W dzisiejszych czasach leczenie zębów jest procesem komfortowym i bardzo szybkim. Jedną z najczęściej wybieranych metod jest implantologia. Ze względu na jej rosnącą popularność, staje się dostępna dla coraz szerszej grupy odbiorców i coraz bardziej konkurencyjna cenowo. Implanty stomatologiczne pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas, jednocześnie umożliwiając pacjentowi zachowanie pełnej swobody, nie narażając go na dyskomfort.

Co to są implanty stomatologiczne?

Implanty można określić jako odpowiednik korzenia zęba, który zostaje wszczepiony w miejsce ubytku, gdzie łączy się z kością, stanowiąc w ten sposób filar do założenia korony. Zazwyczaj są one wykonane z tytanu, co gwarantuje ich wytrzymałość i trwałość. Koronę mocuje się na stałe, wcześniej dobierając jej kolor do naturalnego odcienia uzębienia. Dzięki temu widoczność ubytku jest zminimalizowana praktycznie do zera. Implant może z powodzeniem zastąpić pojedynczy ząb, jak i ich większą liczbę.

 

Rodzaje implantów stomatologicznych:

 

 • tytanowe - charakteryzują się trwałością i uniwersalnością, dzięki której mogą być zakładane wielu pacjentom, bez jakichkolwiek skutków ubocznych. W przypadku prawidłowo założonego implantu, srebrzysty kolor nie powinien być widoczny, jednak w sytuacji ewentualnego odsłonięcia szyjek zębowych może być zauważalny.

 • ceramiczne - ich kolor jest bardzo zbliżony do naturalnego odcienia uzębienia. Materiał jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, a ponadto wykazuje dużą zgodność biologiczną z tkanką zębów.

Implanty stomatologiczne mają wiele zalet. W porównaniu do tańszego rozwiązania jakim jest założenie mostu protetycznego nie ingerują w sąsiadujące zęby, nie narażając ich na konieczność szlifowania. Duże znaczenie ma także to, że wzmacniają całe uzębienie, zapewniając pełną swobodę gryzienia, uśmiechania się i mówienia. Ponadto pozwalają uzyskać bardzo estetyczny wygląd zębów, nawet w przypadku większej liczby ubytków. Są trwałe i stabilne, zachowując swoje właściwości przez długi czas.

 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu implantologii:

 

 • choroby kości mogące wpłynąć na odrzucenie implantu, m.in. osteoporoza,

 • choroby jamy ustnej,

 • cukrzyca,

 • choroby psychiczne,

 • bruksizm,

 • choroby związane z uzależnieniem od różnych substancji (alkoholizm, narkomania),

 • AIDS,

 • nowotwór,

 • ciąża,

 • niewłaściwa budowa szczęki.

 

Jak długo trwa leczenie implantologiczne?

 

 1. Pierwszym krokiem w kierunku założenia implantu jest umówienie się na konsultację, w trakcie której potwierdza się lub odrzuca istnienie warunków umożliwiających wykonanie zabiegu. W tym celu wykonuje się zdjęcie panoramiczne, które uwiecznia całość uzębienia, stawy skroniowo-żuchwowe oraz zatoki szczękowe, co pozwala określić stan zdrowia jamy ustnej, poziom kości i wszelkie zmiany, mogące wykluczyć lub opóźnić wykonanie zabiegu. Oprócz tego wykonuje się tomografię komputerową, dzięki której uzyskuje się trójwymiarowy obraz uzębienia i zatok, pozwalający zaplanować proces implantologii oraz poznać wymiary kości. Po dokonaniu przeglądu, lekarz przygotowuje plan leczenia i ustala przebieg wizyt.

 1. W trakcie kolejnej wizyty wykonuje się zabieg wszczepienia. Po nawierceniu niewielkich otworów w kości następuje wkręcenie implantów. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Następnie wykonuje się koronę, zbliżoną kolorem i kształtem do naturalnej struktury i odcienia zęba. W zależności od gabinetu, zabieg założenia implantu i korony może być rozdzielony na dwie wizyty.

 1. W ciągu 7-10 dni pacjent ponownie zjawia się w gabinecie w celu zdjęcia szwów.

 1. Ostatnim etapem jest osteointegracja, która polega na zrastaniu się tkanki kości z implantem. Trwa on od 3 do 5 miesięcy. W efekcie implant przejmuje funkcję korzenia.

 

W jakich przypadkach najczęściej stosuje się implanty stomatologiczne?

 

 • Zanik kości - do sytuacji tego typu może dojść w przypadku nieuzupełniania ubytków zębowych. Dzięki implantom proces zostaje zahamowany.

 • Ciasna przestrzeń zębowa - to kolejny skutek długotrwałego braku uzupełniania ubytków. Puste miejsce powoduje przechylanie się w tym kierunku sąsiadujących zębów. W tej sytuacji konieczne jest założenie specjalnych wąskich implantów, które pomimo swoich rozmiarów zachowują stabilność.

 • Brak jednego lub kilku zębów.

 • Braki międzyzębowe.

 • Wymogi estetyczne.

 

Jak dbać o implanty po zabiegu?

 

Po zdjęciu szwów, miejsce wykonania implementacji może być wrażliwe na dotyk, dlatego należy unikać jego dotykania palcami oraz językiem. W czasie gojenia się warto również zaprzestać intensywnej aktywności fizycznej. Gdy szwy zostaną zdjęte, implant należy bardzo delikatnie czyścić, jednocześnie masując dziąsło. Dla zminimalizowania ryzyka ewentualnych powikłań, pacjent powinien zjawiać się na wszystkich zaplanowanych wizytach kontrolnych.

 

Po upływie tygodnia, higiena jamy ustnej powinna wrócić do standardowego stylu, czyli przynajmniej dwukrotnego szczotkowania zębów w ciągu dnia, codziennego czyszczenia nitką oraz stosowania płynów do płukania. Warto zapytać stomatologa o produkty przeznaczone do czyszczenia miejsc implantowanych.

 

Autor: Redakcja smile.expertNajczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

stomatolog

Wersja do druku