Coraz więcej młodych kobiet przyznaje, że praca opiekunki osób starszych jest dla nich atrakcyjna zarówno pod względem wykonywanych obowiązków, jak i stopnia wynagrodzenia. Rośnie przy tym tendencja do szukania tego typu pracowników, ponieważ rodzina seniora chce mu przede wszystkim zapewnić jak najlepsze możliwości dalszego spokojnego życia.

Nie dziwi więc popularność tego zawodu na europejskim rynku pracy. Jednak zanim rozpoczniesz swój dzień pracy u boku takiego klienta, musisz pamiętać o poniższych kwestiach.

Bez umowy ani rusz!

Dawno za sobą mamy już czasy, w których tzw. praca na czarno nie tylko nie jest potępiana, ale i często aprobowana ze względu na możliwość zarobienia większej kwoty pieniędzy, ponieważ pracodawca nie musi odprowadzać pracowniczego podatku. Pozorna sytuacja win-win rodzi jednak wiele komplikacji w segmencie prawnym.  Zwłaszcza jeśli będziesz chciała pracować w Niemczech, Austrii, czy Holandii, bezwzględnie będziesz musiała podpisać umowę, w przeciwnym razie ryzykujesz otrzymanie kary w wysokości nawet do kilku tysięcy euro. Istotne jest dopytywanie się firmy pośredniczącej w sprawie przygotowania odpowiedniej dokumentacji.

Pewne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech znajdziesz na https://privatecare24.pl/oferty-pracy/

Język obcy

Rozwiewając na wstępie wszelkie wątpliwości: nie wszyscy klienci wymagają od opiekunek znajomości języka obcego, obowiązującego w danym państwie. Przy tym wówczas mowa o przedsiębiorstwach wątpliwej jakości, które zdają się nie do końca poważnie podchodzić do swoich obowiązków. Poza tym, jeśli posługujesz się, przynajmniej w stopniu komunikatywnym określonym językiem, możesz liczyć na większe zarobki z racji podwyższonych kwalifikacji.

Półśrodki nie wystarczą

Potencjalne pracowniczki, które często nie przykładają należytej uwagi i czasu na wykonanie pewnych czynności związanych z osobą seniora jedyne, czego mogą się spodziewać, to szybkiego zwolnienia, a następnie powrotu do domu. Jak zostało napisane na wstępie artykułu, rodziny osób starszych stawiają przede wszystkim na ich komfort, dlatego zarówno proces rekrutacyjny, jak i właściwa praca muszą być potraktowane z należytym szacunkiem. Wszystko po to, aby pokazać się od jak najlepszej strony, co będzie niejako zapewnieniem, że to właśnie ty będziesz odpowiednią kandydatką, której z czystym sumieniem senior, bądź seniorka może zaufać. Jakie będą tego rezultaty? Satysfakcja z wykonania porządnej pracy i hojna wypłata. Temat jest zatem wart świeczki.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

nauka angielskiego

Wersja do druku