Firany to najważniejszy element dekoracyjny każdego okna. Nie ważne czy w salonie, czy w kuchni, warto znaleźć dla siebie odpowiednie firany i zasłony, które upiększą każde pomieszczenie. Jak wybrać najlepsze firanki?

Wybierając firany do domu warto kierować się nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością. Dlatego podpowiadamy jakie rodzaje firanek do salonu są w modzie, ale też wskazujemy, jaki rodzaj firany najlepiej sprawdzi się w twoim mieszkaniu.

Nowoczesny minimalizm także w oknach

Obecnie najczęściej spotykanym stylem wystroju domów oraz mieszkań jest skandynawski minimalizm. Coraz częściej rezygnujemy ze zbędnych dekoracji, unikamy bogatego wzornictwa, natomiast w zamian decydujemy się na proste kształty i oszczędne dodatki. Ten trend tyczy się także ozdób okiennych. Bardzo popularne stały się panele żakardowe, które łączą w sobie prosty kształt z ciekawym wzornictwem. Odwiedzając sklepy internetowe, takie jak kasandra.com.pl, poznamy szeroki wybór rodzajów i typów, które mogą ozdobić nasze wnętrze.

Bardziej minimalistyczny wystrój dotyczy także firanek do kuchni. Duże, grube firany przeszkadzają w gotowaniu, a na dodatek są niepraktyczne. Szybko się brudzą, a biała tkanina błyskawicznie nasiąka oparami tłuszczu oraz kuchennym zapachem. Dlatego rośnie popularność skromnych, aczkolwiek nadających kuchni przyjemny klimat zazdrostek na szelkach. W ofercie sklepu firanlove.pl znajdziemy różne odcienie i wzory, a do kompletu możemy dołączyć jeszcze bieżnik na stół czy obrus. W ten sposób stworzymy spójną kompozycję dla naszej kuchni.

Na co zwrócić uwagę kupując firany?

Przejdźmy do praktycznych względów wyboru firanek do salonu czy kuchni. Oprócz wyglądu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na fakturę materiału, z jakiego uszyto firankę czy zasłonę. Ma to bowiem wpływ na ilość światła dziennego w pomieszczeniu. W bardzo nasłonecznionych salonach, gdzie intensywne światło wpadające do środka często przeszkadza, lepiej sprawdzą się grube firany, które zatrzymają część promieni. Z kolei w ciemniejszych pokojach, gdzie każdy promyk światła jest na wagę złota, dobrze powiesić delikatne firanki, które będą przepuszczać jak najwięcej światła.

Praktyczny wymiar mogą mieć również zasłony. Jeśli mieszkamy w centrum miasta, gdzie niemal nieustannie dobiega naszych uszu uliczny gwar, warto wyposażyć okna w grube zasłony, które jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą trochę wygłuszyć wnętrze. Taki zabieg często bywa zbawienny, jeśli chcemy się skupić lub po prostu odpocząć.

firany i zasłony z woalu

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku