Podczas aranżacji wnętrz jedną z kwestii budzących najwięcej wątpliwości jest wybór dekoracji okiennej. Zastanawiasz się nad roletami lub firanami, ale nie masz pewności, które z nich będzie najlepsze do Twojego wnętrza? Co będzie dla Ciebie najwygodniejsze w użytkowaniu, a jednocześnie trafione estetycznie? Sprawdź nasz poradnik.

Rodzaje rolet – które wybrać?

Rolety cieszą się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza w nowoczesnych mieszkaniach. Najpopularniejszy rodzaj to rolety ekranowe. Są zrobione z podłużnego kawałka materiału, zazwyczaj poliesteru lub włókna szklanego, a ich uniwersalność sprawia, że sprawdzą się w domach, biurach i innych dużych obiektach. Główna zaleta takich rolet to dobra ochrona przed słońcem, jednak nie zapewni ona całkowitego zaciemnienia wnętrza.

Jeżeli chciałbyś swobodnie dostosowywać do swoich potrzeb ilość wpadających promieni słonecznych, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się rolety typu dzień/noc. Mają one charakterystyczne, występujące naprzemiennie pasy materiałów o różnych grubościach, dzięki czemu można kontrolować światło wpadające do pomieszczenia. Ich awangardowy design sprawia, że pięknie prezentują się w minimalistycznych mieszkaniach z dużymi oknami.

Ciekawym rozwiązaniem są także rolety rzymskie, wyróżniające się szczególną dekoracyjnością. Możesz zamontować je w dowolny sposób – do ściany, sufitu, okna lub wspornika karniszy. Te rolety zazwyczaj wyposażone są w mechanizm łańcuszkowy. Dobrze jest w tym przypadku wybrać tkaninę odporną na zagniecenia.

Co warto wiedzieć przy zakupie firan?

Firanki ostatnimi laty wracają do łask, a ciekawe aranżacje, które z łatwością znajdziesz na tematycznych stronach internetowych czy w czasopismach udowadniają, że sprawdzą się także w nowoczesnych stylach. Przed wyborem odpowiedniego materiału weź pod uwagę rodzaj karniszy w Twoim mieszkaniu. Najbardziej uniwersalne są te drążkowe – możesz na nich zawiesić niemal każdy typ firan i zasłon.

Kolejnym krokiem wpływającym na wybór danej firany jest sposób jej zawieszania. Można wyróżnić trzy podstawowe sposoby: na żabkach, taśmie marszczącej i kółkach. Jeśli wieszasz firankę w oknie, które często używasz, najlepiej sprawdzi się mocowanie na kółkach.

Bez względu na to, jaki rodzaj dekoracji okiennej wybierzesz, nie zapomnij przy tym wszystkim o dokładnym zmierzeniu okien. Określ także, jaki efekt chcesz osiągnąć i czy wybrany element sprawdzi się do Twojego stylu. Zasłony metrażowe i firany metrażowe, szyte na wymiar, które dostosujesz nawet do niestandardowych wielkości okien, znajdziesz w sklepie internetowym magdalena24.pl. Producent weźmie pod uwagę wskazane wymiary i materiały.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

firany do salonu

Wersja do druku