W dzisiejszych czasach leczenie zębów jest procesem komfortowym i bardzo szybkim. Jedną z najczęściej wybieranych metod jest implantologia. Ze względu na jej rosnącą popularność, staje się dostępna dla coraz szerszej grupy odbiorców i coraz bardziej konkurencyjna cenowo. Implanty stomatologiczne pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas, jednocześnie umożliwiając pacjentowi zachowanie pełnej swobody, nie narażając go na dyskomfort.

Co to sÄ… implanty stomatologiczne?

Implanty można okreÅ›lić jako odpowiednik korzenia zÄ™ba, który zostaje wszczepiony w miejsce ubytku, gdzie Å‚Ä…czy siÄ™ z koÅ›ciÄ…, stanowiÄ…c w ten sposób filar do zaÅ‚ożenia korony. Zazwyczaj sÄ… one wykonane z tytanu, co gwarantuje ich wytrzymaÅ‚ość i trwaÅ‚ość. KoronÄ™ mocuje siÄ™ na staÅ‚e, wczeÅ›niej dobierajÄ…c jej kolor do naturalnego odcienia uzÄ™bienia. DziÄ™ki temu widoczność ubytku jest zminimalizowana praktycznie do zera. Implant może z powodzeniem zastÄ…pić pojedynczy zÄ…b, jak i ich wiÄ™kszÄ… liczbÄ™.

 

Rodzaje implantów stomatologicznych:

 

  • tytanowe - charakteryzujÄ… siÄ™ trwaÅ‚oÅ›ciÄ… i uniwersalnoÅ›ciÄ…, dziÄ™ki której mogÄ… być zakÅ‚adane wielu pacjentom, bez jakichkolwiek skutków ubocznych. W przypadku prawidÅ‚owo zaÅ‚ożonego implantu, srebrzysty kolor nie powinien być widoczny, jednak w sytuacji ewentualnego odsÅ‚oniÄ™cia szyjek zÄ™bowych może być zauważalny.

  • ceramiczne - ich kolor jest bardzo zbliżony do naturalnego odcienia uzÄ™bienia. MateriaÅ‚ jest odporny na dziaÅ‚anie czynników zewnÄ™trznych, a ponadto wykazuje dużą zgodność biologicznÄ… z tkankÄ… zÄ™bów.

Implanty stomatologiczne majÄ… wiele zalet. W porównaniu do taÅ„szego rozwiÄ…zania jakim jest zaÅ‚ożenie mostu protetycznego nie ingerujÄ… w sÄ…siadujÄ…ce zÄ™by, nie narażajÄ…c ich na konieczność szlifowania. Duże znaczenie ma także to, że wzmacniajÄ… caÅ‚e uzÄ™bienie, zapewniajÄ…c peÅ‚nÄ… swobodÄ™ gryzienia, uÅ›miechania siÄ™ i mówienia. Ponadto pozwalajÄ… uzyskać bardzo estetyczny wyglÄ…d zÄ™bów, nawet w przypadku wiÄ™kszej liczby ubytków. SÄ… trwaÅ‚e i stabilne, zachowujÄ…c swoje wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przez dÅ‚ugi czas.

 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu implantologii:

 

  • choroby koÅ›ci mogÄ…ce wpÅ‚ynąć na odrzucenie implantu, m.in. osteoporoza,

  • choroby jamy ustnej,

  • cukrzyca,

  • choroby psychiczne,

  • bruksizm,

  • choroby zwiÄ…zane z uzależnieniem od różnych substancji (alkoholizm, narkomania),

  • AIDS,

  • nowotwór,

  • ciąża,

  • niewÅ‚aÅ›ciwa budowa szczÄ™ki.

 

Jak długo trwa leczenie implantologiczne?

 

  1. Pierwszym krokiem w kierunku zaÅ‚ożenia implantu jest umówienie siÄ™ na konsultacjÄ™, w trakcie której potwierdza siÄ™ lub odrzuca istnienie warunków umożliwiajÄ…cych wykonanie zabiegu. W tym celu wykonuje siÄ™ zdjÄ™cie panoramiczne, które uwiecznia caÅ‚ość uzÄ™bienia, stawy skroniowo-żuchwowe oraz zatoki szczÄ™kowe, co pozwala okreÅ›lić stan zdrowia jamy ustnej, poziom koÅ›ci i wszelkie zmiany, mogÄ…ce wykluczyć lub opóźnić wykonanie zabiegu. Oprócz tego wykonuje siÄ™ tomografiÄ™ komputerowÄ…, dziÄ™ki której uzyskuje siÄ™ trójwymiarowy obraz uzÄ™bienia i zatok, pozwalajÄ…cy zaplanować proces implantologii oraz poznać wymiary koÅ›ci. Po dokonaniu przeglÄ…du, lekarz przygotowuje plan leczenia i ustala przebieg wizyt.

  1. W trakcie kolejnej wizyty wykonuje siÄ™ zabieg wszczepienia. Po nawierceniu niewielkich otworów w koÅ›ci nastÄ™puje wkrÄ™cenie implantów. Zabieg jest caÅ‚kowicie bezbolesny, przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. NastÄ™pnie wykonuje siÄ™ koronÄ™, zbliżonÄ… kolorem i ksztaÅ‚tem do naturalnej struktury i odcienia zÄ™ba. W zależnoÅ›ci od gabinetu, zabieg zaÅ‚ożenia implantu i korony może być rozdzielony na dwie wizyty.

  1. W ciÄ…gu 7-10 dni pacjent ponownie zjawia siÄ™ w gabinecie w celu zdjÄ™cia szwów.

  1. Ostatnim etapem jest osteointegracja, która polega na zrastaniu siÄ™ tkanki koÅ›ci z implantem. Trwa on od 3 do 5 miesiÄ™cy. W efekcie implant przejmuje funkcjÄ™ korzenia.

 

W jakich przypadkach najczęściej stosuje się implanty stomatologiczne?

 

  • Zanik koÅ›ci - do sytuacji tego typu może dojść w przypadku nieuzupeÅ‚niania ubytków zÄ™bowych. DziÄ™ki implantom proces zostaje zahamowany.

  • Ciasna przestrzeÅ„ zÄ™bowa - to kolejny skutek dÅ‚ugotrwaÅ‚ego braku uzupeÅ‚niania ubytków. Puste miejsce powoduje przechylanie siÄ™ w tym kierunku sÄ…siadujÄ…cych zÄ™bów. W tej sytuacji konieczne jest zaÅ‚ożenie specjalnych wÄ…skich implantów, które pomimo swoich rozmiarów zachowujÄ… stabilność.

  • Brak jednego lub kilku zÄ™bów.

  • Braki miÄ™dzyzÄ™bowe.

  • Wymogi estetyczne.

 

Jak dbać o implanty po zabiegu?

 

Po zdjÄ™ciu szwów, miejsce wykonania implementacji może być wrażliwe na dotyk, dlatego należy unikać jego dotykania palcami oraz jÄ™zykiem. W czasie gojenia siÄ™ warto również zaprzestać intensywnej aktywnoÅ›ci fizycznej. Gdy szwy zostanÄ… zdjÄ™te, implant należy bardzo delikatnie czyÅ›cić, jednoczeÅ›nie masujÄ…c dziÄ…sÅ‚o. Dla zminimalizowania ryzyka ewentualnych powikÅ‚aÅ„, pacjent powinien zjawiać siÄ™ na wszystkich zaplanowanych wizytach kontrolnych.

 

Po upÅ‚ywie tygodnia, higiena jamy ustnej powinna wrócić do standardowego stylu, czyli przynajmniej dwukrotnego szczotkowania zÄ™bów w ciÄ…gu dnia, codziennego czyszczenia nitkÄ… oraz stosowania pÅ‚ynów do pÅ‚ukania. Warto zapytać stomatologa o produkty przeznaczone do czyszczenia miejsc implantowanych.

 

Autor: Redakcja smile.expert



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

stomatolog

Wersja do druku