Wyciągarka to urządzenie niezbędne w każdym aucie. Przydaje się w czasie jazdy rekreacyjnej w trudnym terenie lub przypadku awarii samochodu. Dla miłośników off-roadu stanowi podstawowy element wyposażenia. Jaką wyciągarkę wybrać?

Wybór wyciągarki

Dzięki wyciągarce każdy kierowca pozostaje niezależny i nie potrzebuje pomocy z zewnątrz, gdy z powodu trudnych warunków na drodze zdarzy mu się nieprzewidziana sytuacja. Wybór wyciągarki powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. To, w jaki sposób będzie ona wykorzystywana i do jakich celów, powinno być podstawowym kryterium wyboru. Inne parametry będą konieczne do jazdy off-roadowej niż w przypadku okazjonalnych wypraw autem poza miasto. Do wciągnięcia auta na lawetę, czy załadowania motorówki na przyczepę wystarczy wyciągarka ręczna. Zakup drogiego modelu elektrycznego nie w każdym przypadku jest opłacalny. Może to być niepotrzebny wydatek. Należy także pamiętać o zasadzie, by ciężar samochodu stanowił połowę siły nominalnej wyciągarki. O różnicach pomiędzy wyciągarkami mówi artykuł: „Wyciągarki hydrauliczne, elektryczne, ręczne – czy znasz różnice pomiędzy nimi?”. Przed zakupem warto określić swoje potrzeby i dokonać właściwego wyboru urządzenia.

Różnice pomiędzy wyciągarką ręczną i elektryczną

W przeciwieństwie do innych rodzajów urządzeń źródła zasilania nie wymaga wyciągarka ręczna. Dragonwinch.com oferuje tego typu modele. Nie podłącza się ich do żadnego napędu, ale wykorzystuje siłę własnych rąk. Przez cały czas działania operator kontroluje pracę urządzenia. Jego budowa jest prosta, a praca stabilna. Zabezpieczenia przeciążeniowe i uchwyty zwalniające linę pomagają w zachowaniu stabilności. Model taki można stosować zarówno do wciągania, jak i opuszczania ładunku. Dźwignia umożliwia wygodną pracę, niewymagającą dużej siły fizycznej. Podwójna przekładnia i dopracowany mechanizm ułatwiają operację i zapewniają bezpieczeństwo. Wyciągarki elektryczne to urządzenia oparte na bębnie, przekładni zębatej z liną. Mają wbudowany silnik zasilany prądem 12 lub 24 V. To on wykonuje całą pracę. Nowoczesne modele są odporne na trudne warunki – kurz, wodę, błoto. Sprawdzają się nawet w bardzo szybkiej pracy. Mogą być stosowane do samochodów użytkowych, terenowych, lawet, a także ciągników. Ich wadą jest duży ciężar i skomplikowany sposób montażu. Urządzenie może pracować wyłącznie przy uruchomionym silniku. Montaż wyciągarki elektrycznej może być skomplikowany, jeżeli producent nie przewidział w aucie specjalnego na nią miejsca.

Wyciągarka ręczna alternatywą dla modelu elektrycznego?

Wyciągarka ręczna jest urządzeniem uniwersalnym, gdyż sprawdzi się nie tylko w przypadku konieczności wyciągania auta, ale także w warsztatach samochodowych, na placach budowy i wszędzie tam, gdzie konieczne jest przesunięcie dużego ciężaru. Wyciągarka ręczna wyposażona w mechanizm zapadkowy i hak z blokadą bezpieczeństwa to idealne urządzenie do wyciągania małych łodzi, motorów i innych przedmiotów. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że nie wymaga żadnego źródła napędu i nie jest tak ciężka jak model elektryczny. Stosując wyciągarkę korbową i przykładając niewielką siłę, można wyciągnąć przedmioty o ciężarze 2250 kg. Urządzenie jest znacznie tańsze od wyciągarki elektrycznej, która stanowi z kolei rozwiązanie odpowiednie dla miłośników off-roadu, gdzie zabawę w błocie ułatwi zaawansowany sprzęt. Sprawdzi się także w przypadku pojazdów o dużej masie.

Wyciągarka dostosowana do potrzeb spełni swoją funkcję i będzie przydatnym urządzeniem. Jej dobór powinien uwzględniać siłę uciągu. Powinien on wynosić 1,5 masy auta. Bez względu na rodzaj urządzenia zawsze należy kierować się jego jakością i bezpieczeństwem użytkowania.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku