Piękna, słoneczna pogoda, starożytne zabytki, miejsca znane z Biblii i przepyszne jedzenie. Izrael to idealne miejsce na wakacje. Na co najlepiej przeznaczyć czas podczas pobytu?

Od pewnego czasu do Izraela dostaniemy się dzięki bezpośredniemu połączeniu z Warszawy i kilku innych polskich miast. Bilety na trwające ok. 4 godzin loty można nabyć w stosunkowo atrakcyjnych cenach. Jeśli nie uda się wykonać rezerwacji na czas, zawsze możemy polecieć z przesiadką. Do Izraela polecimy z przesiadką przez tak różne lotniska, jak Amsterdam, Bergamo, Monachium, Oslo, czy Ryga. Niestety przy locie z przesiadką mogą wystąpić problemy z bagażem. Jeżeli linia lotnicza zgubi bagaż, warto zwrócić się do specjalistycznej firmy zajmującej się uzyskiwaniem odszkodowań od przewoźników, np. AirHelp.

Nocleg

Ceny hoteli nie należą do najtańszych, dlatego warto zadbać o zakwaterowanie jeszcze przed wyjazdem. Najtańsze są hostele, ale i one potrafią być dwukrotnie lub trzykrotnie droższe niż w Polsce. Nie oczekujcie w nich za wysokiego standardu. Hotele za jedną noc dla dwójki dorosłych to wydatek rzędu ok. 700zł. Plusem jest śniadanie na miejscu. Jeżeli nie masz zbyt wygórowanych oczekiwań i chcesz oszczędzić, polecamy hostele i doskonały street food, który z nawiązką wynagrodzi brak śniadania w miejscu pobytu.

Jedzenie

Mnóstwo słońca i dobre gleby w Izraelu powodują, że tutejsze warzywa i owoce nie mają sobie równych. Podobnie izraelska kuchnia. To jeden z głównych powodów, dla którego warto odwiedzić ten kraj. Tradycyjny hummus i falafel można dostać niemal na każdym rogu. Równie przepyszna jest szakszuka, składająca się z jajek, cebuli, pomidorów i papryki. Zdecydowanie warto przetestować babaganusz, czyli puree z pieczonego bakłażana, a także tabuleh. Ta ostatnia potrawa to rodzaj kuskusa z przyprawami i warzywami. Kuchnia izraelska kusi obfitością aromatów i świeżością składników.

Jerozolima

Miasto o wielu tysiącach lat historii fascynuje tyglem kultur żyjących wspólnie w zatłoczonych uliczkach. Jako ośrodek trzech wielkich religii, Stara Jerozolima zachwyca klimatem i atmosferą. Znajdziecie tutaj chrześcijańską Bazylikę Grobu Świętego, muzułmański Meczet na Skale oraz żydowską Ścianę Płaczu, czyli jedyną pozostałość po Wielkiej Świątyni Jerozolimskiej. Labirynt uliczek Jerozolimy potrafi wciągnąć na wiele dni, dlatego warto wygospodarować trochę czasu na poznawanie magii tego miasta.

Pustynia Negew

Niezapomniane wrażenia zagwarantuje także wyprawa na południe od Jerozolimy. Pustynia Negew zajmuje niemal 40 proc. powierzchni kraju i emanuje niesamowitym pięknem. Ten jałowy teren wbrew pozorom odznacza się bogactwem krajobrazu, pełnego wąwozów i kraterów. Polecamy zwłaszcza wizytę w Parku Narodowym Ein Avdat, a także wyprawę do makteszu (krateru) Ramon. To jedna z 7 unikalnych formacji skalnych na świecie.

Morze Martwe

To bezodpływowe jezioro może za pół wieku stać się tylko wspomnieniem. Silne parowanie i brak dopływów może po prostu wyschnąć. Dlatego warto pojawić się nad jego słonymi brzegami i cieszyć się wyjątkowym klimatem. Ciężko w nim pływać, bo sól obecna w wodach sprawia, że dryfujemy na powierzchni. To jednak doskonałe miejsce na relaks w słońcu. Wysoka zawartość tlenu w tamtejszym powietrzu wpływa pozytywnie na różne schorzenia. Do Morza Martwego wpada biblijna rzeka Jordan.

Tel Awiw i Jaffa

Jeżeli spędzacie w Izraelu weekend, to najlepiej być w tym czasie w stolicy kraju. W szabas właśnie tam najłatwiej zrobić zakupy. O Tel Awiwie mówi się, że nigdy nie zasypia. Miasto zaskakuje różnorodnością i tolerancją. Znajdziemy tu wiele klubów i barów. Miłośników architektury zafascynuje drugi przydomek Tel Awiwu – „Białe Miasto”. Nazwa pochodzi od kilku tysięcy białych budynków w stylu Bauhausu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku