Brak zębów jest nie tylko problemem związanym z estetyką oraz zdrowiem. Dlatego, jeśli mamy niezbędne środki finansowe, to należy jak najszybciej uzupełnić brakujące uzębienie. Doskonałym rozwiązaniem są tutaj implanty zębowe.

Czym jest implant?

Implantem nazywamy tytanową śrubę, która zastępuje korzeń zęba pacjenta. Na niej osadza się koronę protetyczną uzupełniającą utracony ząb. Implanty są doskonałą alternatywą dla ruchomych protez, które przede wszystkim są uciążliwe w codziennym użytkowaniu, niezbyt estetyczne, a dodatkowo mogą prowadzić do zaniku kości. Implanty imitują naturalne zęby, nie zmieniają kształtu kości szczęki i są bardzo stabilne. Sam zabieg wszczepienia implantów jest stosunkowo drogi, ale ich umocowanie praktycznie rozwiązuje nasze problemy z brakiem danego zęba. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu. Na samym początku stomatolog wykonuje wycisk zębów pacjenta, żeby korona implantu była do nich dopasowana. Potem wykonuje się nacięcie dziąsła i ostatecznie wprowadzenie implantu do kości.


Przeciwwskazania

Niestety zabieg wczepienia implantów nie może być zastosowany u każdego pacjenta. Niewskazane jest montowanie ich u osób palących. U palaczy znacznie gorsze jest ukrwienie tkanek miękkich i kości i to niestety powoduje dużo szybszy zanik kości wokół implantu. Podobnie jest u osób, które mają nieuregulowaną cukrzycę. Przeciwwskazań jest więcej. To także ciąża. Implantów zębowych nie wolno również stosować u osób, które chorują na nowotwory. Najważniejszym przeciwwzkazaniem jest nieukończony proces rozrastania się szczęki. Ten bowiem trwa do siedemnastego roku życia. Istnieją też inne, które są jednak do obejścia w niektórych sytuacjach. Chodzi tu na przykład o wady serca lub choroby psychiczne, schorzenia szpiku kostnego oraz choroba Parkinsona. W takich przypadkach ostateczną decyzję o zabiegu podejmuje lekarz po konsultacji. Kolejną grupą przeciwwskazań są przeciwwskazania miejscowe. Najczęściej są to cechy szczęki, które obejmują między innymi zbyt małą wysokość lub szerokość. Może zdarzyć się również, że pacjent ma za mało miejsca na wykonanie korony.

Jaki implant?

Najbardziej wytrzymałe implanty zębowe zbudowane są z tytanu. Ten materiał gwarantuje bardzo długi okres użytkowania. Niektórzy uważają, jednak że implanty wykonane z tytanu nie są najbardziej estetyczne. Czasami może też dojść do obniżenia linii dziąseł, co powoduje, że uwidacznia się tytanowa część. Z tego powodu cześć pacjentów wybiera implanty cyrkonowe. Substancja ta przypomina naturalną tkankę zęba i jest dużo bardziej odporna na ścieranie. Jego wielką zaletą jest to, że ten rodzaj materiału idealnie wiąże się z tkanką kostną. Implanty cyrkonowe nie reagują na zmiany temperatury. Dodatkowo cechują się odpornością na substancje kwaśne. Ostatecznie nie zmieniają też smaku spożywanych potraw i nie wchodzą w reakcje z materiałami stomatologicznymi. Metoda wszczepiania cyrkonowych implantów zębowych jest jednofazowa. Pacjent opuszcza gabinet już z koroną tymczasową lub tymczasową koroną protetyczną.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

stomatolog

Wersja do druku