W zamierzchłych czasach, kiedy podmiotów na rynku wnętrzarskim było niewiele, problem z dostosowaniem wielkości prześcieradła do materaca nie istniał. Wystarczyło wiedzieć, kto wyprodukował materac i nie było problemu z wyborem prześcieradła. Dziś liczba typowych i nietypowych rozwiązań, stosowanych w sypialni sprawia, że dobór wielkości prześcieradła, nie będzie taki prosty.

Materac materacowi nie równy

Współcześnie o materacu dobrej jakości mówi się w przypadku każdego materaca będącego wyższym niż 18 centymetrów. Materace w przedziale między 22 a 30 centymetrów są najpopularniejsze i zdecydowanie najczęściej wybierane przez świadomych klientów. Ale są też materace o znacznie większej wysokości, sięgającej 40 cm. Takie wysokości mają zwykle materace kieszeniowe, jednostronne, a ich podstawowym przeznaczeniem są łóżka kontynentalne. Standardowo najbardziej popularnych jest zaledwie kilka wysokości i dzielą się na dwie grupy. Pierwsze to wysokości, dla których standardowa zakładka w prześcieradle z gumką będzie wystarczająca, a drugie to te o bardzo niestandardowej wysokości np. poniżej 15 cm i powyżej 25 cm. Wówczas na prześcieradle z gumką należy na pewno sprawdzić wysokość zakładki i jeśli jest standardowa, dobrać prześcieradło albo odpowiednio mniejsze, albo większe.

Prześcieradła z gumką o zakładce 20 cm, zwykle są liczone na materac o wysokości do 15 cm wkładany w ramę łóżka. Przykładowo więc dla materaca 180x200 o wysokości 30 cm, będziemy musieli zakupić prześcieradło z gumką o wymiarach 200x200, by mieć pewność, że prześcieradło zgrabnie przykryje całą powierzchnię spania i boki materaca. Jeśli materaca nie wkładamy w ramę łóżka, bo leży np. Na europaletach, warto pomyśleć o odpowiednio większym prześcieradle, takim które zabezpieczy spód materaca przed zabrudzeniami.

Rozciągliwość materiału

Na optymalny rozmiar prześcieradła z gumką na też wpływ gęstość materiału i jego właściwości. Zupełnie inaczej będzie zachowywało się prześcieradło frotte, a inaczej takie wykonane z flaneli czy z jerseyu. Prześcieradło frotte, w którego składzie jest i bawełna i poliester (oczywiście z przewagą bawełny) jest zdecydowanie najbardziej elastyczne i rozciągliwe. Jeśli więc mamy bardzo mocno naciągnięte prześcieradło satynowe, należy się spodziewać, że materiał po pewnym okresie użytkowania przetrze się i będzie się szybciej niszczył. W przypadku mieszanki bawełny z poliestrem taka sytuacja się nie zdarzy.

Przy wyborze prześcieradła z gumką, koniecznie sprawdzajmy gramaturę. Dla frotte odpowiednia gramatura wynosi 180 g/m², a dla jerseyu -  140g/m².


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

po?ciel

Wersja do druku