Chcesz, żeby twój tatuaż wyglądał zawsze dobrze i miał wyrazisty kolor jak najdłużej? Jeśli będziesz o niego odpowiednio dbać, jest to wykonalne. Wystarczy, że zaczniesz właściwie z nim postępować i użyjesz właściwych kosmetyków do pielęgnacji tatuażu.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wygląda pielęgnacja tatuażu zaraz po jego zrobieniu,
  • dlaczego ochrona przed słońcem jest tak ważna w dbaniu o tatuaż,
  • czego nie wolno robić, gdy rana dopiero się goi,
  • jakie kosmetyki do pielęgnacji tatuażu warto mieć,
  • z jakich zabiegów trzeba zrezygnować.

Pielęgnacja świeżego tatuażu

Kiedy jesteś dopiero po zabiegu, musisz szczególnie dbać o tę wrażliwą okolicę. Na początku twój tatuaż i tak będzie zasłonięty np. folią, dzięki której rana będzie odseparowana od środowiska zewnętrznego. Po kilku godzinach trzeba zdjąć folię, umyć delikatnie to miejsce wodą z mydłem, a następnie posmarować specjalną maścią (przemywanie i smarowanie powtarzaj na początku 3-4 razy dziennie).

Po kilku dniach mogą pojawić się strupy, a skóra będzie się łuszczyć, swędzieć. Nie rozdrapuj tatuażu, choć może być z początku trudno. Bardzo ważne jednak, aby powstrzymać się od tego. Nie możesz doprowadzić do uszkodzenia skóry i powstania blizn. Kiedy tatuaż jest już wygojony, odczujesz dużą ulgę, ale nie znaczy to, że masz przestać o niego dbać. O czym jeszcze warto pamiętać?

Ochrona tatuażu przed słońcem

To jeden z najważniejszych punktów w pielęgnacji, który uchroni tatuaż m.in. przed blaknięciem. Promieniowanie słoneczne przyczynia się do utraty intensywności tatuażu, zwłaszcza mocy kolorów takich jak czerwień czy zieleń oraz rozmycia krawędzi.

Jeśli więc masz tatuaż w odsłoniętym miejscu, przed każdym wyjściem z domu nakładaj na niego krem do pielęgnacji tatuażu z filtrem UV. Im jego faktor będzie wyższy, tym lepiej (nawet 50!). Latem stosuj ochronny kosmetyk nawet w pochmurny dzień, bo promieniowanie, mimo że niewidoczne gołym okiem, to nadal ma wpływ na skórę.

Dobrze, aby krem do tatuażu z filtrem był też wzbogacony o przeciwutleniacze, np. witaminę E czy flawonoidy. Ochronią skórę przed wolnymi rodnikami, które mogą sprzyjać jej gorszej kondycji i przez to pogarszaniu się wyglądu tatuażu.

Gdy spędzasz urlop na plaży, najlepiej zakryj całkowicie tatuaż. W tropikach nawet krem z najwyższym filtrem może nie wystarczyć, jeśli leżysz kilka godzin w ciągu dnia w intensywnym słońcu.

Nawilżanie to podstawa

Zastanawiasz się, czym smarować tatuaż po prysznicu i czy w ogóle jest to konieczne? Tak, bo tak samo jak na każdej innej partii ciała, zaniedbana skóra szybciej się starzeje, a wraz z nią znajdujący się na niej tatuaż.

Najważniejsze jest jej silne nawilżanie. Dlatego codzienna pielęgnacja tatuażu powinna stać się dla ciebie takim samym nawykiem jak mycie zębów czy stosowanie kosmetyków do twarzy. Do nawilżania skóry stosuj specjalne preparaty, np. krem do tatuażu Yoskine z ekstraktem z owsa.

Tego typu produkty nakładaj po prysznicu jak klasyczny balsam do ciała. Jeśli masz ekstremalnie wysuszoną skórę, możesz użyć silniejszych maści aptecznych, na przykład z witaminą E czy pantenolem.

Nawilżaj skórę także od środka. Aby była w idealnej kondycji, musisz przyjmować dużo płynów, najlepiej wody. Latem lub gdy uprawiasz intensywnie sport, zwiększ tę ilość nawet do trzech i pół litra. Teraz masz kolejną motywację, żeby tego pilnować – trwałość twojego tatuażu.

Regularne złuszczanie

Aby tatuaż był w idealnej formie, raz w tygodniu rób delikatny peeling (dopiero po całkowitym wygojeniu się rany) w taki sam sposób, jak robisz peeling reszty ciała. Dzięki temu usuniesz martwe komórki naskórka i pobudzisz regenerację skóry. Gdy to zaniedbasz, może stać się przesuszona i zrogowaciała, czego tak łatwo nie naprawi nawet specjalny krem do pielęgnacji tatuażu.

Jeśli masz tatuaż w miejscu, gdzie depilujesz skórę, peeling zapobiegnie też wrastaniu włosków. Jest ono bardzo niebezpieczne dla twojego tatuażu, bo wszelkie stany zapalne mogą pozostawiać blizny na skórze, które będą widoczne jako ubytki w jego kolorze.

Z tego samego powodu unikaj ubrań z tkanin, które drażnią skórę czy nie są przewiewne i chroń ją przed wszelkimi uszkodzeniami w tej okolicy. Kiedy tylko zauważysz, że skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona czy zaogniona, do razu nałóż na nią łagodzący krem do tatuażu i stosuj go do czasu, gdy podrażnienie nie ustąpi.

A czym smarować tatuaż, jeśli stan zapalny nie minie po kilku dniach? Najlepiej odwiedź dermatologa, aby nie doprowadzić do powstania silnych przebarwień pozapalnych i głębszych blizn, mogących uszkodzić barwnik.

Tatuaż a zabiegi

Przy tatuażu nie możesz wykonywać pewnych zabiegów. Wszelkie zabiegi laserowe, w tym depilacja czy zamykanie naczynek, mogą usunąć z niego część barwnika. Jeśli masz go na przykład na dekolcie, unikaj wszelkich działań, w których dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Oczywiście dobry lekarz, kosmetyczka czy dermatolog powinni wiedzieć, co nie będzie dla ciebie wskazane, więc pytaj, kiedy tylko masz wątpliwości.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Masło kcal
Panele prysznicowe
Depilacja woskiem lycon

Wersja do druku