Wiele osób cierpi na nawracające bóle w obrębie kręgosłupa. Ich występowaniu sprzyja siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa ciała oraz nadmierny wysiłek fizyczny mogący prowadzić do urazów. Doskonałym sposobem na poprawę jakości swojego życia oraz wyeliminowanie przyczyn problemów z plecami, jest joga na kręgosłup. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na tę formę aktywności fizycznej i jak joga wpływa na nasz kręgosłup?

Joga na kręgosłup – na czym polegają zajęcia?

Joga większości z nas kojarzy się ze spokojnymi, dokładnie wykonywanymi ćwiczeniami przy relaksującej muzyce. Często łączy się ją z medytacją, co pozwala na znalezienie chwili wytchnienia dla umysłu, odprężenie się oraz odbudowanie utraconych w codziennym pędzie pokładów energii. Joga pozwala znaleźć równowagę między płaszczyzną fizyczną, duchową, emocjonalną i intelektualną naszego życia. To nie tylko same ćwiczenia fizyczne, ale swoista filozofia i styl życia, którego regularne uprawianie przynosi wiele pozytywnych skutków dla naszego ciała i umysłu.

Joga jest niezastąpioną formą aktywności fizycznej, którą szczególnie poleca się osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa o różnym podłożu. Wiele jej asan, czyli pozycji, wzmacnia nie tylko naszą ogólną kondycję fizyczną, ale koncentruje się na zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Dzięki temu możliwe jest skuteczne wyeliminowanie lub zminimalizowanie bólów kręgosłupa oraz przywrócenie dobrego samopoczucia. Uprawianie jogi pozytywnie wpływa na nasze mięśnie oraz kości zwiększając ich elastyczność, wzmacnia układ nerwowy oraz poprawia kondycję, co docenią zwłaszcza osoby cierpiące na dolegliwości ze strony pleców.

Gdzie ćwiczyć jogę na kręgosłup i jakie ćwiczenia wykonywać?

Joga na kręgosłup to specjalnie opracowane i prowadzone zajęcia, które koncentrują się głównie na poprawie stanu kręgosłupa oraz zminimalizowaniu dolegliwości bólowych. Warto zapisać się na nie do profesjonalnego klubu fitness, w którym o przygotowanie oraz prowadzenie zajęć troszczą się wyspecjalizowani instruktorzy jogi. Ma to szczególne znaczenie dla osób początkujących, które nigdy wcześniej nie brały udziału w zajęciach z jogi. Aby trening przyniósł oczekiwane rezultaty, konieczne jest opanowanie nie tylko poszczególnych pozycji, ale także ich zgranie z tempem oddychania.

Po pierwszych treningach jogi będziemy mieli już umiejętności, które pozwolą nam na kontynuowanie treningów także w domowym zaciszu. Asany, które szczególnie pozytywnie wpływają na nasz kręgosłup to m. in. wszystkie pozycje odwrócone, które uelastyczniają plecy oraz regulują przepływ krwi w obrębie kręgosłupa. Doskonałym sposobem na bóle związane z siedzącym trybem życia są także skręty, dzięki którym można uelastycznić stawy, wzmocnić mięśnie szyi oraz wyeliminować bóle kręgosłupa. W domu warto także wykonywać asany polegające na skłonach do przodu. Dzięki nim można skutecznie wzmocnić mięśnie pleców oraz brzucha i usprawnić funkcjonowanie ścięgien.

Partnerem artykułu jest Park Wodny oferujący jogę na kręgosłup w Krakowie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ćwiczenia w trakcie pandemii
odzie? do jogi

Wersja do druku