Jeśli wybieramy się na zabieg z użyciem lasera, warto sprawdzić, czy nie mamy do tego przeciwwskazań. Nie jest to zwykła wizyta u kosmetyczki w celu wyregulowania brwi, czy wydepilowania nóg woskiem. Laseroterapia to zabieg poważniejszy i bardziej zaawansowany.

Przeciwwskazania do laseroterapii można podzielić na 3 kategorie.

  1. Zależne od pacjenta

  2. Niezależne od pacjenta, ale związane z okresową niedyspozycją

  3. Niezależne od pacjenta i całkowicie uniemożliwiające mu skorzystanie z zabiegu

Przeciwwskazania do laseroterapii całkowicie zależne od pacjenta

Jeśli zdecydujemy się na zabieg, wystarczy na 2-3 tygodnie zrezygnować z picia wywaru z dziurawca, nagietka i rumianku, 24 godziny przed zabiegiem nie wolno spożywać alkoholu oraz nie stosować i nie przyjmować sterydów pod postacią tabletek lub kremu.

Nie należy też używać maści i kosmetyków na bazie alkoholu, balsamów brązujących i kremów samoopalających.

To chyba niezbyt wygórowane wymagania i z pewnością każdy jest w stanie im sprostać, zwłaszcza że to przerwa tymczasowa.

Przeciwwskazania do laseroterapii niezależne od pacjenta, związane z okresową niedyspozycją.

Zaliczyć tu możemy wszelkiego rodzaju stany zapalne, ciężkie infekcje wirusowe, grzybicze i bakteryjne w obrębie miejsca przeznaczonego do zabiegu.

Do tego dochodzi wysoka gorączka, skóra podrażniona lub ze świeżą opalenizną oraz stosowanie preparatów z witaminą A (retinol) - kremy, maści, toniki, tabletki.

Ważne, by sprawdzić, czy leki, które zażywamy, nie należą do grupy fotouczulających.

Na jakiś czas, zabieg laseroterapii będą musiały odłożyć również kobiety w ciąży, karmiące piersią i będące w okresie menstruacji.

Przeciwwskazania do laseroterapii całkowicie niezależne od pacjenta

To najliczniejsza kategoria, gdy chodzi o przeszkody na drodze do laseroterapii.

Wśród nich znaleźć można bielactwo, łuszczycę (aktywna faza), atopowe zapalenie skóry, skłonność do powstawania bliznowców i blizn hipertroficznych.

Również osoby cierpiące na padaczkę, żółtaczkę typu Bi C, gruźlicę, młodzieńczą cukrzycę, nadczynność tarczycy, albo AIDS i zarażenie wirusem HIV, nie skorzystają z zabiegu laserowego. Do listy tej, dodać należy choroby nowotworowe, hormonalne i endokrynologiczne.

Gdy chodzi o układ krążenia, musi być całkowicie sprawny, dlatego nadciśnienie, choroby serca, choroby naczyń krwionośnych, rozrusznik serca, arytmia, zaburzenia krzepnięcia krwi, czy stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi - to wszystko wyklucza z laseroterapii.

Jeśli na szczęście nas to nie dotyczy, zwróćmy uwagę, czy mamy nadwrażliwość na światło, skórę ze znamionami lub bardzo suchą i wrażliwą.

Jeśli nasze dziecko, które niedawno przyszło na świat, potrzebuje tego typu terapii, musimy niestety zaczekać, aż podrośnie. Niemowlęta nie mogą bowiem korzystać z laseroterapii.

Jak widać, przeciwwskazań do laseroterapii jest całkiem sporo, ale większość z nich należy do rzadkich lub bardzo rzadkich. Niezależnie od przedstawionych tu przeciwwskazań, zawsze ostateczną decyzję podejmuje lekarze przeprowadzający wybrany zabieg w klinice, do której się udamy.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku