Maria Konopnicka, oddana patriotka, wybitna pisarka, ale też buntowniczka i skandalistka. Nie bała się odejść od męża i zacząć żyć na własną rękę.


 

  1. Biografia

  2. Twórczość i działalność społeczna

  3. Najważniejsze dzieła

 

1. Biografia
Maria Konopnicka urodziła się w 1842 w Suwałkach. Była córką znanego prawnika, Józefa Wasiłowskiego. Gdy dziewczynka miała 7 lat, rodzina przeprowadziła się do Kalisza.

W 1855 roku została wysłana przez ojca na naukę do sióstr Sakramentek w Warszawie. Tam Maria poznała Elizę Pawłowską (później Orzeszkową). Pisarki połączyła miłość do literatury, przyjaźniły się przez resztę życia. W wieku 20 lat Maria Wasiłowska wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego, szlachcica starszego od niej o 12 lat. Młode małżeństwo zamieszkało w dworku w Bronowie. Wraz z mężem Maria zaangażowała się w działalność konspiracyjną.  Konopnicki został aresztowany. Wkrótce wybuchło powstanie styczniowe. Żeby uniknąć prześladowań politycznych rodzina zmuszona była wyemigrować na jakiś czas za granicę. W powstaniu, w bitwie pod Krzywosądzem, zginął ukochany brat Marii, Jan.
Maria i Jarosław Konopnicy doczekali się ośmiorga dzieci. Rodzina borykała się jednak z poważnymi problemami finansowymi, powodem był brak gospodarności Jarosława i jego hulaszczy tryb życia. Po dziesięciu latach małżeństwa para się rozstała. Konopnicka wyjechała do Warszawy.
Pisarka poznała malarkę, Marię Dulębiankę, połączyła je głęboka relacja. Wspólnie podróżowały, a nawet razem zamieszkały. Dulębianka wielokrotnie portretowała swoją przyjaciółkę. Konopnicka prowadziła bujne życie towarzyskie, znana była w kręgach artystycznych i literackich. Podróżowała po Europie, zwiedziła Czechy, Austrię, Francję, Niemcy, Włochy i Szwajcarię.
Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Organizatorką jej pogrzebu była Maria Dulębianka. Tysiące osób przyszło pożegnać pisarkę. Uroczystość przerodziła się w manifestację patriotyczną.

 

2. Twórczość i działalność społeczna

Konopnicka była poetką i nowelistką, a także krytyczką literacką, publicystką i tłumaczką. Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich pisarek. Tworzyła także utwory dla dzieci. Pisarka była zaangażowana społecznie i politycznie, walczyła o prawa kobiet. Była też wielką patriotką, a  los ojczyzny bliski był jej sercu, o czym świadczy konspiracyjne zaangażowanie i jej twórczość, między innymi Rota.

 

3. Najważniejsze dzieła

Utwory poetyckie: Rota, Pan Balcer w Brazylii

Nowele: Dym, Mendel Gdański, Nasza szkapa

Utwory dla dzieci: O krasnoludkach i sierotce Marysi, Na jagody, Stefek Burczymucha, Szkolne Przygody Pimpusia Sadełko

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kora Jackowska

Wersja do druku