Jak to możliwe, że w czasach ogólnodostępnej antykoncepcji Polki tak często zachodzą w niechcianą ciążę? Mimo, że nie ma powszechnych statystyk jaki to procent kobiet w wieku rozrodczym- ten problem występował w Polsce i trwa to do nadal. Szacuje się, że w naszym kraju jedna na trzy kobiety dowiaduje się o ciąży, mimo że zupełnie jej nie planowała. Ani nie jest na nią przygotowana. O czym to świadczy? Jaka jest świadomość naszego społeczeństwa na temat seksu? Czy edukacja seksualna w polskich szkołach jest na dobrym poziomie? Gdzie można szukać pomocy w takiej sytuacji?
Dwie kreski- i co dalej?

Słowo "niechciana ciąża'' może wywoływać wiele różnych emocji i uczuć.

Najbardziej porządanymi jest wielka radość i świętowanie przyjścia na świat nowego członka rodziny. Niestety nie dzieje się tak za każdym razem. Niejednokrotnie kobieta reaguje kompletnym szokiem i niedowierzaniem na widok dwóch kresek ciążowego testu. W tym przypadku kobiety dzielą się na dwie grupy- te, które oswajają się z obcnym stanem i przygotowują do macierzyństwa i te, które za wszelką cenę chcą pozbyć się ,,problemu''. Żadna z tych decyzji nie jest łatwa.
W Polsce kwestie aborcji są bardzo kontrowersyjnym tematem wśród społeczeństwa. Jako jedno z niewielu państw na świecie nie mamy dostępu do legalnej aborcji ,,na życzenie'' , czyli bez wskazań medycznych lub prawnych. Jakie to wskazania?

-jeśli życie lub zdrowie ciężarnej jest zagrożone,
-gdy płód ma ciężkie i nieodwracalne obciążenia genetyczne lub choroby,
-kiedy ciąża powstała z czynu prawnie zabronionego (gwałt, kazirodztwo).


Bezpieczna przystań- gdzie szukać pomocy?

Pomijając trzy kwestie regulowane prawem- kobieta w niechcianej ciąży nie ma możliwości otrzymania pomocy ani zażycia na własne życzenie tabletek poronnych. Nie w kwestii przerwania ciąży. Istnieje jednak wiele instytucji pozarządowych, które oferują pomoc i wsparcie w tych trudnych chwilach. Najpopularniejszymi z nich są holenderskie organizacje Woman On Web i Woman World Online. Działania tych stowarzyszeń polegają na pomocy w uzyskaniu dostępu do bezpiecznych leków poronnych i opieki okołozabiegowej przez internet. Holandia jako kraj bardzo liberalny i tolerancyjny umożliwia wszystkim kobietom, które opłacają składki ubezpieczeniowe na otrzymanie zestawu poronnego. Wszystko odbywa się w państwowych klinikach z uczestnictwem lekarzy.Czy jesteśmy na to gotowi?

Pomimo przekonania, że problem niechcianej ciąży dotyczy przede wszystkim nastolatek prawda jest taka, iż dotyka to wielu dojrzałych kobiet. Wiele z nich nie może pozwolić sobie na kolejne potomstwo lub zwyczajnie nie chce. Na zachodzie normalną rzeczą jest, że kobieta sama decyduje o tym kiedy i czy w ogóle chce zostać matką. Aby uniknąć problemu niechcianej ciąży musimy przede wszystkim kłaść nacisk na edukację seksualną w szkołach, jako rodzice musimy otwarcie i szczerze rozmawiać o seksie i jego konsekwencjach. Musimy pamiętać, że stosunek bez zabezpieczenia może skończyć się czymś o wiele ,,gorszym'' niż ciąża. I często nie ma rozwiązania na takie problemy.
 

Telefony zaufania dla potrzebujących

W Polsce przerywanie ciąży jest zabronione, jednak kobieta mimo tego może skorzystać z pomocy wielu instytucji czy organizacji. Należą do nich: Ośrodki Interwencji Kryzysowej, Cetrum Pomocy Rodzinie, Domy Samonej Matki. Jeśli zgłosisz się do nich- z pewnością otrzymasz wsparcie, pomoc oraz merytoryczną wiedzę na temat ciąży. Decyzja o aborcji nie jest łatwa i może siedzieć w nas całe życie. Zanim taka decyzja zostanie podjęta- warto zaczerpnąć rad u osób, które mogą i chcą pomóc w takim stanie. Oprócz wsparcia psychicznego można znaleźć tam schronienie, opiekę psychologiczną i finansową. W momencie, gdy kobieta jest pewna, że nie chce wychowywać potomka- pomagają w przeprowadzeniu adopcji.


Przykładowe telefony zaufania

Towarzystwa Pomocy Młodzieży -  22 887 88 05 lub 508 350 320
Młodzieżowy Telefon Zaufania - tel. 19288
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – tel. 116-111 (bezpłatny)
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny - Telefon zaufania dla kobiet - tel. 22 635 93 92

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Odklejenie kosmówki
ksi??ki dla dzieci

Wersja do druku