Łojotokowe zapalenie skóry to schorzenie, które wymaga leczenia. Brak podjęcia odpowiednich działań może skutkować przykrymi konsekwencjami. Dowiedz się, jak poradzić sobie z objawami ŁZS i zminimalizować objawy.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry powstaje w wyniku łojotoku, czyli nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Mają one postać czerwonych plam na ciele i łuszczącej się skóry, głównie na głowie. To nawracająca dolegliwość, która najczęściej pojawia się podczas suchej i mroźnej pogody.

Łojotokowe zapalenie skóry wiąże się z nadprodukcją łoju przez gruczoły łojowe. Ma to związek z genami dziedziczonymi, ale także negatywnym wpływem hormonów, zwłaszcza androgenów. Głównym objawem schorzenia jest wysypka, opuchnięcia powierzchni skóry, nadmierne jej przetłuszczanie i zaczerwienienie. Często pojawia się także żółtawa lub biała skorupa, a także intensywny świąd.

Łojotokowe zapalenie skóry ma tendencję do nawracania. Odpowiednia terapia pozwala wyeliminować niepokojące objawy, które mogą pojawić się ponownie pod wpływem pewnych czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Choroba nawraca najczęściej w chłodnych i suchych porach roku. Aktywatorem objawów chorobowych jest także silny stres.

Objawy i przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Łojotokowe zapalenie skóry wywołuje najczęściej plamy o czerwonym odcieniu, łuszczące się zmiany skórne, przetłuszczanie się skóry i występowanie łusek o białym lub żółtym odcieniu. Zmiany chorobowe pojawiają się najczęściej na powierzchni głowy, w okolicy czoła, ale także przy nosie i kościach policzkowych. Niepokojące plamy widoczne są w okolicy uszu, głowy, brwi, górnej części klatki piersiowej i pleców.

Przyczyn tej choroby skórnej jest wiele, zależą one od kilku, występujących jednocześnie czynników. Najczęstszymi powodami zachorowania są drożdże, a także zimny i suchy klimat, zaburzenia hormonalne, geny czy stres. Pojawienie się łojotokowego zapalenia skóry nie jest wywołane reakcjami alergicznymi i brakiem higieny. Choroba dotyka najczęściej niemowlęta i osoby między 30. a 60. rokiem życia. Szczególnie narażone na nią są ci, które cierpią na trądzik pospolity i różowaty, epilepsję, chorobę Parkinsona, depresję i alkoholizm.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie

Jeśli zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy chorobowe, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą – dermatologiem. Lekarz z łatwością zdiagnozuje ŁZS na podstawie rozmieszczenia zmian na skórze. Co więcej, występowanie tej choroby jest niejednokrotnie oznaką innych dolegliwości, dlatego wizyta u specjalisty jest koniecznością.

Jeśli chcesz zatrzymać postęp choroby, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry, leczenie odpowiednimi środkami jest koniecznością. Niestety, żaden specyfik nie umożliwia pełnego wyjścia z choroby, a jedynie okresowe usunięcie jej objawów, w postaci łusek, infekcji, opuchlizny i nieprzyjemnego swędzenia. Rodzaj leczenia zależny jest od miejsca wystąpienia zmian skórnych.

Zobacz także: Porady lekarza na łojotokowe zapalenie skóry [LECZENIE]

Czym zwalczać przykre skutki ŁZS?

Co na łojotokowe zapalenie skóry zadziała najlepiej? Leczenie zmian skórnych polega głównie na regularnym stosowaniu leków doustnych w postaci antybiotyków przeciwko drożdżakom. W zależności od polecenia lekarza, możesz stosować także specjalistyczne maści i kremy, przykład: https://drmax.pl/dermokosmetyki/problemy-skorne/lojotokowe-zapalenie-skory oraz dermokosmetyki, które odpowiednio chronią skórę. Pamiętaj jednak, że choroba może nawrócić, dlatego tak ważne jest regularne używanie delikatnych specyfików.

Łojotokowe zapalenie skóry nie zniknie bez podjęcia leczenia u lekarza. Tylko specjalista wskaże potencjalne czynniki chorobotwórcze i opracuje odpowiedni plan leczenia. Warto zastosować się do jego rad i zaleceń, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Dobre rezultaty osiągniesz, stosując kilka produktów jednocześnie. Tabletki, wcierki i szampon na łojotokowe zapalenie skóry mogą dać wymierny efekt – pamiętaj jednak, że środki te powinieneś stosować pod ścisłą kontrolą specjalisty.

W przypadku zmian, które obejmują skórę głowy, możesz zastosować odpowiednie dermokosmetyki – produkty specjalistyczne o delikatnym, ale skutecznym składzie. Wybierz produkt z odpowiednimi substancjami aktywnymi, które zadziałają na objawy ŁZS. Szampon, który sprawdzi się w przypadku zmian chorobowych, może zawierać w składzie na przykład pirytion cynku, siarkę, kwas salicylowy czy siarczek selenu.

Dokładnie stosuj się do instrukcji, którą znajdziesz na opakowaniu. Niektóre specyfiki należy pozostawić na krótką chwilę na głowie, aby zadziałały intensywnie. Inne z kolei należy zmyć od razu, gdyż działają zbyt mocno. W tym czasie unikaj ekspozycji na słońcu, wizyt w solarium. Nie złuszczaj samodzielnie skóry – może to naruszyć barierę ochronną i doprowadzić do infekcji.

Odpowiednią pielęgnację zastosuj także wówczas, kiedy cierpisz na łojotokowe zapalenie skóry twarzy. Kosmetyki, które sprawdzą się najlepiej w tym przypadku także należą do grupy dermokosmetyków. Specjalistyczne produkty dostosowane są do skóry z tendencją do łojotoku. Uspokajają cerę i minimalizują przykre dolegliwości. Szczególną uwagę zwróć na delikatne środki myjące oraz:

  • krem na łojotokowe zapalenie skóry, który zawierać może substancję czynną w postaci ekstraktu tormentiolowego, tlenku cynku lub piroktonu olaminy. Dobrze dobrany produkt ma w składzie szczególnie potrzebne kompleksy witamin, np. A+E. Kremy do cery z ŁZS normalizują działanie gruczołów łojowych, nawilżają skórę, ściągają pory, zmniejszają zaczerwienienia. Jeśli zawierają pigmenty barwiące, mogą nieco zakamuflować zmiany skórne.

  • maść na łojotokowe zapalenie skóry, która zawiera na przykład cynk i lanolinę. Produkt natłuszcza skórę, nawilża ją i łagodzi podrażnienia.

Miej na uwadze, że samodzielne podejmowanie działań może przynieść niepożądane skutki. Skonsultuj się z lekarzem, który dokładnie zdiagnozuje problem, określi stopień objawów i dobierze odpowiednie środki, które załagodzą problemy skórne.

 

Źródło: https://www.laroche-posay.pl/artykul/lojotokowe-zapalenie-skory-glowy-jak-leczyc-objawy/a30807.aspx


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Szampon z biotyn?

Wersja do druku