USG bioderek to niezbędne badanie u niemowląt – wykonuje się je po to, by ocenić prawidłowość rozwoju stawów biodrowych i w porę zapobiec dolegliwościom ortopedycznym. Dzięki USG można również wcześnie zdiagnozować dysplazję bioder, która jest wadą wrodzoną – jej przyczyną może być np. duża waga dziecka, ułożenie miednicowe (zdarza się to zwłaszcza w przypadku bliźniąt) czy uwarunkowania genetyczne. Dlatego takie badanie jest obowiązkowe na pierwszym etapie życia dziecka.

Kiedy trzeba zrobić USG bioderek u dziecka?

Badanie ma charakter profilaktyczny. Wykonuje się je najpierw w 6 tygodniu życia niemowlaka, a później, po raz drugi – do 3 miesiąca. Warto także zrobić badanie USG, kiedy nasza pociecha zaczyna chodzić, szczególnie jeżeli sami dostrzegamy coś niepokojącego lub poprzednie badania wykazały ryzyko zniekształcenia stawów biodrowych.

Do najczęstszych objawów nieprawidłowości w rozwoju stawów biodrowych należy tzw. objaw Barlowa i objaw Ortolaniego. Pierwszy z nich polega na tym, że kość udowa przemieszcza się poza panewkę stawu biodrowego, drugi zaś – oznacza przeskakiwanie biodra podczas nacisku w określonej pozycji. Badanie mające na celu wykrycie takich objawów może przeprowadzić jedynie specjalista.

Poza tym duże znaczenie mają także spostrzeżenia rodziców: na co dzień warto zwracać uwagę na to, czy nóżki naszego malucha nie są ułożone w nienaturalny sposób lub czy podczas poruszania nóżkami nie wyczuwamy żadnego niepokojącego oporu – w takich sytuacjach trzeba jak najszybciej zgłosić się na dodatkowe badanie, które pozwoli wcześnie wykryć problem i zapobiec poważniejszym schorzeniom.

Jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować?

Do USG bioderek niemowląt niepotrzebne są żadne konkretne przygotowania. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne: w okolicy biodra lekarz rozprowadza żelowy preparat, a następnie przykłada głowicę urządzenia, przy pomocy którego wytwarzane są fale dźwiękowe, umożliwiające uzyskanie obrazu stawu biodrowego. Badanie USG trwa zazwyczaj kilkanaście lub maksymalnie kilkadziesiąt minut. Rodzice mogą być obecni przy swoim maluszku podczas badania.

Gdzie można wykonać USG bioderek w Poznaniu?

Jako że USG bioderek u dzieci jest standardowym, koniecznym badaniem, otrzymujemy na nie skierowanie od lekarza rodzinnego. Specjalistą, który może wykonać USG, jest ortopeda dziecięcy – a jak powszechnie wiadomo, kolejki do specjalistów bywają dość długie, więc może się okazać, że musimy poczekać nawet kilka miesięcy. Dlatego wielu rodziców wybiera wizyty prywatne. W takim wypadku możemy popytać przyjaciół mających małe dzieci; warto również poszukać dobrej przychodni przez internet (np. w grupach tematycznych na facebooku czy na forach internetowych). Jednym z często rekomendowanych miejsc, w którym można zrobić USG bioderek niemowląt w Poznaniu, jest centrum neoMedica. Na stronie neoMedica możemy zarówno znaleźć informacje o przyjmujących lekarzach i kosztach badania, jak też umówić się online na wizytę do wybranego przez nas specjalisty.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku