W związku z tym, że ceny kominków i wkładów z płaszczem wodnym są relatywnie wysokie, niektórzy komentatorzy od razu stwierdzają, że jest to wydatek nieopłacalny. Tymczasem takie rozwiązanie może mieć całkiem sporo atutów, przy czym, co trzeba podkreślić, jest pewien warunek wstępny: kominek z płaszczem wodnym musi być poprawnie zainstalowany.

Cena jest wysoka, ale czy pozwala na oszczędności?

Kominek z płaszczem wodnym w porównaniu z innymi, bardziej konwencjonalnymi rozwiązaniami, cechuje się bardzo wysoką sprawnością. Jedyną powierzchnią, która nie przyczynia się walnie do ogrzewania całej powierzchni domu, jest szyba. Poza tym płaszcz wodny odbiera lwią część energii, dzięki czemu, szczególnie w przypadku wkładów gazowych, oszczędności mogą sięgnąć 30%. Czy to mało? Zdecydowanie nie.

Jeśli kominki z płaszczem wodnym podłączy się w taki sposób, by ciepło użyć do ogrzewania CWU, to oszczędności będą jeszcze wyższe, natomiast dla osób, które obawiają się wzrostu cen opału, też jest dobre rozwiązanie: pellet, którego ceny generalnie nie ulegają znaczącym zmianom.

Niska awaryjność w standardzie

Dawniej skomplikowana budowa układu grzewczego z kotłem z płaszczem wodnym faktycznie mogła rodzić obawy. Dziś jednak rozwiązania znanych marek są na tyle dopracowane, że poza sezonową konserwacją wkładu kominkowego praktycznie można nie poświęcać instalacji większej uwagi. Oczywiście – w teorii nadal awariom może ulegać każdy z elementów instalacji, jednak w praktyce są to bardzo rzadkie przypadki, a jeśli już do awarii dojdzie, to najczęściej naprawa kosztuje kilkadziesiąt złotych, ponieważ nie dotyczy żadnego poważnego elementu.

Większa uniwersalność

To, że instalacja grzewcza z płaszczem wodnym jest skomplikowana, nie jest wadą. Wręcz przeciwnie – jeśli rozsądnie wykorzystać większe możliwości, jakie daje kominek z płaszczem, to można z tego uczynić największy atut. Podłączenie zbiornika na CWU? Żaden problem. Użycie jako systemu ogrzewania ściennego? Bez kłopotu. Precyzyjne sterowniki do takich instalacji pozwalają na maksymalnie wydajne zarządzanie dystrybucją ciepła i lepsze dopasowanie charakterystyki pracy układu do indywidualnych upodobań.

Co z wadami?

To oczywiste, że kominki z płaszczem wodnym mają swoje wady, szczególnie te opalane tradycyjnym paliwem. Wymagają regularnego czyszczenia (ale przecież innych kominków też nie zostawia się samym sobie), dość trudno dobrać taki, który będzie idealnie pracował w danych warunkach (ale wtedy można zapytać ekspertów). Pozostaje jeszcze kwestia ceny, ale samo porównanie różnych technologii bez uwzględnienia korzyści, jakie się konkretnie z nimi wiążą, tak naprawdę nie daje żadnych podstaw do oceny opłacalności.

O ile z wadami kominków z płaszczem wodnych można się pogodzić, o tyle zalety, które ma to rozwiązanie, każą naprawdę na nowo przemyśleć poglądy sprzed kilku lat, według których starsze modele takich kominków nie były najlepszą technologią.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku