinicznej. Ta wygodna i efektywna kuracja przeciw zakażeniom grzybiczym wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Lek dostępny jest bez recepty, w formie kremu, w tubce o pojemności 15 gramów. Leki przeciwgrzybicze, działające tak jak Canespor® krem z bifonazolem, w głębszych warstwach skóry, pozwalają się jej zagoić. Ważne jest konsekwentne stosowanie leku przez cały okres zaleconej kuracji. Nawet jeśli stan skóry znacząco się poprawia, a infekcja zdaje się ustępować, nie wolno przerywać zaleconej kuracji, aby nie zaprzepaścić efektów terapii.

Grzybica skóry gładkiej – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Przy bardziej zaawansowanej infekcji nie zawsze zastosowane leczenie przynosi odpowiedni skutek. W uzasadnionych przypadkach warto skonsultować proces leczenia z lekarzem. Należy to zrobić szczególnie wtedy, gdy:

  • Infekcja grzybicza rozprzestrzenia się i zajmuje dużą część skóry ciała, a leczenie nie przynosi poprawy w czasie dwóch tygodni od rozpoczęcia kuracji.
  • Na grzybicę choruje osoba starsza, kobieta ciężarna bądź pacjent z obniżoną odpornością spowodowaną np. dłuższym przyjmowaniem antybiotyków.

Zapobieganie rozprzestrzeniania się grzybicy skóry gładkiej

Aby nie dopuścić do kolejnych zachorowań w najbliższym otoczeniu i wspomóc proces leczenia, należy:

  • Często myć ręce, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji. Szczególnie dbać o czystość wokół siebie, aby nie zarazić domowników, współpracowników czy innych osób, z którymi dzielimy np. łazienkę lub inne powierzchnie wspólne.
  • Jak najrzadziej dotykać skóry zmienionej chorobowo, a po każdym kontakcie z nią myć starannie ręce.
  • Unikać wilgoci, wietrzyć i suszyć pomieszczenia, w których spędzamy czas.
  • Nie pożyczać odzieży, ręczników, przyborów do manicure, czesania włosów i innych przedmiotów codziennego użytku.
  • Zdiagnozować u weterynarza zwierzęta domowe, aby wykluczyć również u nich infekcje grzybicze skóry.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile ?yje szczur

Wersja do druku