Ustalenie terminu owulacji pomaga zarówno przeciwdziałać, jak i pomóc w zajściu w ciążę. Podczas cyklu menstruacyjnego moment ten jest szczytowym pod względem płodności. O jego wystąpieniu świadczy wiele czynników fizjologicznych. Pomocny w określeniu, kiedy owulacja wystąpi, jest także test, który można zakupić w aptece.

Czym jest test owulacyjny?

Test owulacyjny jest przeznaczony głównie dla par starających się o dziecko. Pozwala on wyznaczyć moment największej płodności, czyli owulacji właśnie. Testy te są pomocne zwłaszcza wtedy, gdy kobieta nie miesiączkuje regularnie i trudno jej samodzielnie określić dzień jajeczkowania. Widać więc, że test owulacyjny stosuje się w momencie planowania potomstwa – gdy podejrzewa się, że do zapłodnienia już doszło, należy wykonać test ciążowy. Zarówno jeden, jak i drugi można nabyć w drogeriach i aptekach.

Jak działa test owulacyjny?

Test owulacyjny, tak jak zostało wspomniane, powstał z myślą o parach, które starają się o dziecko. Kłopoty z zajściem w ciążę nie należą do rzadkości, dlatego warto szukać sposobów, które mogą pomóc. Test owulacyjny ma za zadanie wykryć hormon luteinizujący LH w organizmie kobiet (najwyższy poziom osiąga właśnie przed owulacją). Najlepszy moment na poczęcie dziecka jest około 24-36 godzin przed owulacją.

Jak wykonać test owulacyjny?

Podobnie jak w przypadku testu ciążowego, wynik otrzymuje się po oddaniu próbki moczu. Najlepiej mocz oddać późnym wieczorem, około godziny 22:00. Do kubeczka z próbką należy włożyć dołączony do opakowania pasek,  a po kilku minutach odczytać wynik. Pamiętaj, aby pasek zanurzyć w kubeczku jak najszybciej.  Testy przeprowadzaj zawsze o tej samej porze dnia, aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne, a wyniki zapisuj w kalendarzyku.  Na niektóre testy należy oddać mocz strumieniowo, dlatego zawsze przed jego wykonaniem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Test owulacyjny to pomocne narzędzie w czasie planowania dziecka, jednak jego wyniki w pewnych sytuacjach mogą być zaburzone, na przykład w przypadku zespołu policystycznych jajników, gdy kobieta karmi piersią lub stosuje środki hormonalne.

 

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku